فهرست
چهل سال پیش؛ تور یونایتد در ایران
چهل سال پیش؛ تور یونایتد در ایران

چهل سال پیش؛ تور یونایتد در ایران

آی اسپورت- منچستریونایتد هفتمین تور خود را در آمریکا طی 14 سال گذشته با بازی شب گذشته مقابل لس آنجلس گالکسی آغاز کرد. تور پیش فصل اکنون به دو بخش انگیزه تبلیغاتی و بازی مقابل تیم‌هیا بزرگ تبدیل شده است؛ به طوریکه یونایتد طی شش روز با تیم‌هایی چون منچسترسیتی، رئال مادرید و بارسلونا بازی می‌کند. در مدت 19 روزی که یونایتد دور از منچستر است باززیکنان تنها این فرصت را دارند که یک شب در اختیار خودشان باشند. منچستریونایتد به عنوان یک باشگاه تا پیش از عصر لیگ برتر هویت امروزی خود را نداشت اما تورها و داستان‌هایشان از همان زمان پدیدار شده بود. در سال 1985 پیش از عصر اینترنت و بوجود آمدن رچخه 24 ساعتی خبرها، یونایتد چندین بازی را در جامائیکا انجام داده بود.
جان گیدمن مدافع قدیمی یونایتد درباره آن بازی‌ها می‌گوید"ما یک بازی دوستانه مقابل تیمی از جامائیکا انجام دادیم اما من و آرتور آلبیستون مصدوم بودیم و روی نیمکت نشستیم. نیروی هوایی جامائیکا پیش از بازی در آسمان نمایش داشت و پس از آن یکی از مردان بزرگ این کشور در میان میدان ایستاد و نظر سی هزار تماشاگر حاضر در ورزشگاه را به فرود چتربازی معصوف کرد که قرار بود دقیقا در وسط دایره زمین فرود بیاید. واقعا روز باشکوهی بود. من با آرتور سر 100 پوند شرط بسته بودم که نمی‌تواند در وسط دایره و روی توپ فرود بیاید. ما او را نگاه می‌کردیم و او هم نزدیک و نزدیکتر می‌شد و به نظر می‌رسید دارد وارد ورزشگاه می‌شود تا اینکه در لحظات آخر وزش باد باعث شد تا او در پارکینگ ماشین‌ها پایین بیاید. چترباز دوم هم پس از اولی رسید و آرتور گفت باز شرط ببندیم که به او گفتم حاضرم شرط ببندم این یکی حتی در خود جامائیکا هم به زمین نمی‌رسد. برای دو چترباز بعدی هم شرط بستیم و همه آنها هم در کنار ورزشگاه فرود آمدند. بازی پس از ده دقیقه آغاز شد و در همین ده دقیقه من 400 پوند به جیب زدم!".
در سال 1983 یونایتد در سوازیلند، کشور کوچکی در جنوب آفریقا به میدان رفت. به دلیل اینکه آفریقای جنوبی با تحریم‌های سیاسی مواجه و رژیم آپارتاید بر این کشور حاکم بود، از انجام بازی در این کشور ممانعت شد تا منچستری‌ها بازی خود را در کشور همسایه انجام دهند. یونایتد دو بار با تاتنهام در ورزشگاه ملی لوبامبا که مملو از تماشاگران آفریقایی بود، بازی کرد و یک بازی را برد و دیگری را واگذار کرد. در این بین دو تیم انگلیسی در یک تیم باهم ترکیب شدند و تحت عنوان "تاتمن" با تیمی از سوازیلند بازی کردند که این تیم عجیب و خلق الساعه 6-1 حریفش را شکست داد.
در دهه 80 میلادی، برنامه‌ریزی دقیق و پرجزئیات کنونی تورها وجود نداشت و زمانیکه بازیکنان به مسافرت می‌آمدند فی البداهه با چنین مسابقاتی روبرو می‌شدند. آلبیستون درباره شرایط آن تور می‌گوید"نمی‌توانستیم با هواپیمای خودمان به ژوهانسبورگ برگردیم چراکه هواداران مانع حرکت آن شده بودند. بازیکنان تاتنهام به سوی ژوهانسبورگ پرواز کرده بودند. به همین خاطر گلن هادل برای ما یک ماشین کرایه کرد و من، گوردن مک کوئین، جان گیدمن و کوین موران بیش از 400 مایل تا ژوهانسبورگ با ماشین سفر کردیم". تورهای کنونی یونایتد در نهایت سه هفته‌ای زمان می‌برد اما در تابستان سال 1975 و با وجود بی‌میلی بازیکنان تیم بزرگسال به سفر، تور این تیم بیش از یک ماه به طول انجامید. آبیستون می‌گوید بازیکنان بزرگتر تیم جلسه‌ای درباره این سفر گذاشتند چون نمی‌خواستند آنجا باشند. آنها 38 روز از خانواده خود دور بودند و ده بازی انجام داده بودند. داشتن 14 پرواز و 32 هزار مایل در آسمان بودن کار ساده‌ای نبود. ما به ایران، هنگ کنگ، اندونزی، تایلند و استرالیا سفر کرده بودیم. در آن زمان تامی داچرتی در یکی از بازی‌ها به عنوان بازیکن تعویضی به بازی آمد و اخراج شد. جیم هولتون و الکس فورسیث تولد فرزندانشان را از دست دادند؛ اتفاقاتی که این روزها رخ نمی‌دهد. برای بازیکنان جوانتر که از این تنش‌ها و درگیری‌ها دور بودند، این تور یک ماجراجویی بزرگ بود و ما سفر را دوست داشتیم. من در هفده روز تمام دنیا را دیدم".


در اوایل دهه هشتاد میلادی مسافرت به حواشی دریای مدیترانه همچون جزیره مایورکا که به منچستر بسیار نزدیکتر بود، به راه افتاد اما بازهم این تورها خالی از اتفاق نبود. چند سال پس از آن با بهبود روابط دیپلماتیک ژاپن و آمریکا، یونایتد به چند کمپ نظامی آمریکا در ژاپن سفر کرد و با تیم نظامیان هر دو کشور بازی‌های دوستانه‌ای را برگزار کرد تا بدین ترتیب پای منچستری‌ها به شرق آسیا هم باز شود. در حال حاضر بازیکنان آمریکا قسمت عمده‌ای از آمریکا را بدون تجربه کردن حتی یکی از این مشکلات می‌بینند. سفر آنها شامل جاجایی از فرودگاه به هتل، هتل به ورزشگاه یا محل تمرین ‌می‌شود.

۶ ۱  
آی اسپورت
2017-07-15 11:13:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
ویلی
شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶، ۱۹:۱۷
اون زمان دوحه و ابوظبی و دوبی....کجای کار بودن حالا ما کجاییم اونا کجا....
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر