فهرست
کریمی را دریبل نزنی، علی!
کریمی را دریبل نزنی، علی!

کریمی را دریبل نزنی، علی!

چیزی که مردم جهان سوم باید نجات دهند وطن‌شان نیست، خودشان است؛ زیرا بیشتر آنها در عمق ناآگاهی، توهم دانایی دارند.

وینستون چرچیل

آی اسپورت – سال‌ها قبل مجله تایم گزارش مفصلی درباره کوبای کاسترو منتشر کرد. سال‌هایی که او در قدرت بود و هنوز لرزه بر اندام‌ها می‌انداخت. اگرچه تایم برای پرونده‌اش از عنوان «شیر در زمستان» استفاده کرده بود تا بگوید دوران افول آغاز شده است. در این پرونده که بخش‌هایی از آن در رسانه‌های داخلی هم بازتاب پیدا کرد، مصاحبه‌ای هم بود با رهبر حزب مخالف دولت. اپوزیسیونی که البته به زحمت نفس می‌کشید و فقط بود تا حکومت کاسترو بتواند نمایشی از دموکراسی بدهد. نکته جالب صحبت‌های رهبر مخالفان کاسترو در پایان گفت‌و‌گو بود. جایی که مصاحبه‌کننده از او می‌پرسید شما برای کاسترو چه می‌خواهید. و این ضدکاستروی دوآتشه که در تمام طول مصاحبه سیاست‌های رهبر کوبا را به صلابه کشیده بود و از بالا و پایین آن انتقاد کرده بود، در پاسخ سوال یک کلمه گفت:«سربلندی»! بعد در مقابل تعجب مصاحبه‌کننده توضیح داد که او هم مثل اغلب کوبایی‌ها، با وجود تندترین انتقادات از رییس، او را ستایش می‌کند؛«من خودم یک فیدلی‌ام. اینجا همه فیدلی‌اند!» این تعابیر را می‌شود به ترس و شرایط هولناک کوبای دهه هشتاد ربط داد، اما در آن حقیقتی هم نهفته است؛ بسیاری از آنها که فیدل را ذره‌ای قبول نداشتند، دوستش داشتند. در قلب پاک و نیت بلندش برای کوبا و انسان تردیدی نبود.

این مفهوم و دلبستگی ناگزیر با کوبا و فیدل پدید نیامده و به پایان نرسیده است. برای فوتبال و مردم ما چهره‌ای مثل علی کریمی یکی از همان اسطوره‌هاست. آدم خاص و غریبی که حتی هواداران تیم رقیب هم کمتر حاضرند در بزرگی‌ و سلامت نفس‌اش چون و چرا کنند. قهرمانی که چه در دوران بازیگری و چه پس از آن با همه اشتباهات و همه مشکلات شخصی، شخصیتی از خود نشان داده که باید تکریم کرد. بی‌پروایی‌اش در بیان مکنونات درونی، میل سیری‌ناپذیرش برای بودن در کنار مردم و همراهی با خواسته‌هایشان و حضورش در صحنه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی از او چهره‌ای ساخته که شاید روزی به تختی و دیگر افسانه‌های این سرزمین تنه بزند. کریمی که در بزنگاه‌ها، بدون این که قصدی برای نمایش یا شعار دادن داشته باشد، خود را به همه ثابت کرده. جایی که از دست دادن و ایستادن کنار رییس‌جمهور نامطلوب ملت طفره می‌رود و مثل بعضی از هم‌دوره‌ای‌هایش برای شرکت در نمایش فوتبالی، مقهور پیشنهادهای وسوسه‌انگیز نمی‌شود. جایی که مسئولیت‌ها و تعهدش به مردم را با مچ‌بندی تاریخی به نمایش می‌گذارد و بعدها در کنار ناراضیان می‌ماند. تاریخ اینها را فراموش نخواهد کرد. احترام و ارزش او بیش از آنست که بخواهیم تنها با دریبل‌هایش مقابل آاس‌رم و تیم ملی آلمان، یا با گل‌هایش به کره‌جنوبی توصیف‌اش کنیم.

علی کریمی این روزها درباره همه‌چیز اظهارنظر می‌کند. از روز کوروش تا زلزله و افزایش عوارض خروج از کشور. از حق‌اش برای ابراز عقیده استفاده می‌کند و با استفاده از رسانه‌های نوین، بی‌واسطه با جامعه در ارتباط است. نظراتی که اغلب با اقبال عمومی مواجه است و محبوبیت و احترام او را بیشتر می‌کند. به‌خصوص اگر در نقش رابین‌هود بخواهد ناتوانی و فساد فوتبال را به رخ مدیران فدراسیون بکشد و آنها را به مناظره دعوت کند. کریمی سرمایه این فوتبال است و اغلب طوری حرف زده و قدم برداشته که انتظار از او بالا باشد. عمق ارادت مردم به او هم چنان است که حتی اشتباهاتش در ورزش و فوتبال خدشه‌ چندانی به او وارد نکند. اما کریمی باید حواس‌اش باشد که اعتبار و اعتمادش را از جامعه گرفته و رفتار و اظهاراتش در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی باید پخته‌تر باشد. باید مشاوران و دوستانش بیشتر هوای او را داشته باشند و خودش حساس‌تر باشد. اینجا دیگر مربیگری نفت نیست که قبول و پس‌دادنش، آشتی و قهر با صاحبان باشگاه، قابل چشم‌پوشی باشد. کریمی آزاد است که آنچه درست می‌داند با هوادارانش در میان بگذارد. اما او سیاستمدار و مصلح اجتماعی نیست و خودش هم می‌داند که نباید به دانسته‌ها و اشرافش بر مسائل اجتماعی اتکا کند. اینجاست که کوچکترین لغزشی ممکن است به «علی کریمی» مردم صدمه بزند و بالاتر از آن تأثیرات ناسالمی در سطح جامعه داشته باشد. اتفاقی که با عذرخواهی و حلالیت‌طلبی از رأی به روحانی نگرانش شدیم.

قدر کریمی را به خاطر همه آنچه بوده و هست می‌دانیم اما خودش هم باید مراقب باشد. یادمان باشد که تختی اگر تختی شد، بسیار سکوت کرد و کم سخن گفت و شاید بختش بلند بود که زود و جوان از میان دوستدارانش رفت تا فرصت اشتباهات بزرگ و خراب کردن آن تمثال را نداشته باشد. علی کریمی بودن سخت است. کاش علی‌ بیش از همه چیز حواس‌اش به کریمی باشد و خودش و حیثیت‌اش را دریبل نزند.

۲۱ ۱۲  
آی اسپورت
2017-12-16 12:37:00
نظر دهید

۱۲ نظر
foad
شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۲:۵۱
خجالت نمی کشید از این مطلب سراسر چاپلوسی و تملق اون هم برای یکی از ریاکارترین چهره های تاریخ ورزش؟ به هم زدن حال دیگران هم حدی دارد
حرف حساب
شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۴:۴۶
شما ببخشید که کسی درباره مجیدی همچین چیزی نمینویسه!!
پویا
شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۱۰
علی کریمی چون به شما اصلاح طلبان مفتخور که از کنار رانت شرف فروشی حالا روزنامه نگار و روزنامه نویس شدید تاخته و خیانتی را که در انتخابات به مردم کردید را برملا کرده از حالا باید سانسور بشه؟واقعا کثافت تر از اصلاح طلب وجود دارد؟
حرف حساب
شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۴:۴۹
اصلاحطلب و اصولگرا هر دو سر و ته یه کرباسند! ولی باز صد رحمت به همین اصلاح طلبها که اولا به خاطر دنیای دیگران دین و شرفشان رو نمیفروشند و دوما حداقل فرصت همین اعتراض دو کلمه ای رو به مردم میدن!
مارال
شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۸:۴۹
ی چیزی میگم به همه عزیزان فعال در اینجا :
هر حرفی رو هر جایی رو نزنید خودت مفهومشو بگیر چون اینجا امثال یالثارات زیاده .
۳
شهرام
شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۱۶
تا حالا که اسطوره بود. تا دوکلمه در نقد دولت بنفش حرف زد نگران حيثيتش شدين؟
AVA-86
شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۴۱
خیلی جالبه خبرنگاران منتسب به طیف یه ور جامعه مدام از جنبش های و حکومت های چپی برای تایید مطالب و مبارزه شون مایه می ذارند. بعد از افشاگری گسترده کریمی که چندتایی از خبرنگاران محترم یادشون افتاده نگران حیثیت و آبروی کریمی باشند! یعنی خودش عقلش نمیرسه دوستان نگرانن. جز اینکه علی کریمی فقط اندکی پرده از فساد وحشتناک فوتبال کنار زده بابت موضع گیری سیاسی چند ماه پیشش معذرت خواسته باشه هیچ کار ناشایست دیگه ایی!! انجام نداده. به نظر میاد برخی از دوستان و رسانه ها وطنی ازشکستن شدن تابوی انتخاب بین بدو بدتر چهارسال یکبار بشدت هراسان شدند
sia
شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۴۳
به نظر من کاملا درست گفته علی کریمی
من هم به شخصه مثل ایشون پشیمون هستم از رای دادنم تو دقیقه نود به دولت تبخیر امید!
این دوره آخرین تیری بود که مردم برای امید به دمکراسی پرتاب کردن که به سنگ خورد.
من نه به روحانی، نه به خاتمی ، نه به اشخاص و افراد جامعه و نه به این کشور سر تا پا فاسد دیگه امید و اعتماد ندارم
مبارک خودشون باشه
ariya
شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۵۱
درود بر علی کریمی و هر کس دیگه ای که حرف حق رو میزنه.مهم نیست که طرفدار کدام جریان باشی . مهم انسان بودنه که این دوره کم پیدا میشه....
ariya
شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۵۱
درود بر علی کریمی و هر کس دیگه ای که حرف حق رو میزنه.مهم نیست که طرفدار کدام جریان باشی . مهم انسان بودنه که این دوره کم پیدا میشه....
sa
شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۶:۲۸
وقاحت اصلاح طلبان حدو مرز نداره. ماموریت ماله کشان بنفش وارد فاز جدیدی شده
سایت زرد
شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶، ۲۱:۲۶
انتخاب بین بد و بدتر به بدترین می انجامد، هانا آرنت
آدم عاقل از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود!
انتخابات بزرگترین شوخی ای است که یک حکومت توتالیتر قرون وسطایی می تواند با مردمش بکند
به اون کامنت گذاری که گفته دفعه آخرش بود رای داد عرض می کنم که دفعه دیگه هم به یک بهونه دیگه این کارو "تکرار می کنی"
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر