فهرست
آیت آللهی: خودم استعفا کردم!/ هیئت رئیسه از مسائل اجرایی فدراسیون آگاهی‌ نداشت/مقدس برای فوتبال ایران زحمت کشیده است
آیت آللهی: خودم استعفا کردم!/ هیئت رئیسه از مسائل اجرایی فدراسیون آگاهی‌ نداشت/مقدس برای فوتبال ایران زحمت کشیده است

آیت آللهی: خودم استعفا کردم!/ هیئت رئیسه از مسائل اجرایی فدراسیون آگاهی‌ نداشت/مقدس برای فوتبال ایران زحمت کشیده است

آی اسپورت- سیدهادی آیت اللهی پس از خروج عجیب و غریبش از فدراسیون فوتبال، مصاحبه نکرده بود اما او حالا در آستانه سال ۹۴ سکوتش را شکسته است.

نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال در گفت وگو با ماهنامه دنیای فوتبال سعی کرده تا کمتر از پشت پرده ها صحبت کند.

«خودم استعفا دادم و رفتم». این جملات توجیه نایب رئیس سابق فدراسیون فوتبال است در مقابله با شایعه استعفای اجباری‌اش! باور کردنش سخت است که هادی آیت‌اللهی خودش با میل شخصی از فدراسیون جدا شده باشد. چرا که از ابتدای سال از وزارت ورزش و جوانان به کفشیان دستور داده بودند که آیت‌اللهی نباید دیگر در فدراسیون مسئولیتی داشته باشد. کفاشیان ماه‌ها مقابل این فشارها ایستادگی کرد. اما در نهایت مجبور شد که تغییراتی را که هیچ وقت آنها را دوست نداشت در مدیریت زیر مجموعه خودش انجام بدهد. تغییر آیت اللهی و نبی که اولی به راحتی و دومی به سختی و پس از اینکه پست سرپرستی تیم ملی در جام ملتهای آسیا به او داده شد، اتفاق افتاد.

مدیریت هادی آیت‌اللهی اما در تمام سال‌های اخیر با کلی حرف و حدیث و ابهام در فدراسیون فوتبال همراه بوده است. این مدیر اما در روزهایی که دیگر هیچ مسئولیتی در فوتبال ایران نداردف با وجود اینکه  تمایلی به مصاحبه کردن نداشتف ترجیح داد پیرامون بعضی اتفاقات و دلایل جدایی‌اش توضیحاتی ارائه بدهد. برای همین مساله به سوالات پاسخ داد. شاید با این هدف که بتواند خیلی از مخاطبان را راضی کند که اگر در زمان تغییرات از فدراسیون جدا شد، این جدایی به خاطر مسائل و خستگی و مشکلات شخصی بوده است، نه دستور اکید مسئولین برای  برکناری‌اش از نایب رئیسی فدراسیون فوتبال!

 

* آقای آیت‌اللهی! شما از فدراسیون فوتبال کنار رفتید. در حالی که مدت‌ها بود بر سر جدایی شما حرف  و حدیث‌های بسیار زیادی به وجود آمده بود.

- من الان از فدراسیون بیرون آمده‌ام و دیگر مسئولیتی ندارم که بخواهم درباره‌اش حرف بزنم. به هر حال یک وظیفه‌ای روی دوش من بود. سعی کردم تا جایی که در توان دارم این وظیفه را به بهترین شکل ممکن انجام بدهم و برای فوتبال کشورم منشا خیر باشم.

* شما استعفا دادید، یا شما را استعفا دادند؟

- متن استعفای من دراختیار رسانه‌ها قرار گرفت. همه چیز واضح شفاف بود. این تصمیم شخصی خودم بو که از فدراسیون فوتبال جدا شوم. و این کار را هم انجام دادم.

* یعنی برای جدایی از فدراسیون به هیچ وجه تحت فشار نبودید؟

- نه، وظایف و جایگاه مدیریتی نایب رئیس اول در فدراسیون فوتبال مشخص است. من سعی کردم تا روزی که هستم خدمت کنم. روزی که احساس کردم دیگر نمی‌توانم استعفا دادم. همان‌طور که دیدید!

* خیلی‌ها معتقدند شما به شدت در جریان این تغییرات باهوش عمل کردید.  قبل از اینکه برکنارتان کنند خودتان استعفا دادید تا با حالتی خوب از فدراسیون جدا شوید. در حالی که نام شما در لیست اصلی تغییرات وجود داشت.

- شاید هم‌زمانی استعفای من با آن تغییرات این ذهنیت را به وجود آورد. اما حالا که این طور شد بهتر است واقعیتی را به شما بگویم. من از سال قبل در صحبت هایی که با کفاشیان داشتم به او گفته بودم که می‌خواهم استعفا بدهم. می‌توانید از کفاشیان بپرسید که بنده چند بار استعفا دادم و چند بار تقاضای جدایی به صورت کتبی و شفاهی از ایشان داشتم.

* وقتی متن استعفای شما را مورد مطالعه قرار می‌دهیم به یک نکته مهم می‌رسیم. آنجایی که نوشته بودید؛« اکنون با شرایط حاکم بر فضای کاری، ادامه فعالیت برایم میسر نیست و علیرغم همه علاقه ای که به ادامه کار دارم برایم سخت و ناگوار است». چه اتفاقاتی در فدراسیون رخ داده بود که این متن را نوشتید؟

- من به احساس قلبی و آن‌چیزی که می‌دانستم وجود دارد اشاره کردم.

* شما برای رفتن واقعا تحت فشار نبودید؟

- خودم ریاست فدراسیون را تحت فشار گذاشتم که بروم.

* اما هیئت رئیسه خواهان عزل شما شده بود.

- از ریاست کمیته فنی!

* که به رفتنتان از فدراسیون فوتبال منجر شد!

- خب همیشه هجمه‌هایی رسانه‌ای علیه ما وجود داشت. کفاشیان شاهد است که من خودم استعفا دادم. چون دیگر شرایط کار کردن را نداشتم.  من استعفا دادم و کفاشیان به خاطر خواهش و تمنای خودم این استعفا را قبول کرد. در حالی که مخالف بود. من اگر خودم می‌خواستم الان هم‌چنان نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال بودم. چون کفاشیان دوست داشت که بمانم. اما خب شرایط برای خودم مهیا نبود.

* چرا؟

- به دلیل مشکلات شخصی و زندگی خودم. من دائم باید بین شیراز و تهران در مسافرت می‌بودم. شرایط به شکلی بود که باید بیشتر در شیراز می‌بودم. مشغله کاری در فدراسیون این اجازه را نمی‌داد که من کارم را ادامه بدهم. واقعا شرایط مساعد نبود و نمی‌توانستم مدام بروم و بیایم. پس استعفا دادم تا مدیران دیگر بیایند و خدمت کنند. امیدوارم در طول این مدت توانسته باشم به فوتبال کشورم خدمت کرده باشم.

* نمی‌دانید چرا هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال خواهان عزل شما شده بود؟

- ابهاماتی برای هیئت رئیسه به وجود آمده بود و نامه‌ای به آقای کفاشیان نوشته بودند. در جلسه فوق‌العاده همه چیز مطرح شد و بنده هم توضیحاتی که لازم بود را به اعضای محترم دادم که اتفاقا قانع هم شدند. دیدید که اتفاق خاصر رخ نداد و ما ادامه کار دادیم. تا اینکه فشار زندگی شخصی‌ زیاد شد و من مجبور شدم که از نایب رئیسی فدراسیون استعفا بدهم. واقعا در هئیت رئیسه هم مشکل خاصی وجود نداشت و سوء تفهمات برطرف شد.

* نه شما و نه کفاشیان برای استعفا نوشتن دستور دریافت نکرده بودید؟

- اصلا این طور نبود. من به میل شخصی خودم و بر خلاف میل کفاشیان جداشدم. رئیس فدراسیون تا آخرین لحظه حاضر نبود استعفای من را قبول کند. تا آخرین ثانیه اصرار بر ماندن من داشت که بنده خواهش داشتم این استعفا را موافقت کنند و در نهایت این اتفاق رخ داد. من رفتم تا با رفتنم مشکلاتی که  وجود داشت برطرف شود و فوتبال راه درست خود را با مدیری تازه نفس طی کند.

* آقای آیت‌اللهی خیلی سخت است بین حرف و حدیث‌های به وجود آمده و اتفاقاتی که ما می‌دانیم در فدراسیون فوتبال و هیئت رئیسه رخ داد و منجر به اعمال تغییرات شد، باور کنیم که شما خودتان با میل شخصی استعفا دادید.

- من بارها استعفا داده بودم و از مدت ها قبل می‌خواستم نباشم. وقتی که همه چیز آرام بود و این حرف و حدیث‌هایی که اشاره می‌کنید وجود نداشت. اما به این نتیجه رسیدم که باید بین خودم و تیم ملی و مسائل ملی و کارهای فدراسیون یکی را انتخاب کنم. پس رفتم تا اتفاقات بهتری برای تیم‌های ملی رخ بدهد. این نکته را هم بگویم که هیئت رئیسه حق دارد که در هر مساله‌ای ورود کند. من خودم عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال بودم. اما به نظرم می‌آید که همکاران مطبوعاتی و دوستان رسانه ای به اتفاقات داخلی فدراسیون فوتبال دامن زدند و زیاد از حد با سیاه‌نمایی‌هایی که داشتند داستان‌ها را بزرگ کردند!

* آقای آیت‌اللهی وقتی هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال نامه عزل نایب رئیس اول و دبیر کل را به رئیس فدراسیون می‌دهد. وقتی دو نامه دیگر در اعتراض به سیاست‌هاس اجرایی فدراسیون به رئیس می‌دهند. وقتی سه جلسه هیئت رئیسه فدراسیون ۳۰ ساعت طول می‌کشد آن وقت به وجود آمدن بحران و شایعات تقصیر سیاه‌نمایی رسانه‌هاست؟

- در هر مجموعه‌آی اختلاف نظر و بعضا درگیری و مشکل به وجود می‌ آید. اگر نباشد باید به کار آن مجموعه شک کرد.  من منظورم این است که دوستان هیئت رئیسه از مسائل اجرایی فدراسیون فوتبال اطلاعات و آگاهی‌های لازم را نداشتند و سوالات و ابهاماتی که برایشان به وجود آمد به خاطر همین عدم آگاهی‌‌ها  و نداشتن درک درست از مسائل جاری فدراسیون بود. برگزاری آن جلسات هم برای برطرف کردن همین ابهام بود و آنقدر طول کشید. آن جلسات نقطه عطفی در عملکرد فدراسیون بود. آقای کفاشیان پای تمام صحبت‌های اعضا نشست و ابهامات بر طرف شد.

* الان دیگر هیچ ارتباطی با فدراسیون فوتبال ندارید؟

- چرا نداشته باشم؟ هر روز با مدیران و دوستان در تماس هستم و بعضی اگر مشکلی پیش آمده و به کمک من احتیاج بوده است آن را حل کرده‌ام.  ما با فدراسیون تماس‌های مرتب داریم و خودمان را جزو خانواده فدراسیون و فوتبال ایران می‌دانیم. دوستی و رفاقت ما با این عزیزان چیزی قالب بر ۳۲ تا ۳۵ سال است که خودش یک عمر است. چطور می شود چنین دوستانی را فراموش کنیم؟ این را بدانید که اگر هنوز هم کمکی از من بر بیاید در خدمت هستم و اگر ضروری باشد حاضر هستم با فدراسیون فوتبال همکاری کنم.

* این انتقاد به دوره مدیریتی شما وارد است که هم شهری‌های شیرازی خود را وارد عرصه مربیگری و سرپرستی تیم‌های ملی پایه کردید. به افرادی پست دادید که تخصص لازم را برای انجام این کارها نداشتند.

- دوست عزیز. خیلی ابهام و شایعات ممکن است درباره هر فردی به وجود بیاید و بعضا در رسانه‌ها هم منتشر شود. اما دلیل بر این نمی‌شود که واقعیت داشته باشد. هیچ کدام از این مربیان شیرازی که به آنها اشاره می‌‌کنید توسط هادی آیت‌اللهی در تیم‌های ملی و سایر ارکان و پست‌های فدراسیون منصوب به خدمت نشدند. همان طور که گفتم بعضی ها به دنبال سیاه‌نمایی و زیر سوال بردن مدیریت فدراسیون بودند. به همین دلیل این شایعات  و حرف های دروغ را مطرح کردند.

* پس این مربیان شیرازی توسط چه کسی منصوب شدند؟

توسط مدیران قبلی. تنها مربی شیرازی که توسط به عنوان سرمربی با فدراسیون فوتبال قرارداد بست امیر حسین پیروانی بود که من معتقدم او بهترین انتخاب ما می‌توانست باشد و همیشه از این تصمیم خود دفاع خواهم کرد. نتایج و تحول در تیم ملی جوانان ما در آینده این مساله را به شما ثابت خواهد کرد. اما درباره سایر آن دوستان باید اشاره کنم که اکثرشان در زمان مسئولیت آقای معینی در تیم‌های ملی به عنوان سرپرست و مربی مشغول به فعالیت شدند. وقتی من مسئولیت را بر عهده گرفتم این آقایان مسئولیت گرفته بودند و با تیم‌های ملی قرارداد داشتند. بنده هیچ دخالتی در انتصاب آنها نداشتم. اما خب شاید چون همشهری من بودند این ابهام به وجود آمد که توسط من وارد عرصه کاری شده‌اند.  آقایان رسول دانشجو،شهامت عباسی، مسعود مقیم، دیده‌بان، کورش استخری و سایر آقایان توسط مدیرا قبلی حکم گرفتند.

* اما در آن مدت که شما نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال بودید!

- همان طور که عرض کردم هیچ دخالتی در انتخاب این افراد نداشتم. آقای کفاشیان خودشان شاهد هستند.

* شما یکی از نزدیک‌ترین افراد به علی کفاشیان بودید و شاید هم‌چنان هم هستید.

- قطعا کفاشیان از دوستان و همکاران مورد اعتماد و مدیران مورد قبول من است.

* نظرتان درباره هجمه‌هایی که علیه او به وجود آمده است چیست؟ صورت‌های مالی فدراسیون دو سال است که به تصویب مجمع نمی‌رسد و ابهامات به اوج خود رسیده است. کار برای رئیس فوتبال ایران به شدت سخت شده است و روزهای آرامش را پشت سر نمی‌گذارد. خیلی‌ها معتقدند که کفاشیان به خاطر همین مسائل بود که مجبور شد در مدیریت مجموعه تغییرات اساسی ایجاد کند.

- من توضیحاتم را ارائه دادم و گفتم که اگر رفتم با تصمیم خودم بود نه این فشارها و مسائل. حالا شما اگر سیاه می‌بینید همه چیز را به خودتان مربوط است. در ضمن اگر پاک‌ترین آدمی که بخواهید بشناسید من به شما او را معرفی می کنم که کسی جز علی کفاشیان نیست. او با هجمه‌ها و فشارهای زیاد و با دست خالی فوتبال کشور را سال‌هاست که با زحمت بسیار مدیریت می‌کند و من می‌دانم که چه سختی‌هایی متحمل شده است در این راه و چه روزهای سختی را پشت سر گذاشته است. سالم ترین مدیر و فرد ورزشی که من دیدم کفاشیان است که به ناحق و ناجوانمردانه علیه او هجمه درست کردند در تمام این سال‌ها. به جای این که از او به عنوان رئیس فوتبال کشور حمایت شود هر روز یک داستان و حاشیه برایش درست کردند.  بدون اینکه خدا را در نظر بگیرند با بی تقوایی این حرف ها را درباره او زدند. اینها هم جریانات سیاسی و مهندسی شده‌ای بود که علیه مدیریت زحمت کش فوتبال به راه انداختند.

* هم‌چنان از یار خود دفاعی تمام قد دارید. حتی وقتی که نیستید.

- چون می‌دانم که سلامت کار کرده است. شما توجه کنید که این همه رسانه ثانیه به ثانیه اتفاقات فوتبال ایران را دنبال می‌کنند. یک لیوان که در فدراسیون جا به جا می‌شود رسانه ها و خود شما خبرنگاران مطلع می‌شوید. مگر می‌شود در این حد ابهام درباره مسائل مالی وجود داشته باشد و مسئولین رسیدگی نکنند؟ این کشور قانون دارد. قوه قضائیه و سازمان بازرسی دارد که مو را از ماست بیرون می‌کشند و  همه چیز را به صورت دقیق بررسی می‌کنند. مطمئن باشید اگر مشکلی وجود داشت برخورد لازم تا به الان صورت گرفته بود. اگر می‌بینید تغییراتی در مدیریت فدراسیون انجام شده بدانید که در راستای اعتلای فوتبال کشور بوده است. کفاشیان لازم دیده که چنین تغییراتی لحاظ شود و این کار را کرده است.

* و اما هوشنگ مقدس!

- اون از دوستان بسیار قدیمی و دلسوز فوتبال من است. انصافا کمک‌های بسیار زیادی به فوتبال ایران در تمام سال‌های اخیر داشته است. همیشه همراه تیم ملی و فوتبال ایران بوده است.

* اما همیشه هم درباره نحوه و علت فعالیتهای او در فدراسیون فوتبال و تیم‌های ملی حرف و حدیث و شائبه وجود داشته است.

 - مقدس در تمام این سال‌ها بدون دریافت ریالی پول کمک‌هایی شایان به فوتبال کشور و فدراسیون داشته است. بسیاری از مشکلات به وسیله او رفع شده است. و من به شخصه از او به خاطر این دلسوزی تشکر می‌کنم. بسیاری از مشکلات و مراودات مالی فدراسیون در تمام این سال‌های تحریم با مساعدت و کمک و همکاری هوشنگ مقدس حل و فصل شد.

* اینکه ۱۳ میلیارد تومان پول فدراسیون فوتبال به حساب این فرد غیر مسئول واریز می‌شود را اسمش را می‌گذارید خدمت؟ این جریان مالی در حساب بانکی این فرد واقعا هیچ سودی برای او نداشته است؟

تمام پول‌هایی که به حساب مقدس واریز شد بذدون ریالی کم و زیاد به مقصد و افراد موردنظر فدراسیون پرداخت شده است. اکثر این پول‌ها به خاطر قرارداد کی‌روش و تیم‌های ملی پرداخت شده است. چون فدراسیون فوتبال هیچ راه دیگری برای حل مشکلات نداشت. یا باید کار تعطیل می شد و یا راه حلی برای حل مشکلات پیدا می کردیم. مثلا درباره سرمربی تیم ملی باید اشاره کنم که شخص کی‌روش همیشه اصرار داشت که پول‌ش به حساب مقدس در دبی واریز ود تا از این طریق بدون هیچ مشکلی بتواند حق و حقوقش را دریافت کند. شما به خوبی در جریان سیستم تحریم‌ها هستید.

* اما تمام این پرداخت ها خلاف قانون و اساسنامه فدراسیون انجام شده است. قانع ترین دلیل هم نمی‌تواند خلاف بودن این کار را وتو کند.

- قبول ندارم. اسناد و مدارک همه‌اش موجود است. اگر ریالس پول گم شده باشد شاید حق داشته باشید. اما مقدس کمک کرد تا پول‌ها در کمال اطمینان به کی‌روش و برای هزینه های تیم‌های ملی به مقصد برسد.

* پس ازنظر شما پرداخت این هجم گسترده پول به حساب فردی خارج نشین که هیچ مسئولیتی در فوتبال ایران ندارد تخلف نیست؟

- کاملا قانونی بوده است. ضمن اینکه بروید احکام هوشنگ مقدس را نگاه کنید. او در تمام این سال ها مسئولیت‌های مختلف داشته است. از جمله مشاور بین الملل رئیس فدراسیون فوتبال! تنها راهای که برای حل مشکلات مالی و مراودات مالی داشتیم همین بود و من می گویم که مقدس با این کمک خود در سال‌های اهخیر بزرگ‌ترین خدمت را به فوتبال ایران داشت.

* به عنوان سوال آخر می‌خواهیم بپرسیم واقعا از این که دیگر در فدراسیون مسئولیتی ندارید ناراحت نیستید؟

- به هیچ عنوان. چرا که با میل شخصی خودم از فدراسیون جدا شدم. اما انگار شما نمی‌خواهید این را قبول کنید!

 

گفت و گو از حسین قهار

     
آی اسپورت
2015-03-19 16:56:40
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر