فهرست
ربیع‌خواه؛ کارگر صادق و سختکوش
ربیع‌خواه؛ کارگر صادق و سختکوش

ربیع‌خواه؛ کارگر صادق و سختکوش

آی اسپورت - عده‌ای مدت‌ها است روی محسن ربیع‌خواه زوم کرده‌اند تا با هر مرتبه بازی کردن وی برای پرسپولیس سوژه تازه‌ای را علیه او بیابند و بیش از پیش مدعی شوند که همه این سهم‌های ثابت و بازی‌های پرشمار محصول لطف بیش از حد برانکو ایوانکوویچ به این بازیکن است و حتی به قول خودشان وی را طفل شیرین برانکو نامیده‌اند.واقعا به این بازیکن چطور باید نگاه کرد؟ آیا در تک روزهای معدودی که سرخ‌های تهرانی نتیجه نمی‌گیرند فقط ربیع‌خواه را باید سیبل کرد و عنوان کرد که او هافبک وسط تخصصی نیست و اگر در این منطقه می‌ایستد فقط به خاطر امتیازات فراتر از انصافی است که سرمربی کروات پرسپولیس برای او قایل است و حتی اگر در پست دفاع چپ ظاهر شد، استدلال آورد که چنانچه محمد انصاری 20 ماه پیش از طرف برانکو به دفاع وسط گسیل نمی‌شد ربیع‌خواه هم هرگز صاحب فرصت بازی در سرحال‌ترین تیم باشگاهی سه سال اخیر ایران نمی‌شد؟

برانکو  در بازی گذشته از ربیع خواه در نقش مدافع میانی استفاده کرد و لابد سوژه تازه‌ای را به دست مخالفان او داد تا یک بار دیگر و این مرتبه از توانایی‌های او از بازی در این منطقه پرس و جو کنند و بپرسند که آیا او می‌تواند مدافع وسط چالاک و خوشفکری باشد که پیشتاز مطلق لیگ برتر ایران برای دفع خطرات و حمله‌های رقبا به آن نیاز دارد؟

حسن، نه ایراد

اینکه بازیکنی قابلیت بازی در چند پست را داشته باشد و در تمامی  آنها گلیم خود را کم و بیش از آب بیرون بکشد، نه یک ایراد بلکه حسن است و حتی اگر او در هیچ یک از این پست‌ها در حد کمال نباشد، همین که سختکوشی پیشه کند و صادق و هوشیار و روبه‌راه باشد، تیمش را صاحب محسنات و امتیازات متعددی خواهد کرد و این چیزی است که ربیع‌خواه شامل پرسپولیس کرده است.

ارادت به بازیکنان کارگر

تجربه و تاریخ به ما می‌گوید فلسفه کاری ایوانکوویچ و نوع رویکرد او به شاگردانش شامل نفرات دیگری هم از نوع و جنس ربیع‌خواه شده و وی چون بازیکنانی کارگر و دونده و پوشش‌دهنده را برای پست‌های دفاع وسط و هافبک وسط می‌پسندد، روی آنها مانور زیادی می‌کند و حتما به اینگونه نفرات در تیم‌های خود بها می‌دهد و وقتی هم که سرمربی تیم ملی بود، به سیدمحمد علوی که بازیکنی در طیف و تبار ربیع‌خواه بود، همین قدر بها و میدان می‌داد و آن مدافع – هافبک باشگاه فولاد خوزستان از همین طریق بیش از 40 بازی ملی را برای خود جور کرد و این استدلال و ادعا که او کلاس لازم را برای این مهم نداشت، نه چیزی از سزاواری‌های علوی کاست و تعداد مسابقات ملی او را کاهش داد و نه سبب شد نتایج تیم ملی آنقدر نزول کند که یک پویش عمومی برای برکناری علوی را شاهد باشیم!

دیگر متهمان!

ربیع‌خواه نیز همانقدر در توفیق‌های پرسپولیس سهیم است که سایر نفرات زبده این تیم هستند و اگر توانایی بازی همزمان در چند پست از دید عده‌ای نه یک حسن بلکه ایراد است، ماهینی هم در پرسپولیس این ایراد را دارد و چنانچه محبوب بودن نزد سرمربی تیم یک نقصان بزرگ است، احمدزاده هم باید بابت ارادت آشکار برانکو به خود احساس شرمسازی کند. مثل این می‌ماند که بگوییم چرا کی‌روش این همه به عزت‌اللهی در حال حاضر و پولادی در گذشته نزدیک و همینطور محمدی در یک سال اخیر میدان داده است.

وقتی اینقدر موفق‌اند

مطرح کردن این پرسش زمانی سخت‌تر می شود که در نظر بگیریم هر دو مربی (برانکو و کی‌روش) با هر روش و رویکردی به درجه بالایی از موفقیت در سال‌های گذشته  رسیده‌اند و چون کامیاب بوده‌اند پرس و جو درباره روش‌ها و آدم‌های انتخابی‌شان کاری نه‌چندان بایسته نشان می‌دهد. هر چه باشد طبق هر فلسفه کاری ابتدا موفقیت تیم و نتیجه گرفتن آن شرط است و نه نام مهره‌ها و ابزار تشکیل‌دهنده تیم و مهم این است که یک تیم خوب دفاع و خوب گلزنی کند و تا چنین است نباید پرسید که نام تشکیل‌دهندگان این خطوط کیست. ربیع‌خواه می‌تواند یک مهره چشمگیر و خوش‌استیل نباشد اما با تلاش فراوان مفید واقع شود و برای تیمش جانفشانی کند و اینها عواملی است که به کرات در بازی و نحوه حضور این جوان بی‌ادعا مشاهده شده است.

 

وصال روحانی، ایران ورزشی

۸ ۱۳  
آی اسپورت
2018-02-25 11:33:00
نظر دهید

۱۳ نظر
آرش6
يكشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶، ۱۱:۴۳
درد و بلاش بخوره تو سر باند ظالم کیروشی پور
رضا
يكشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶، ۱۲:۱۵
بابا ما كارگر نميخوايم ما ستاره ميخوايم چرا نوراللهي و مسلمان نبايد باشن.. نميتونه جلوي جباروف و اميد ابراهيمي و شجاعيان وايسه.. وسط از دست ميديم تو دربي... ببينيد كي گفتم
۹ ۱
پرسپولیس
يكشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶، ۱۳:۰۸
شما ستاره میخوای بروطرفدار تیم پرستاره شفر شو تا کیف کنی از ستاره هاش!

ما پرسپولیس رو بخاطر تیم و بالا موندن پرچم قرمز حمایت میکنیم نه کسایی که با اومدن به پرسپولیس به اسم و رسم میرسن و بعد میشن سوهان روح تیم و اخرشم یا بغل عربان یا نیمکت نشین یه تیم اخر جدولی.
خاطره بازی با الهلال: عمر خریبین و پنالتی چیپ
يكشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶، ۱۲:۵۲
# ریبیع خا و سه قلوهای بغداد بونجاح
خخخخخخخخخخخ
۲ ۱
مسعود
يكشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶، ۲۲:۳۸
بابا فهمیدیم مریضی، دکتر خوب سراغ دارم!
۲
۶۶۶۶۶۶
يكشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶، ۱۲:۵۸
بابا بخدا ربیع خواه خوبه ولی واسه جانشینی
۳
کوهیار
يكشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶، ۱۳:۰۲
ربیع خار تو هر پستی بازیکی کنه بدترینه کلا بدترینه ... یه خر هم بازی ربیع خارو ببینه میفهمه بدترین بازیکن جهانه... فقط داره با کمک پارتی محض و فساد و تبانی تو فوتبال ایران بازی میکنه. رسانه های وابسته و زیر میزی گیری مثل ای اسپورت ازش حمایت میکنن
۵ ۳
آینه
يكشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶، ۱۴:۰۴
تنها خر ناطقی که دیدم کاربری با نام کوهیار هه که در این سایت افاضات فضل میکنه ...
به اینه
يكشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۴۶
این کوهیار نخود مغز خود درخشان هست. شاید هم قلیچ باشه
۶
کوهیار
يكشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶، ۱۶:۱۰
به اون دوتا ابله( آینه و...) مطمئنم تو خود ربیع خاری که داری با نامهای جعلی از خودت به نا حق دفاع میکنی.و .ربیع خار جان هزار بازی دیگه تو پرسپولیس بکنی و تو 100 قهرمانی باشی بازم تو زباله دان تاریخ پرسپولیسی کنار خرسندی و مامانی و .... بعدها اگه کسی ازت اسمی ببره یاد بداوی و علوی و کاملی میفته که چند صباحی با دستهای پشت پرده بودند و محو شدند
۱
شش ساله جام ندیده ها
يكشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶، ۱۳:۰۸
ولا دیروز هم بد برد یه پنالتی کم مونده بود بکنه بهترین پست برا این آقا اینکه که اصلا نباشه
۶
ارش
يكشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶، ۲۱:۲۸
خدایی علوی با ربیع خواه قابل قیاس نیست. علوی فوتبالیست بود و توپ رو میشناخت شوت میزد. ربیع خواه اساسا فوتبالیست نیست. قدرت پیش بینی بازی رو نداره. اگر پرسپولیس در لیگ تحت فشار تیمهای سرعتی قرار می‌گرفت ضعف ربیع بیش از پیش مشهود میشد ربیع خواه واقعا شناختی از توپ نداره
Amin
دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶، ۰۱:۱۱
درود بر ربیع خواه
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر