فهرست
نباید ببازی!
نباید ببازی!

نباید ببازی!

آی‌اسپورت- همین که وبسایت‌ها و خبرگزاری‌های مشهور و پرنفوذ موبه‌موی اخبار مسعود شجاعی را پوشش می‌دهند یعنی در یک دوره تازه به سر می‌بریم؛ دوره‌ای تحت استیلای نیروی رسانه‌های اجتماعی که اخبار را به‌سختی می‌شود در آن نادیده گرفت. همه ما بخشی از موجی هستیم که ممکن است از هر جای دنیا بلند شود و ما را در خود شناور کند.

مسعود شجاعی در گفت‌و‌گو با روزنامه مشهور ال‌پائیس درباره مسائل ماه‌های گذشته با صراحت صحبت کرد؛ حرف‌هایی که شاید در سال‌های گذشته تصورش را نمی‌کردیم انجام‌شدنی باشد، چراکه یک سوی این داستان به مساله مهم حضور در مسابقه‌ای با یک تیم از رژیم صهیونیستی برمی‌گشت؛ چیزی که از مهم‌ترین شناسه‌های نظام سیاسی و ورزشی جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود و طبعا گفتمان رسمی كشور آن را نمی‌پسندد.

با این وصف شجاعی در ماه‌های گذشته مهم‌ترین ترند فوتبالی رسانه‌های اجتماعی ایران مثل توئیتر بوده است. شجاعی که در سالیان فوتبالش با وجود دستاوردهای عالی کمتر محبوب روزنامه‌نگاران و فوتبال‌نویسان ایرانی بوده، حالا در موج سازندگان گفتمان‌های غیررسمی پیراهن شماره10 را برتن کرده و به یکه‌تازی مشغول است. اتفاقی که هرگز برای او تصور نمی‌کردیم. به‌خاطر داشته باشید شجاعی همان بازیکنی است که در چند بازی تیم ملی در ورزشگاه آزادی مورد عتاب هواداران فوتبال قرار گرفته بود و اتفاقا قبلا توئیتری‌ها بارها درباره او جوک‌هایی ساخته بودند؛ کما اینکه امروز همین رفتار با محسن ربیع‌خواه هافبک پرسپولیس انجام می‌شود.

این هوشمندی در عین حال با زندگی حرفه‌ای شجاعی و حضور موثرش در لیگ یونان همراه شده، لیگی که اگرچه شرایط فنی چندان درخشانی ندارد اما برای این بازیکن سابق تیم اوساسونا تبدیل به مامنی برای بازیابی و درخشش مجدد شده و بی‌دلیل نیست که او امروز در روزنامه ال‌پائیس از علاقه کی‌روش به بازگشت او به تیم ملی گفته است. این تفاوت شجاعی با دیگر بازیکنان ملی‌پوش است؛ دغدغه‌هایی که او اقدام به انتشار آنها کرد و مورد استقبال لایه خاکستری هوادار فوتبال قرار گرفت. آنهایی که به‌سادگی می‌توانند بی‌واسطه از موج منفی علیه شجاعی به مقصد تازه‌ای پرواز کنند، جایی که مسعود با حرف‌ها و عکس‌العمل‌های متناسب با شرایط روز فضای فکری جامعه برای خود آبرویی دست‌وپا کرده است.

حالا می‌شود با اطمینان گفت مسعود شجاعی کاپیتان تیم ملی ایران در جام‌جهانی 2018 خواهد بود، مگر اینکه اتفاق خاصی بیفتد. موقعیتی که اگر ایجاد شود برای همه ما یک غافلگیری بزرگ خواهد بود، چراکه حامیان مسعود در مهم‌ترین رسانه اجتماعی ایران بی‌وقفه برای او فیو می‌زنند، جایی که باتوجه به محتواسازی بی‌وقفه کاربرانش تغذیه‌کننده اصلی جریان‌های تلگرامی محسوب می‌شود. این پاداشی است که او بابت درک، هوش و شناخت به‌موقع خود از فضای اطراف خواهد گرفت و البته بخشی از این موفقیت را باید به یک روزنامه‌نگار ایرانی ساکن خارج از کشور نسبت داد که در موضع‌گیری‌ها و اکت‌های این بازیکن آبادانی نقش ویژه‌ای ایفا کرده است.

شجاعی در ورزشی که متعلق به لایه‌های ضعیف‌تر جامعه است با نزدیکی به قشر متوسط جامعه بر خلاف اکثر فوتبالیست‌های شاخص ایران، حالا این فرصت را دارد که یک چهره متفاوت در فوتبال کشور باشد.

همشهری ورزشی

۱۸ ۵  
آی اسپورت
2018-01-08 13:15:00
نظر دهید

۵ نظر
edi
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۴۷
به هیچ عنوان مسعود شجاعی گریه نکرده و ترجمه بد و بد اندیشان و بدسگال ها این خبر رو منتشر کردن.شمام لطفا این عکس رو عوض کنین
ايمان
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۵۵
واقعاً اسمش تو تاريخ ورزش ايران ماندگار شد !!
از روزي كه تو بازي ايران و كره با مچ بند سبز وارد شد تا الان كنار مردم بوده !!
ويلي
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۲۰
به نقش اطرافیانش به خوبی اشاره کردید الان معضل بزرگ جوونا و از جمله فوتبالیستا عدم مشاوره گیری و تصمیمات عجولانه و اشتباهه، وقتی عقلتو بدی دست مدیربرنامه کاردرستی مثل محمودرضا فاضلی خطای تصمیم گیریات حداقل میشه و right time ىر right place قرار میگیری مثل همین شجاعی و انصاریفرد وگرنه شجاعی که تافته جدابافته نبود یکی بود مثل هم نسلاش کاظمیان (اتفاقن فاضلی همراه نکونامو شجاعی کاظمیانو میبرد اروپا که واسه پول موند امارات) و مبعلی تفاوتش راهنمایی و مشاوره هایی بود که گرفت و هم دنیا رو داره هم آخرتو هم پول حسابی به جیب زد هم عاقبت به خیر شد و میتونه با رکورد سه جام جهانی جاودانه بشه...
۹
sia
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۱۶
آقای "پژمان راهبر"
یادمون نمیره همون زمان که صداوسیمای میلی ایشون رو حذف کرده بود، شما هم همون رویه رو در ورزش سه ادامه دادید شاید نه با اون شدت ولی اخبار مسعود شجاعی رو بسیار محدود کردید!
حمید
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۵۵
به به آقا پژمان راهبر پرسپولیسی
خوشم میاد وسط یه متن حماسی هم از تیم محبوبت و بازیکنش (ربیع خواه) حرف میزنی
ماشالا نه باریکلا
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر