فهرست
عزم جزم پایت: در جستجوی خوشبختی
عزم جزم پایت: در جستجوی خوشبختی

عزم جزم پایت: در جستجوی خوشبختی

آی‌اسپورت – دیمیتری پایت بازیکنِ وستهم یونایتد است، فعلا. اما چقدر دیگر؟ این سوالی است که با توجه به تغییر شرایط در یک هفته‌یِ اخیر به پاسخی متفاوت نزدیک می‌شود. هفته‌یِ پیش اسلاون بیلیچ اعلام کرد پایت از بازی کردن و تمرین کردن با تیم امتناع کرده، اما باشگاه به هیچ وجه قصد فروشش را ندارد. بدین ترتیب به نظر می‌رسید پایت حداقل تا تابستان باید در لندن باقی بماند. اما دوشنبه داستان عوض شود و وستهم درِ مذاکرات برای فروش پایت را گشود.

ژان آنری آیرو، رئیس مارسی و مدیر ورزشی‌اش، آندونی زوبیزارتا در دیداری که با یکی از مدیر عاملان وستهم، دیوید سالیوان داشتند پیشنهادِ دومشان برای خرید پایت به مبلغِ 25 میلیون یورو را ارائه دادند که البته رد شد. اما وستهم به مارسی اعلام کرد اگر با پیشنهادی بالاتر باز گردند امکان انجام انتقال وجود دارد. وستهم پایت را که دو ماه دیگر 30 ساله می‌شود با قیمتِ 15 میلیون یورو از مارسی خرید، پس اگر با قیمتِ 35 یا حتی 30 میلیون یورو به باشگاه سابقش بفروشدش معامله‌ای سودمند کرده است. برای همین مارسی این هفته آماده‌یِ ارائه‌یِ پیشنهاد سوم می‌شود تا پسر طلایی‌اش را به ولودروم بازگرداند.

همسر و سه فرزندِ پایت همین حالا به مارسی بازگشته‌اند و دنبال خانه و مدرسه می‌گردند. خودِ پایت هم شکی ندارد که این انتقال در نهایت انجام خواهد شد. او 18 ماه پیش، بعد از سپری کردنِ یک فصل عالی تحتِ رهبریِ مارسلو بیلسا، بر خلافِ میلش و به خاطر رسیدنِ باشگاه به تعادل مالی، مارسی را به مقصد وستهم ترک کرد. پایت هرگز برای کسب درآمدِ بیشتر یا تجربه‌یِ لیگی جدید درخواستِ ترنسفر نداد و مارسی برایش خانه‌ای راحت و دوست داشتنی به حساب می‌آمد که می‌توانست فصولی پر از افتخار به آن اضافه کند.

حالا پایت می‌خواهد باز گردد. دلیل اصلی؟ نه خودش و نه خانواده‌اش احساس راحتی در لندن نمی‌کنند. شاید این قضیه عجیب به نظر برسد، به خصوص از زاویه‌یِ دیدِ هوادارانِ وستهم، اما پایت دلتنگِ خانه است و چه باور کنید، چه نه، حتی با حقوقِ هفته‌ای 125 هزار پوند هم نمی‌تواند خوشبختی و خوشحالی خرید. با اینکه پایت از همان بازی اول در زمین بدل به ستاره‌یِ وستهم شد، اما خارج از زمین هرگز در محیط جدیدش جا نیفتاد.

این قصه از تابستان شروع شد، وقتی پایت از تعطیلات بعد از یورو 2016 به لندن بازگشت و نارضایتیِ خودش را به باشگاه اعلام کرد. اما مسئولین وستهم توجهی به حرف‌هایِ ستاره‌یِ فرانسوی‌شان نشان ندادند و فقط منتظر ماندند تا تابستان به پایان برسد. بدین ترتیب پایت با اینکه از واکنش باشگاه آزرده بود شش ماه دیگر صبر کرد تا بلکه شرایط بهبود پیدا کند، اما برعکس اوضاع بدتر هم شد. این بار دیگر پایت مطمئن بود که وقت رفتن فرا رسیده و وقتی باشگاه یک بار دیگر بهش گفت انتقالی در کار نخواهد بود او آماده‌یِ جنگ شد و اعلام کرد دیگر نه برای وستهم بازی می‌کند و نه با تیم تمرین می‌کند.

البته که رفتار و رویکرد پایت قابل قبول نیست. هیچ بازیکنی نباید از بازی کردن برای باشگاهی که بهش پول می‌دهد سر باز بزند. اما پایت خسته و عصبانی از وضعیت، و همچنین آدمی لجباز و یک دنده است. سالِ 2011 هم چنین شرایطی برای او که در سنت اتین بازی می‌کرد رخ داد، وقتی قصد پیوستن به پاریس سن ژرمن را داشت و باشگاه از فروشش امتناع کرد.

این بار اما پایت تصمیم خودش را گرفته و در ذهنش هیچ نتیجه‌یِ نهایی‌ای غیر از ترک وستهم نمی‌بیند. پایت قصد عذرخواهی ندارد و برایش مهم نیست که مثل دیروز با تیم دوم تمرین کند. برایِ پایت خشم هواداران وستهم و انتقاداتی که ازش می‌شود هم هیچ اهمیتی ندارد. او فقط و فقط می‌خواهد دوباره خوشحال باشد و برای رسیدن به این هدف قصد پیوستن به مارسی را دارد. اما نکته‌ای که درباره‌یِ پایت نباید فراموش کنیم این است که او یک مستشار و مزدور نیست.

بازگشت به مارسی به معنای پایین آمدنِ دستمزد پایت است (او همین حالا در مورد جزییاتِ شخصی قرارداد با باشگاه سابقش به توافق رسیده). از منظر فوتبالی هم این انتقال پیشرفتی برایش به حساب نمی‌آید. اما حداقل پایت در مارسی دوباره احساس خوشبختی خواهد کرد.

رودی گارسیا، مربیِ مارسی، پیش از این با پایت در لیل کار کرده و این هفته هم با هم مکالمه‌ای تلفنی داشته‌اند. با اینکه پایت دقیقا بازیکنی نیست که مارسی در حال حاضر بهش نیاز دارد (نیاز اصلی آن‌ها مدافعین مرکزی و فول‌بک است)، اما به هر حال هر تیمی دوست دارد بازیکنی در کلاسِ او داشته باشد.

اگر در نهایت بازگشت پایت به مارسی اتفاق بیفتد، این هدیه‌ای خواهد بود از سویِ مالک جدید باشگاه، فرانک مک‌کورت، میلیاردِ آمریکایی، به هوادارانشان؛ هدیه‌ای گرانقیمت، اما بسیار دوست داشتنی، هدیه‌ای که محبوبیت او را بسیار افزایش خواهد داد.

۸    
آی اسپورت
2017-01-18 11:57:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر