فهرست
گزارش روز: نود و سه؛ سالِ تغییر ماهیتِ برنامه نود
گزارش روز: نود و سه؛ سالِ تغییر ماهیتِ برنامه نود

گزارش روز: نود و سه؛ سالِ تغییر ماهیتِ برنامه نود

آی اسپورت- تا همین چند ماه قبل، تریبونِ تلویزیونی نود مامنی بی بدیل بود برای همه جنجال هایی که فوتبالفارسی را احاطه کرده بودند. به عبارتِ بهتر، توی فوتبال ایران دعوایی وجود نداشت که در برنامه 90 مورد بررسی نهایی قرار نگیرد و دو طرف اش با حضور و شیطنت های عادل فردوسی پور، اختلاف بیشتری با یکدیگر پیدا نکنند. از یک جایی به بعد اما، عادل تصمیم گرفت روند سال های اخیر برنامه اش را بالاخره درگیر یک تفاوت آشکار کند. اینطور بود که نود در آخرین ماه های سال 93، تبدیل به برنامه ای کاملا متفاوت شد.

عادل فردوسی پور که مدت ها قبل بحث های کارشناسی را از برنامه اش حذف کرده بود تا وقتِ بیشتری برای حواشی داشته باشد، بالاخره به این نتیجه رسید که بارِ فنی برنامه را با اضافه کردن آیتم های آنالیز بالا برود. به موازات در نظر گرفتن زمانی نسبتا طولانی برای بحث های فنی، وقت پرداختن نود به حاشیه نیز بسیار کم شد. حالا دیگر خبری از ارتباط های تلفنی مداوم و دعواهای فرسایشی نبود و 90 تلاش می کرد بیشتر به متن بپردازد. این ماجرا به ویژه شب گذشته عیان تر از همیشه به نظر رسید. وقتی که فردوسی پور بی توجه به مصاحبه های جدید رحمتی و قلعه نویی علیه هم و البته کم توجه به ماجرای مهم کارلوس کی روش و کنفرانس مطبوعاتی او، وقت نسبتا زیادی را صرف پخش بخش های مربوط به آنالیز مسابقه های هفته کرد.

تقویمِ 90، یکی دیگر از بخش هایی بود که در سال نود و سه به برنامه اضافه شد. بخشی که شاید بیش از آن که مناسب حال نود باشد، با برنامه های «اولد فشن» سازمان صداوسیما تناسب دارد و نودی ها برای متناسب کردن آن با خودشان، بخش علی غیرفوتبالی زیادی به آن اضافه کرده اند که برای مخاطبان پرتعداد فوتبالی برنامه وجه چندان جالب توجهی ندارند. حالا در ابتدای سال جدید، این چالش پیش رو برنامه نود خواهد بود که باید به این روند ادامه بدهد و یا اینکه بارِ دیگر به پوششِ حواشی بازگردد. از یاد نبریم که برنامه فنی، نمی تواند جذابیت زیادی داشته باشد و البته برنامه جذاب، معمولا بار فنی جالب توجهی ندارد. پس، شاید ایده آل ترین حالت نود، برقراری ارتباط بین متن و حواشی باشد. زیرِ سایه کلمه ای کلیدی به نام تعادل.

  ۱  
آی اسپورت
2015-03-17 14:35:41
نظر دهید
۱ نظر
parsa68
چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۳، ۰۳:۰۴
اتفاقا بنده به شخصه عاشق آنالیز بازیها هستم. خیلی هم فنی نیستم. ولی با این آنالیزها سواد فنی بیننده ها بالاتر میره و میتونن بیشتر از فوتبال لذت ببرن. حواشی دیگه خسته کننده شده . بنظر من خیلی جذابتر شده برنامه 90 با این بخشهای کارشناسی بیشتر.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر