فهرست
یادداشت ویژه: برای شکست یک گلر بد کافیه!
یادداشت ویژه: برای شکست یک گلر بد کافیه!

یادداشت ویژه: برای شکست یک گلر بد کافیه!

 

اول - شب آخر دور رفت مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا برای تیم‌های ایرانی افتضاح بود؛ چهار امتیاز از سه بازی. چند ساعت بعد از آتش‌بازی نفت در آزادی خالی جلوی النصر عربستان تراکتورسازی در شبه‌جزیره خوب شروع کرد. اگر ادینیو دقت داشت و شانس، قبل از دقیقه پنجاه حداقل یک گل زده بود و سه امتیاز به حساب تیم تبریزی واریز می‌شد اما ...

یک – ضرب‌المثل معروفی‌ست که می‌گوید اگر گلر خوبی داشته باشید، باخت را به مساوی تبدیل می‌کنید و اگر گلر فوق‌العاده‌ای داشته باشید، از مساوی، برد می‌سازید. بارها ثابت شده برعکس این ضرب‌المثل هم کاملا صادق است. می‌شود بازی که برتر هستید را از دست بدهید، فقط به خاطر اینکه گلر خوبی ندارید. الی کان افسانه‌ای معتقد بود دروازه‌بانی بعد از کار در معدن سخت‌ترین کار دنیاست؛ چرا؟ چون با یک اشتباه همه چیز از بین می‌رود؛ بلایی که امشب سر تیم تونی آمد.

دو – حامد لک یک روز جزو گلرهای خوب ایران بود؛ آنقدر که می‌توانست مدعی حضور در تیم ملی هم باشد. قیافه‌اش شبیه الی کان بود. تخس هم بود و با جرات؛ همانطور که یک گلر باید باشد. عشق فوتبال دهه شصت‌ها سریع اسمش را بغل اسم احمدرضا آوردند. البته که ما همه‌مان جوگیریم و تا یک نفر پدیده می‌شود دلمان می‌خواهد او را شبیه سوپرمن ببینیم اما غافل از اینکه معمولا برعکس می‌شود.

سه – نمایش امشب حامد لک فاجعه بود. اینکه از دو توپ جدی که به سمت دروازه می‌آید، دو گل برای حریف ثبت شود یعنی دقیقا فاجعه. این ماه‌های اخیر نمایش‌های فاجعه از گلرهای ایرانی کم ندیده‌ایم. اگر علیرضا بیرانوند را فاکتور بگیریم، بقیه گلرهای ایرانی روی joe hart mode قرار دارند. از سوشا مکانی و محسن فروزان تا همین حامد لک.

چهار – اندی کوپکه مربی دروازه‌بان‌های آلمان که مهمترین و بهترین گلر دنیا زیر دستش تمرین می‌کند می‌گوید:«اگر یک دروازه‌بان یک روز خراب کند، در رختکن روی سرش دست می‌کشیم اما جلسه بعدی تمرین تا زمانی که ما نگوییم، حق آب خوردن ندارد. باید اینقدر تمرین کند تا همه ذهنیت‌های بد از پوست سرش خارج شود.» از تمرینات تیم‌های ایرانی خبر نداریم اما چه کسی باور می‌کند گلرهای ایرانی آنقدر تمرین کنند که پوست سرشان داغ کند. نقطه ضعف بزرگ اغلب گلرهای ایرانی و به ویژه لک این است که اشتباه‌هایشان را قبول نمی‌کنند. جو هارت بعد از نمایش فاجعه‌بار در لباس سیتی جلوی بایرن در مرحله گروهی فصل قبل یک عکس با لباس تیمش در اینستاگرام گذاشت و معذرت‌خواهی کرد اما حامد لک بعد از گل اولی که امشب رفت توی دروازه‌اش داشت سر مدافعینش داد میزد.

پنج- آخر ای کاش حامد لک یاد می‌گرفت برای گلر خوب بودن، باید تمرین کند، حواسش به بازی باشد، تمرکز کند و آنجایی که باید دست تیمش را بگیرد؛ هروقت هم خراب کرد سرش را پایین بیندازد، عذرخواهی کند و برود سراغ تمرین بیشتر.

سجاد بیات- آی اسپورت

     
آی اسپورت
2015-03-19 01:55:06
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر