فهرست
یادداشت: هفت نکته مهم در توجیه سقوط لیگ برتر
یادداشت: هفت نکته مهم در توجیه سقوط لیگ برتر

یادداشت: هفت نکته مهم در توجیه سقوط لیگ برتر

 

آی اسپورت – 21 مه 2008 دو تیم انگلیسی فینال لیگ قهرمانان را در مسکو برگزار کردند. ورزشگاه لوژنیکی در آن روز 84هزار و 745 نفر را در خود جای داده و پرچم های انگلیس در هرگوشه آن خودنمایی می کردند. منچستریونایتد و چلسی برای اولین بار یک فینال تمام انگلیسی در مهمترین رقابتهای فوتبال باشگاهی اروپا را به روی صحنه برده بودند. تا اینکه ضربات پنالتی حکم به برتری شیاطین سرخ سرالکس فرگوسن داد.

هفت سال بعد از آن تاریخ، فوتبال انگلیس با تیره روزی و بدبختی های امروزی اش دست وپنجه نرم می کند. برای دومین بار در سه فصل اخیر، هیچ نماینده ای از این کشور در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان حضور ندارد. از سال 2008 تا امروز، فقط یک بار چلسی روبرتو دی متئو در سال 2012 توانسته در چمپیونزلیگ عنوان قهرمانی را کسب کند. یونایتد در سالهای 2009 و 2011 دو شکست را تجربه کرد.

حذف آرسنال و منچسترسیتی درپی نتایج فاجعه بار کسب شده در بازی های رفت یک هشتم نهایی، بحث ها در مورد سقوط تدریجی فوتبال جزیره را سر زبانها انداخت. چه بلایی سر ثروتمندترین و پرطرفدارترین لیگ باشگاهی دنیا آمده است؟ با سقوط چهار تیم از لیگ قهرمانان که با حذف تحقیرآمیز اورتون در لیگ اروپا همراه شد، هیچ نماینده ای از این کشور در جمع هشت تیم برتر چمپیونزلیگ و لیگ اروپا باقی نگذاشت. آنالیز بحران فوتبال انگلیس در این هفت نکته مهم خلاصه می شود:

1)سقوط منچستریونایتد

بعد از بیست سال پرافتخار با سرالکس، شیاطین سرخ از سکوی قدرت عقب نشینی کرده اند. این تیم درسالهای 1999 و 2008 در لیگ قهرمانان اروپا قهرمان شد و سپس دو فینال در سالهای 2009 و 2011 را واگذار کرد.  یونایتد در کمال شگفتی  حتی در این فصل در رقابتهای اروپایی حضور نداشت که این امر حاصل عملکرد افتضاح فصل قبل مویس بود. سقوط تدریجی آنها با اوج گیری منچسترسیتی در انگلیس همراه بود.اگرچه سیتیزن ها در جزیره خوب بودند ولی در رقابتهای اروپایی هرگز تهدیدی جدی برای حریفان محسوب نشده و البته هرسال با قرعه های بسیار سختی در مرحله گروهی روبرو شدند.

 

2) درخشش تیمهای اسپانیایی

 2009 سالی بود که انتقال رسمی قدرت از انگلیس به اسپانیا صورت گرفت. در فینال لیگ قهرمانان اروپا در روز 27 مه در رم، بارسلونای گواردیولا یونایتد را محو کرد. بارسا در سال 2011 هم قهرمان این رقابتها نام گرفت و سپس در سال 2014 دو تیم اسپانیایی به فینال چمپیونزلیگ رسیدند تا اقتدار لالیگا نسبت به لیگ برتر بیش از پیش نمایان شود. رئال برای دهمین بار فاتح این رقابتها شد. یک آمار دیگر: در شش سال اخیر بارسلونا و رئال مادرید در مجموع هفت نماینده انگلیسی را از رقابتهای چمپیونزلیگ حذف کرده اند.

 

3) کابوس بایرن

بایرن مونیخ هم در این مدت به روزهای پرافتخار سالهای دور بازگشت. باشگاه باواریایی پنج تیم انگلیسی را از سال 2009 تا امروز از لیگ قهرمانان حذف کرده است. اگرچه چلسی بزرگ ترین ناکامی را به این تیم در فینال 19 مه 2012 تحمیل کرده و در آلیانتس آرنا جام قهرمانی را از چنگ این تیم درآورد.

 

4) خستگی

فشردگی رقابتهای فوتبال باشگاهی در انگلیس موضوع روز فوتبال این کشور است. در آلمان و فرانسه همیشه مسابقات در زمستان با وقفه ای روبرو می شوند. حتی درایتالیا و اسپانیا هم لیگ ها برای مدتی کوتاه که شده تعطیل می شوند. اما در انگلیس طبق یک سنت دیرینه در فوتبال این کشور،  درفاصله روزهای 26 دسامبر تا 1 ژانویه سه بار تیمها به میدان می روند. لوئیس انریکه مربی بارسلونا با هیجان می گوید که بازی های روز فردای کریسمس یک نمایش بی نظیر هستند. بله، لذت برگزاری مسابقات برای  دیگران است ولی این فشردگی رقابتها و بازی های جام اتحادیه و جام حذفی برای خود انگلیسی ها چیزی به جز خستگی به ارمغان نمی آورد. نتیجه حذف همه تیمهای انگلیسی از رقابتهای اروپایی در ماه مارس است.

 

5) نبود فوق ستاره ها

بهترین بازیکنان فوتبال جهان در لیگ های دیگر بازی می کنند. رونالدو، بیل، مسی، نیمار، سوارس در اسپانیا، ایبراهیموویچ در فرانسه، روبن، نویر، ریبری در آلمان و پوگبا و توس در ایتالیا توپ می زنند. پول های لیگ برتر به همه چشمک می زند ولی فوق ستاره ها به این لیگ نمی آیند. بهترین بازیکن این رقابتها یعنی آگوئرو در بازی با بارسلونا پنالتی خراب کرد. البته خراب کردن پنالتی اتفاقی عادی است ولی تائیدی بر اختلاف سطح بازیکنان حاضر در لیگ برتر و لیگ های دیگر است. افت یحیی توره نمونه ای از این ادعاست.

 

6) سبک بازی

 هجوم مربیان خارجی به لیگ برتر تنها تا حدی فرهنگ باشگاههای انگلیسی را تغییر داد. تنها آرسنال میانگین مالکیت توپی در حد استاندارد تیمهای اروپایی دارد. منچسترسیتی مانوئل پیگرینی مقابل فوتبال بارسلونا محو و ناپدید شد. و چلسی مورینیو سبک بازی خاص خودش را دارد.

 

7) محدودیت های فردی

فقط پنج بازیکن انگلیسی الاصل (هارت، میلنر، تری، کهیل و ولبک) در بازی های برگشت منچستر سیتی، چلسی و آرسنال به عنوان بازیکن ثابت در ترکیب تیمهای خود به میدان رفتند. محدودیت های فردی بازیکنان انگلیسی در جام جهانی برزیل هم نمایان بود و عدم توانایی های آنها از نظر تکنیکی و تاکتیکی در مقایسه با دیگر بازیکنان مطرح دنیا امری مشهود و غیرقابل انکار است.

 

 

استفانو بولدرینی/ گاتزتادلوسپرت

     
آی اسپورت
2015-03-20 17:04:31
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر