فهرست
حل مشکلات مالی فوتبال ایران با رأی CAS ؟
حل مشکلات مالی فوتبال ایران با رأی CAS ؟

حل مشکلات مالی فوتبال ایران با رأی CAS ؟

آی اسپورت - فوتبال ایران بیش از یک سال می‌شود که با فوتبال عربستان دچار چالشی جدی شده است. ماجرایی که پس از اعتراض عده ای از ایرانی ها مقابل سفارت و کنسولگری کشور عربستان ایجاد شد و این کشور عربی اعلام کرد شهروندانش از سفر به ایران منع شده‌اند. در همین راستا فدراسیون فوتبال عربستان هم با اشاره به این قانون اعلام کرد تیم‌های فوتبال این کشور (ملی و باشگاهی) حاضر نیستند با ایران در خاک کشورمان به میدان بروند و بازی‌های تیم‌های ایرانی و عربستانی باید در کشوری ثالث برگزار شود. در فصل قبل لیگ قهرمانان آسیا این اتفاق افتاد و مسئولان فوتبال ایران اعلام کردند کاری از دست‌شان بر نمی‌آید و زمانی برای مقابله با این چالش نداشتند.
مسئولان فدراسیون فوتبال برای این فصل هم نتوانستند کاری از پیش ببرند تا تیم‌های استقلال خوزستان، پرسپولیس، استقلال و ذوب‌آهن در کشور عمان میزبان حریفان عربستانی خود باشند و برای دیدار خارج از خانه هم در قطر به مصاف آنها بروند. با این حال فدراسیون فوتبال برای اعتراض به این اتفاق که با تصمیم کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا در حال اجراست، به دادگاه عالی ورزش (CAS) شکایتی تنظیم کرد که رأی این دادگاه نیز مشخص شده است.
دادگاه عالی ورزش 27 دی‌ماه با حضور نمایندگان ایران و عربستان تشکیل جلسه داد که از ایران علیرضا اسدی، دبیرکل فدراسیون فوتبال در این جلسه شرکت کرد. پس از پایان جلسه گویا مسئولان CAS در این پرونده به سود ایران رأی داده‌اند، اما این رأی آنگونه نبود که ایرانی‌ها بتوانند در خاک کشور خودمان میزبان تیم‌های عربستانی باشند. وقتی از مهدی تاج در خصوص نتیجه CAS سؤال شد، او پاسخ داد: «طبق بند 14 رأیی که اعلام شده است، اجازه رسانه‌ای کردن این رأی را نداریم. با این حال باید بگویم نتایج خیلی خوبی از این پرونده گرفته‌ایم که خودمان هم باورمان نمی‌شد نتیجه اینچنین شود». پاسخ اسدی هم که در جلسه حضور داشت پاسخ شبیه به رئیس فدراسیون بود. اسدی درباره اینکه چه رأیی در دادگاه عالی ورزش در خصوص پرونده ایران و عربستان داده شد، گفت: «مفاد این رأی محرمانه است، اما روند آن در حال ادامه پیدا کردن است. یکی از بندهای آن کاملاً محرمانه است و به خاطر منافع ملی نمی‌توان در مورد آن صحبت کرد».
با این حال اطلاعاتی از داخل فدراسیون فوتبال به بیرون درز پیدا کرده است که رأی این پرونده به زودی از سوی دادگاه عالی ورزش اعلام خواهد شد. نتیجه این رأی هم محکومیت فوتبال عربستان مقابل فوتبال ایران است که مسائل سیاسی و دپیلماتیک دو کشور را به فوتبال دخیل کرد و با فشاری که به کنفدراسیون فوتبال آسیا آورد، حرف خود را برای بازی در کشوری ثالث به کرسی نشاند. دادگاه عالی ورزش هم به این دلیل به سود فوتبال ایران رأی داده است و گویا عربستانی‌ها باید بابت این اتفاقات غرامتی سنگین به فوتبال ایران بدهند.
از آنجایی که تیم‌های ایرانی نمی‌توانند میزبانی از تیم‌های عربستانی را انجام بدهد و منافع مالی و معنوی خود را از دست داده‌اند و علاوه بر آن هزینه میزبانی در کشوری ثالث هم شش برابر میزبانی در ایران است، تیم‌های عربستانی باید بابت این اتفاقات به تیم‌های ایرانی غرامت بدهند. با پرداخت این غرامت امکان حل بسیاری از مشکلات مالی باشگاه‌های ایرانی هم وجود دارد، اما یک سوی ماجرا هنوز مشخص نیست. اینکه آیا این غرامت شامل تیم‌هایی که فصل گذشته هم نتوانستند از تیم‌های عربستانی میزبانی کنند، خواهد شد یا نه.

 

روزنامه هفت صبح

۲ ۵  
آی اسپورت
2017-02-21 09:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
محسن
سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵، ۰۹:۳۹
محرمانه چیه ؟
نمیگن که بتونن پول باشگاههارو هاپولی کنن
۱
احمد
سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵، ۰۹:۴۵
بين اين همه آدم كي هم رفته.اسدي!!!حتما اونجا هم گفته فيفا در حد استاندارد من نيست و پشت سر كيروش حرف زده
۳
آرش
سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵، ۱۰:۱۲
چتونه شما؟؟؟؟ بذارین رای نهایی و صادر بشه بعد واسش کیسه بدوزین که فلان تیم خاص که پارسال بوده و امسال نیست پول بهش بدن که امتیاز ازش کسر نشه
۷ ۲
a
سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵، ۱۲:۱۳
لنگی جون تازه بعد از 4 5 سال تازه رفتی آسیا برو بشین خونتون حرف نزن :))))
۱
آرش
سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵، ۱۶:۱۳
فقط پارسال سرورتون غایب بود...
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر