فهرست
مورد عجیب معاون باشگاه استقلال
مورد عجیب معاون باشگاه استقلال

مورد عجیب معاون باشگاه استقلال

آی اسپورت - «اصلا فوتبال را دنبال نمی‌کنم. اگر سوالی درباره نفت و گاز دارید، بپرسید چون حرفه خودم است. هجمه‌هایی که می‌شود برایم مهم نیست، چون فوتبالی جماعت کلا ارزش جواب دادن ندارد. بهتر است بگذریم.» این بخشی از مصاحبه پندار توفیقی، معاون وقت باشگاه استقلال با روزنامه «فرهیختگان» در شهریورماه سال گذشته بود که بد نیست در تاریخ باشگاه استقلال آن را به‌عنوان عبرتی برای سرنوشت مدیران غیر فوتبالی و ناکاربلد که به این باشگاه و در یک سطح بالاتر به ورزش ایران آمده‌اند، ثبت کرد؛ مدیرانی که خارج از مجموعه فوتبال و به هر طریقی و برای اهداف مختلف به استقلال و پرسپولیس می‌آیند و از سر ناآگاهی تصمیماتی می‌گیرند که تا سال‌ها عواقب آن، نتیجه نگرفتن و ناکامی را در پی دارد و درنهایت هم بی‌ثمر و بی‌اثر در فوتبال به کار اصلی‌شان باز می‌گردند. حالا ظاهرا باید نگران یک معاون دیگر باشیم که اقداماتش چندان به‌سود باشگاه استقلال ارزیابی نمی‌شود.

توفیق غیراجباری خطیر!

بعد از اینکه تیم قبلی مدیریت از کار برکنار شدند، نوبت به حضور زوج فتحی و خطیر رسید تا امور را در استقلال به دست بگیرند. حُسن فتحی در این بود که بعد از 6 سال سرانجام مدیری روی کار آمد که حداقل صحبت‌هایش قابل فهم و برخی اقداماتش قابل تحسین و از سر تدبیر بود، اما امان از معاونش...

می‌گویند در سوئیس زندگی می‌کند و رابطه‌اش با سران فیفا بسیار عالی است تا جایی که بدون وقت قبلی با اینفانتینو، رئیس فیفا فالوده می‌خورد. مناسبات و ارتباطات بین‌المللی خوبی دارد و شاید همین مسائل فردا روزی پرونده سوپرجام را نیز به‌سود استقلال تمام کند، اما همه اینها دلیل نمی‌شود تا از ضعف‌ها، لجبازی‌ها، سوءمدیریت‌ها و کل‌کل‌های نفر اول اجرایی باشگاه بزرگ استقلال چشم‌پوشی کرده و نخواهیم همه مسائلی که این روزها همه از آن حرف می‌زنند را به‌نوعی ماست‌مالی کنیم.

صحبت از علی خطیر، معاون باشگاه استقلال است. خودش می‌گوید ریالی از باشگاه پول نمی‌گیرد و خسته شده و بارها استعفایش را تقدیم کرده است، اما همین فرد بعضا با صحبت‌ها و تصمیماتش باعث می‌شود چنان جنجالی به پا شود که هرکدام برای یک فصل ناکامی استقلال کفایت می‌کند.

خطیر یا بمب ساعتی؟

اولین‌بار در مناقشه کمپ تیم‌های ملی در دعوا با اوسیانو کروز نامش بر سر زبان‌ها افتاد؛ مناقشه‌ای که به قیمت برکناری‌اش از فدراسیون فوتبال انجامید. بعد از آن به استقلال آمد و هر از گاهی با تصمیمات و اظهاراتش موجبات نگرانی هواداران را فراهم کرد. در زمان آوردن پاتوسی به حق پای این بازیکن ایستاد تا کارت بازی‌اش صادر شد، اما همین روال همچنان آشفته پیش رفت تا زمانی که بازیکن آفریقایی جدید استقلال پایش به مستطیل سبز باز شد، هوادار این تیم خون به جگر شدند. هر روز کل‌کل رسانه‌ای و هر روز اظهارات غیرکارشناسانه باعث شده بود شکاف عمیقی بین باشگاه استقلال با فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ به وجود بیاید. درنهایت پاتوسی برای استقلال بازیکن شد، اما عواقب صدور کارت بازی این بازیکن شاید به‌صورت پنهان اسلحه‌ای شد علیه استقلال در ادامه رقابت‌ها!

با نزدیک شدن به پایان فصل و در حالی که استقلال همچنان شانس قهرمانی داشت این‌بار خطیر صحبت از پول‌های آلوده و شرط‌بندی در فوتبال را در رادیو مطرح کرد تا برای اولین‌بار کمیته اخلاق او را احضار کند. اظهاراتی که تمرکز استقلال را بر هم زده و درنهایت هم دست این تیم را برای ششمین فصل پیاپی از قهرمانی کوتاه کرد.

گل به خودی‌هایی که تمامی ندارد

خطیر بدون عبرت‌گرفتن از گذشته، این‌بار مبحث دلالی شفر را مطرح کرد و از سرمربی آلمانی استقلال با انتشار چند اسکرین‌شات در صفحه‌اش به‌عنوان واسطه بازیکن نام برد تا به خیال خودش آبروی سرمربی آلمانی را ببرد. این در حالی است که شفر هنوز با استقلال تسویه‌حساب نکرده و چه بسا اگر هم قصد تخفیف یا گذشت از مطالباتش را داشت، با این صحبت‌ها عزمش را جزم کرد تا یوروی آخر قراردادش را هم بگیرد.

داستان‌های غم‌انگیز و در عین حال خطرناکی که خطیر برای استقلال این روزها رقم می‌زند تمامی ندارد؛ یک روز مشخص می‌شود بدون هیچ مسئولیتی از طرف هیات‌مدیره با مربی و بازیکن خارجی در حال مذاکره بوده و روز دیگر فرهاد مجیدی در لفافه، او را عامل دروغ‌ها و فریبکاری‌ها در استقلال معرفی می‌کند و امروز هم آقای معاون با شفاف‌سازی‌های بی‌موقعش علیه بازیکنان مطرح و درجه یک این تیم گل‌به‌خودی دیگر به‌ثمر رسانده و چه‌بسا درنهایت مصاحبه اخیرش دخل حسینی و غفوری را هم بیاورد و استقلال بماند و یک فصل آزمون و خطای دیگر برای این تیم و البته 7 ساله شدن رویای قهرمانی برای هوادارانش!

شاید اگر خطیر این بیت از سعدی را آویزه گوش کند؛ استقلال هم در ادامه مسیر موفق‌تر باشد: «مزن بی‌تأمل به گفتار دم... نکوگوی، اگر دیرگویی چه غم» در غیر این صورت فاجعه خطیر دخل فصل بعدی استقلال را هم می‌آورد و از همین حالا باید این تیم را در فصل بعدی هم یک ناکام مطلق معرفی کرد.

 

فرهیختگان 

۷ ۱  
آی اسپورت
2019-06-18 10:12:00
نظر دهید

۱ نظر
تاج
سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸، ۱۲:۰۹
شفاف سازی در برابر پنهان کاری رقبا = خیانت
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر