فهرست
این آسیایی‌های اجنبی‌پرست!
این آسیایی‌های اجنبی‌پرست!

این آسیایی‌های اجنبی‌پرست!

آی اسپورت - جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ صحنه حضور مربیان بزرگی است. تعدادی از مربیان حاضر در امارات سابقه نشستن روی مهمترین نیمکت‌های جهان را دارند. مربیان خارجی همیشه حضور فعالی در فوتبال آسیا داشته‌اند، ولی به نظر می‌رسد گرایش به این مربیان در قاره بیشتر شده و جام ملت‌ها به عنوان ویترینی که بهترین تیم‌ها در آن حاضرند این موضوع را اثبات می‌کند.

از تیم ملی ایران شروع کنیم که سال‌هاست با کارلوس کی‌روش همکاری می‌کند. او درست بعد از جام ملت‌های ۲۰۱۱ با فدراسیون فوتبال به توافق رسید و در حال حاضر باسابقه‌ترین مربی حاضر در تورنمنت است. عملکرد خوب مربی پرتغالی در هشت سال گذشته هم در استفاده فدراسیون‌های آسیایی از مربیان مشهور خارجی بی‌تاثیر نبوده. کره جنوبی، دیگر مدعی جام هم با یک مربی پرتغالی کار می‌کند. پائولو بنتو بعد از جام جهانی با فدراسیون کره به توافق رسید و ماموریت دارد که این تیم را پس از نیم قرن به قهرمانی برساند.

عربستان هم با پیتزی به دنبال بازگشت به جمع بزرگان قاره است. آنها با فن‌مارویک به جام جهانی صعود کردند، ولی مربی هلندی به دلیل اختلاف به همکاری‌اش پایان داد. عمر مربیگری بایوسا هم در این تیم کوتاه بود و یک آرژانتینی دیگر فرصت حضور با عربستان در جام جهانی را پیدا کرد. پیتزی توانست در این سمت باقی بماند و حالا در جام ملت‌ها هم با عربستان است.

ژاپن از معدود مدعیانی است که با مربی بومی به تورنمنت رفته و هاجیمه موریاسو  هدایت این تیم را به عهده دارد. ژاپن در جام جهانی روسیه توانست با نیشینوی بومی از گروهش صعود کند و حالا با موریاسو به دنبال پنجمین قهرمانی قاره است. استرالیا هم با گراهام آرنولد به امارات رفته، ولی شکست در بازی اول انتقادات زیادی را متوجه این مربی بومی کرده. هدایت این تیم در جام جهانی روسیه به عهده فان‌مارویک بود.

ازبکستان، از مدعیان درجه دوم قهرمانی با هکتور کوپر مشهور به تورنمنت رفته و با این مربی آرژانتینی به دنبال موفقیت است. قطر هم پس از تغییرات زیاد روی نیمکتش مدتی است با فلیکس سانچز اسپانیایی به آرامش رسیده. قطر در تمام سال‌های اخیر از مربیان خارجی استفاده کرده. امارات میزبان با زاکرونی ایتالیایی که سابقه قهرمانی آسیا با ژاپن را دارد، می‌خواهد نتیجه‌ای بهتر از سومی چهار سال قبل به دست آورد. چین برای فرار از ناکامی طولانی‌اش سراغ مارچلو لیپی رفته که سابقه قهرمانی جهان با ایتالیا را دارد.

عراق که در سال ۲۰۰۷ با جوروان ویرای برزیلی قهرمان آسیا شد، حالا نسل جدیدش را به سرکو کاتانچ سپرده. سوریه، همسایه عراق هم با برند اشتانگه آلمانی راهی امارات شده است. هند با استفان کنستانتین برد درخشانی مقابل تایلند به دست آورد و این مربی انگلیسی ماموریت دارد هند یک میلیاردی را به جمع بزرگان قاره برساند. ویتنام نسل مستعدی دارد که امیدوار است با تجارب پارک کره‌ای سال‌ها در آسیا مدعیان را به چالش بکشد. این مربی در یک سال گذشته با فوتبال ویتنام به موفقیت‌های زیادی رسیده. تایلند جام را با راجواچ صرب شروع کرد، ولی پس از شکست سنگین مقابل هند ترجیح داد تورنمنت را با دستیار بومی این مربی، یودیارتای ادامه دهد.

عمان هم با پیم فربیک، مربی مشهور هلندی به امارات رفته. این مربی سابقه مربیگری تیم‌های کره جنوبی و استرالیا را دارد. ویتال بورکلمانس، مربی هلندی دیگری است که هدایت اردن را به عهده دارد و در روز اول توانست استرالیا را غافلگیر کند. بحرین، دیگر تیم عربی هم میروسلاو سوکوپ اهل چک را روی نیمکت دارد که در روز اول تا آستانه شکست امارات پیش رفت.

فیلیپین بی‌ادعا امیدوار است با اریکسون، سرمربی اسبق انگلیس سری در میان بزرگان قاره در آورد. لبنان با میودراگ رادولوویچ مونته‌نگرویی در تورنمنت شرکت کرده. یمن بحران‌زده هم با کوچیان اسلواک به امارات رفته، هرچند در روز اول شکست سختی مقابل ایران داشت. قرقیزستان به عنوان یک تازه‌وارد امیدش به تجربه آلکساندر کرستینین روس است. حتی فلسطین هم سرمربی خارجی دارد و هدایت تیم به عهده نورالدین اولد علی الجزایری است. کره شمالی اما مطابق انتظار سرمربی بومی دارد و با کیم یونگ جون به امارات رفته.

بدین ترتیب تنها چهار تیم ژاپن، استرالیا، کره شمالی با سرمربی بومی به امارات رفته‌اند و تایلند هم پس از شکست روز اول ترجیح داد با سرمربی بومی ادامه بدهد. بر این اساس ۸۳ درصد سرمربیان حاضر در جام ملت‌های آسیا را مربیان خارجی تشکیل می‌دهند که عدد قابل توجهی است. از جمع ۲۴ سرمربی حاضر در تورنمنت تنها ۵ مربی آسیایی هستند (با احتساب آرنولد) و این یعنی سهم مربیان قاره در این تورنمنت تنها بیست درصد است. به جز چهار تیمی که با مربیان بومی در جام ملت‌ها شرکت کرده‌اند، ویتنام تیم دیگری است که ترجیح داده از یک مربی آسیایی استفاده کند. تنها مربی آفریقایی حاضر در این جام نورالدین، سرمربی فلسطین است و این یعنی ۷۵ درصد سرمربیان از اروپا یا آمریکای جنوبی آمده‌اند.

بخشی از مربیان ایرانی که مخالف حضور مربیان خارجی در فوتبال کشورمان هستند، طرفداران این جریان را اجنبی‌پرست می‌نامند و حالا می‌توان گفت این اجنبی‌پرستی به کل آسیا سرایت کرده و اکثر فدراسیون‌ها ترجیح می‌دهند از مربیان خارجی استفاده کنند. گرایش به مربیان خارجی هشداری برای مربیان آسیایی است که برای باقی ماندن در بازار کار باید برای جبران این فاصله تلاش بیشتری داشته باشند.

ایران ورزشی

۹۷۸ ۱۱  
آی اسپورت
2019-01-08 23:09:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۱ نظر
احسان تاجی
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷، ۲۳:۲۴
دیگه چند نفر باید بگن که این برانگوه دلاله!!! دمش گرم کارلوس کی روش کبیر خوب آبرو نداشته این دلال کروات و لنگیا رو برد دمش گرم.
برانکو چه کرده
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷، ۰۰:۳۲
برانکو چکار کرده باهاتون که خاموش نمیشید و هر روز حرارتتون بیشتر میشه افتخاراتی که برانکو برای ما اورده رو ما به خاطرات و ویتیرین افتخارات سپردیم تموم شد ولی شماها رو هنوز داره میسوزونه . برانکو چه کردی با این مفلوک ها
۶
حسین اهواز ی
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷، ۰۱:۴۸
بعنوان یک استقلالی عرض کنم که برانکو بهترین مربی تاریخ لیگ داخلی اعم از برتر و جام آزادگان هست
۳
کیسه کشی با اسامی مختلف
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷، ۰۹:۵۸
قاسم،مدیر،نادر،ساسان،مانی ابی،مسعود زمانی و ... کی باید تو مغز شما احمقا فرو کنه شوفر دلاله؟ بویان کم بود؟ گرو و نیومایرچی؟ فقط یه دلال میتونه قرارداد 300 هزار دلاریش رو برسونه به 1 میلیون دلار.
مرد منطقی (اورجینال) اطلاعیه فوری
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷، ۲۳:۳۴
● نظر به این که یکی از کاربرهای سایت با استفاده از نام مستعار "مرد منطقی" اقدام به لجن پراکنی‌های مضحک نموده است، اینجانب به عنوان مرد منطقی اصلی ضمن اعلام بیزاری از وی اعلام می‌کنم که تا اطلاع ثانوی دیگر در این سایت کامنتی را منتشر نخواهم کرد.
مرد منطقی (اورجینال)
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷، ۲۳:۴۶
البته این کاربر محترم اگر در ذیل همین کامنت از بنده عذرخواهی کند؛ به روشنگری علیه افراطیون و مکاران پرسپولیس و مافیاهای دیگر ادامه می‌دهم.

ضمنا بنده تا کنون از واژه‌های لنگ، کیسه، تاج، کیروش کبیر، لنگی کش، عبده، موسس قاتل و امثال این‌ها که این نظر دهنده شل مغز استفاده کرده است، استفاده نکرده‌ام. به طور کلی کامنت‌های ایشان در ستایش افراطی استقلال است. چیزی که به من منتسب نشده و نمی‌شود.
۴
مرد منطقی
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷، ۰۱:۲۱
من از شما عذرخواهی میکنم . به این شرط که دوباره شما به راه صواب برگردید و دوشادوش هم برای ریشه کن کردن خائنین سرخ و سرکرده خبیث و شیطان صفتشان یعنی پخفسور برانگوه دلالویچ جنایتکار کمونیست بجنگیم . در غیر این صورت راه من و شما جداست
سامان
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷، ۰۰:۲۹
و البته بی ادب ترین و گرونترینش مال ما است پول یا مفت این ملت بدبخت و میگیره که بهشون توهین کنه و بگه رویای شما نیمه نهاییه و ۴۰ سال قهرمان نشزن رو به سخره بگیره
۴
حسین اهوازی
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷، ۰۱:۴۴
کره جنوبی چندین دوره با تیم امیدش شرکت میکرد و همون تیم تجربه کسب میکرد و میرفت جام جهانی وگرنه نیم قرن طول نمیکشید
۳
تحلیلگر فوتبال
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷، ۰۱:۴۷
کیروش کبیر توتال فوتبال رو به اسیا اورد و این سبک را با فوتبال خاورمیانه ای تطبیق داد
بیخود نیست تیم های قدری چون کلمبیا و مکزیک و... دنبال کیروش هستند
۳
کمیته انقلابی صیانت از منافع ملی ایران اسلامی
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷، ۰۲:۰۲
بیانیه شماره یک :
بسم الله المنتقم القهار
در ساعات اخیر و پس از سخنان دشمن شکن سرمربی تیم ملی ایران اسلامی ، شاهدیم که دشمنان امت اسلامی در شبکه های بیگانه برای نابودی تیم ملی فوتبال و سرمربی توانا و دانشمندش کارلوس کی‌روش کبیر دست به اقدامات خائنانه ای زدند و همانند جنگ احزاب ، پشت به پشت هم داده اند تا با همکاری خائنین و فتنه گران سرخ مانع از بالا رفتن پرچم ایران سربلند اسلامی شوند . امشب شاهد بودیم که بی بی سی فارسی رسانه ملکه انگلستان ، منوتو وابسته به بیت العدل اعظم بهاییان ، ایران اینترنشنال وابسته به محمد بن سلمان ولیعهد جنایتکار سعودی ، صدای آمریکا وابسته به وزارت جنگ آمریکا پنتاگون با هم همصدا شده اند و علیه تیم ملی ایران اسلامی و سرمربی دانشمند و توانایش به شکل هماهنگ و یکپارچه دست به لجن پراکنی زده اند . این اقدامات جای هیچگونه تردیدی باقی نمی‌گذارد که هواداران تیم خائنین سرخ و سرکرده اش برانکو ایوانکوویچ مزدور آنها شده اند و مستقیما از دولت های متخاصم دستور می گیرند و رسماً به پادوهای دشمن مبدل شده اند .
فلذا ما فرزندان امت حزب الله در مرحله اول به این افراد صریحا اخطار می دهیم که دستشان رو شده است و چیزی برای پنهان کردن ندارند . اگر توبه کنند و به راه صلاح برگردند ، امت حزب الله در کمال بزرگواری و رأفت اسلامی از گناهانشان خواهند گذشت . در غیر از این صورت از شورای عالی امنیت ملی ، وزارت اطلاعات ، نیروی انتظامی و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درخواست داریم با قدرت و شدت هر چه تمام‌تر جلوی این خیانت کاران را بگیرند و با آنها برخورد قانونی داشته باشند تا امت حزب الله ناچار نشود براساس وصیتنامه امام روح الله و بنا به امر فرمانده کل قوا و قائد عظیم الشأن و ولی امر مسلمین جهان حضرت امام خامنه‌ای مد ظله العالی «آتش به اختیار» وارد عمل شده و چشم فتنه‌گران و مزدوران اسرائیل را از حدقه درآورد

والعاقبه للمتقین
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر