فهرست
توجیه با لهجه اصفهانی!
توجیه با لهجه اصفهانی!

توجیه با لهجه اصفهانی!

آی اسپورت - در شب افشای بخشی از رازهای مالی در مورد فدراسیون فوتبال روی آنتن نود، شخص اول این نهاد به گفته خودش «زیر سرم» بود و کوچک‌ترین تمایلی برای پاسخگویی شفاف به مخاطبان پرشمار برنامه تلویزیونی شبکه سه نداشت. حسین هدایتی در این برنامه از پرداخت حقوق کارلوس کی‌روش در مقاطعی خاص خبر داد و همان‌طور که انتظار می‌رفت، خبری از تکذیبیه فدراسیون فوتبال نشد تا ماجرا کاملا جدی به نظر برسد. فدراسیون حالا با انبوهی از پرسش روبرو شده بود و خیلی‌ها می‌خواستند بدانند این نهاد در ازای دریافت کمک مالی مستقیم از «عابربانک»، چه امتیازی را به او تقدیم کرده است. فدراسیون از مشکلات عمیق مالی گلایه می‌کند و حتی بخش کوچکی از حقوق داوران را نیز به آن‌ها نمی‌پردازد اما در جلسه مجمع عمومی به همه حاضران در مجمع هدیه چندمیلیون تومانی می‌دهد. بر خلاف آن‌چه ادعا می‌شود، فدراسیون فوتبال درآمدهای هنگفتی از سازمان‌ها و نهادهای مختلف دارد. بر اساس اسناد منتشرشده از صورت‌های مالی فدراسیون، این مجموعه در یک سال گذشته از وزارت ورزش، کنفدراسیون فوتبال آسیا، سامانه هواداری، کمک‌های مردمی، کمیته ملی المپیک و نهاد ریاست جمهوری بیش از 40 میلیارد درآ‎مد کسب کرده است. سوال بزرگ اینجاست که این مبلغ نجومی، برای چه چیزی هزینه شده که وضعیت امکانات تیم ملی هنوز اسفبار به نظر می‌رسد و فدراسیون برای پرداخت به موقع حقوق کارلوس کی‌روش، دست به دامان چهره‌های نه‌چندان خوش‌نام در اطراف فوتبال می‌شود و زیر یوغ رانت‌خواری می‌رود؟‌

«فدراسیون الهام‌بخش سال آسیا» لقب دهان‌پرکنی به نظر می‌رسد اما فدراسیون فوتبال ایران، الهام‌بخش پنهان‌کاری و عدم شفافیت است. صعود مقتدرانه به جام جهانی 2018، در کارنامه این فدراسیون نوشته می‌شود اما برای پی بردن به تفاوت‌های کاری کی‌روش با این مجموعه، کافی است بدانیم که فدراسیون فوتبال حتی توانایی برگزاری یک انتخابات ساده و بی‌حرف و حدیث را ندارد.

جنجال در انتخابات هیات رئیسه فدراسیون، از آرای نوشته‌نشده روی تخته و برگ‌های رای تا نخورده آغاز می‌شود و تا عربده‌کشی در حضور وزیر ورزش ادامه پیدا می‌کند. این اتفاق در روزهای گذشته برای هیچ فدراسیونی رخ نداده و تنها فوتبال است که در برگزاری یک مجمع سالم، شکست خورده است. مدیران ارشد فوتبال ایران، هنوز هم اصرار دارند که برای کار کردن در فدراسیون، هیچ حقوقی دریافت نمی‌کنند اما به نظر می‌رسد در این نهاد، مزایای ویژه‌ای وجود دارد که بر سر کرسی هیات رئیسه آن، چنین دعوایی اتفاق می‌افتد. تعدد اصفهانی‌ها در ساختمان خیابان سئول، کار را به جایی رسانده که دیگر حتی انتقال دفتر فدراسیون به اصفهان غیرمنتظره و غافلگیرکننده نخواهد بود. در مورد فدراسيون، هنوز سوال‌های بی‎جواب‌مانده زيادی مطرح است و درباره منطبق‌بودن يا نبودن منافع اين گروه با منافع فوتبال ايران نيز، ترديدهای عميقی احساس می‌شود. 

در بين 32 تيم نهايي جام جهاني 2018 روسيه، فقط يك كشور وجود دارد كه ناچار است براي دريافت البسه‌اش در اين تورنمنت، هزينه پرداخت كند. 31 كشور ديگر، با برندهای مختلف قرارداد بسته‌اند و حتی بخشی از سود پوشيدن اين برندها در جام جهانی را از همين حالا دريافت كرده‌اند اما ايران در يك قرارداد باورنكردنی متعهد شده است كه در ازای پوشيدن پيراهن‌های درجه‌چندم آديداس، مبلغی به اين كمپانی پرداخت كند. در واقع به جای آن‌كه آديداس حامی مالی ايران باشد، ايران به حامی مالی آديداس تبديل شده است. فدراسيون فوتبال می‌توانست با يك برند كوچك‌تر قرارداد ببندد و در بدترين حالت، بدون پرداخت يا دريافت هيچ مبلغی البسه جام جهانی را دريافت كند اما اين تصميم، ضربه ديگری به اعتبار فوتبال ايران خواهد زد.

فدراسيون‌نشينان در توجيه پرداخت بيش از صد ميليونی به آديداس، از قراردادهای مشابه بوسنی و ولز ياد می‌كنند اما ظاهرا نمی‌دانند كه هيچكدام از اين دو كشور در راهيابی به جام جهانی موفق نبوده‌اند. در كنار اين قرارداد تحميلی، داستان فروش بليت‌های تعلق‌گرفته به فدراسيون از سوی فيفا نيز همچنان مبهم و پرايراد به نظر می‌رسد. آمار بليت‌هایی كه از سوی فدراسيون برای فروش گذاشته شده‌اند، بيش از 2 هزار بليت كمتر از سهميه بليت‌های ايران در جام جهانی است و اين موضوع، شائبه‌های ملحق شدن فدراسيون به بازارسياه را تقويت می‌كند. با اين حجم از ابهام‌آفرينی و با اين فاصله از شفاف‌سازی، به نظر مي‌رسد فوتبال ايران به مراتب بيشتر از مهدی تاج به ‌«سرم‌‌» نياز داشته باشد.

۱۶ ۱۱  
آی اسپورت
2017-12-27 14:50:00
نظر دهید

۱۱ نظر
آرش
چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۱۶
بالاخره وقتی پدر سارق لباسهای تیم ملی در جام جهانی گذشته(خیلی خنده داره که حتی به لباس هم رحم نکنی، خیلی دهن دارن خیلی) یکی از کاندیداهای تایید شده برای ریاست فدراسیون (خرابات بیشتر بهش میخوره) بوده، تا تهش رو باید بخونین که جریان چیه، این خراباتیون گشنشونه باید جبران 10 هزار سال بی پدر مادری و دریوزگی رو بکنن.
اسمان
چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۲۳
چراسازمان بازرسی وقوه قضاییه به امورمالی فدراسیون فوتبال ورود نمیکنه.
محسن
چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶، ۱۹:۰۰
چون در حال حاصر،نمک هم گندیده!!!! خودشان درگیر اتهامات فساد هستند!!!!
حمید
چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۳۴
با این که سر موضع گیری یک جانبه تون در حمایت از عادل هنوز ازتون دلخورم ولی عالی گفتی. بابا پدرمون دروامد. این چه وضعشه دیگه. هر روز از هر جایی خبر یه کثافت کاری بیرون میاد هیچ کسی هم نیست هیچ کاری بکنه. اعصاب و روان ما رو بهم ریختن. بخدا هر روز از خودم می پرسم برای چی باید این فوتبال کثافتو دنبال کنم. برای چی باید وقت خودمو حروم این دارالفساد بکنم. از کدومش باید بیشتر بکشیم اشتباهات طاهری، هدایتی، عادل خان فردوسی پور، اسپانسر دزد، صدا و سیمای دزد تر، لابی پر زورتر عربستانی ها و حالا فدراسیون بی صاحب. کارد بخوره توی این دل صاب مرده که اینقدر عاشق فوتباله. و گرنه تا حالا صدبار بی خیالش شذه بودم.
Dark
پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶، ۰۷:۵۷
نجات دهنده ای جز من و شما وجود ندارد، مدام میبینیم که مردم از واژه "مسئول" برای زمامداران فاسد و فاجر ایران طاعون زده استفاده میکنند ... البته بلا نسبت مسئول ... اینها تعریف خیلی علمی که میتوان از کارکردشان دشات همان "دزد" است ... او نیامده که کار کند ... ماموریتش چیز دیگری بوده و به بهترین نحو در این 4 دهه انجامش داده ...

میگویند دشمن صادق بهتر از دوست دروغگوست .... یادم هست یکی از اعضای حزب موئتلفه اگر اشتباه نکنم گفته بود: ما برای ساختن کشور نیامدیم ... اگر بنا به ساختن بود که شاه داشت اینکار را میکرد ...

پس از این موجودات اسلامی و البته گاها تازه مسلمان، انتظار رفتارهای انسانی و عقلانی نداشته باشید ... ظرفیت اینها همین بلبشویی از فساد و پلشتی است که میبینید از اقتصاد تا ورزش و فرهنگ و دیگر عرصه ها ریشه دوانیده.

پاینده باشید.
۲
محسن
چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶، ۲۰:۰۴
یکی از دوستان میگفت در جام جهانی قبلی در برزیل شاهد بودم که لباس هایی که برای توزیع میان تماشاگران ایرانی به برزیل آورده بودن و باید به صورت مجانی توزیع میکردن، توسط گروهی از عمال فدراسیون به ایرانی هایی که از اروپا و امریکا به برزیل اومده بودن به صورت پنهانی با رقم های عجیب و فقط در ازای دلار به فروش میرسید تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر