فهرست
گزارش ویژه: همه درگیری های کی روش در فوتبال ایران(1)/ گروه اول، بازیکن ها
گزارش ویژه: همه درگیری های کی روش در فوتبال ایران(1)/ گروه اول، بازیکن ها

گزارش ویژه: همه درگیری های کی روش در فوتبال ایران(1)/ گروه اول، بازیکن ها

آی اسپورت- «در ایران اگر هواشناسی بگوید هوا آفتابی ست، باید چتر بردارم!». این انتقاد کارلوس کی روش در همان ماه های اول حضورش در ایران، نشان می داد در تیم ملی با یک مربی بی تفاوت که آمده پولش را بگیرد و برود طرف نیستیم. مرد ریزبین و سختگیر تیم ملی، روزهای پرفشار زیادی را در ایران پشت سر گذاشت. او تمام تلاش اش را برای برقراری دیسیپلین در تیم ملی به خرج داد و در این راه، درگیری هایی را نیز تجربه کرد. بر خلاف مردم و رسانه ها که علاقه زیادی به کی روش داشتند، اهالی فوتبال ایران انتقادهای زیادی را در مسیر او قرار دادند. او البته از طرفِ همه رسانه ها حمایت نمی شد و یکی از رسانه های اصولگرا بعد از شکست تیم ملی برابر عراق، با تیترکردن ماجرای کی روش و بازیکن-سربازهای تیم ملی، مشکل اش با این سرمربی را نمایان کرد. اولین قسمت از درگیری های کی روش در فوتبال ایران را بخوانید:


بازیکن ها:

مهدی رحمتی: اولین جرو بحث های این دو نفر، بعد از تساوی تیم ملی در دیدار دوستانه با تونس رقم خورد. حالا رحمتی دوباره روی ارسال ها ضعف نشان داده و ظاهرا کی روش از این اتفاق ناراضی بود. در اولین روز از اسفند 91، رحمتی در مصاحبه ای که بازتاب های زیادی داشت، خداحافظی موقت اش از تیم ملی را برای «استراحت» تایید کرد. یک روز بعد، کی روش از این تصمیم حمایت کرد و نشان داد علاقه چندانی به ادامه همکاری با رحمتی نداشته است. بعد از اولین واکنش کی روش، رحمتی از خداحافظی پشیمان شده بود اما نه صحبت های خود و او نه پادرمیانی دیگران، کمکی به بازگشت سید نکرد تا او به سراغ گزینه نظامی(!) برود و در گفتگوهایی تند از این حرف بزند که کی روش در حد دستیاری مربیان ایرانی لیگ برتر است! او بعدتر به ارتباط خاص کی روش و نکونام نیز اشاره کرد و به کنایه از لزوم آشنایی با زبان «اسپانیایی» در اردوی تیم سخن به میان آورد. این صحبت ها، آخرین رشته الفت رحمتی و سرمربی تیم ملی را پاره کردند تا او در روزهای حضور کی روش، دیگر هرگز به تیم ملی دعوت نشود.

هادی عقیلی:  در بهمن ماه 91، تیم ملی ایران آماده دیدار خانگی با لبنان می شد که ناگهان عقیلی تصمیم گرفت شبانه اردوی تیم ملی را ترک کند. هادی که پیش از کی روش مهره بدون تغییر تیم بود، بعد از ورود او تبدیل به ذخیره پژمان منتظری شد تا زوج منتظری و جلال حسینی به عنوان دفاع میانی در تیم بازی کنند. شاید همین نیمکت نشینی، اولین بهانه های اختلاف بین عقیلی و کی روش را به وجود آورد و در نهایت مدافع ایرانی که آن روزها در باشگاه القطر حضور داشت، با ترک اردوی تیم برای همیشه از میدان دید سرمربی پرتغالی خارج شد.

محمدرضا خلعتبری: فرصت زیادی به آغاز برگزاری جام جهانی برزیل نمانده بود و همه خبرنگارها، به نوبه خودشان نام 5 خط خورده نهایی لیست کی روش برای تورنمنت برزیل را حدس می زدند. بدذون اغراق توی هیچکدام از این فهرست های حذفی، خبری از نام خلعتبری نبود اما ستاره ریزنقش شمالی فوتبال ایران، به شکلی عجیب از فهرست کی روش کنار گذاشته شد. گفته می شد عدم شرکت در دفاع تیمی، دلیل این مربی برای کنار گذاشتن مهاجمی بوده است که با گلزنی در دیدار اول برابر ازبکستان، سهم مهمی در صعود ایران به جام بازی کرده بود. بی علاقگی ناگهانی کی روش با خلعت که زمانی ارتباط بسیار خوبی با او داشت، بعد از جام جهانی نیز ادامه پیدا کرد. به ویژه حالا که خلعتبری مصاحبه های تندی را نیز علیه سرمربی تیم انجام داده  و خودش را در انتظار جدایی این مربی قرار داده بود.

پیام صادقیان: در بهترین روزهای فوتبال پیام صادقیان، کی روش تنها او را برای چند اردو به تیم ملی برد و در نهایت حتی در لیست اردوی اولیه جام جهانی، خبری از اسم پیام صادقیان نبود. شماره 11 شوکه شده سرخپوشان، این خط خوردن را به شکل غیرمستقیم به دخالتِ جواد نکونام ربط داد و از «باعث و بانی» خط خوردن اش خواست تا قید لجبازی با او را بزند. این وضعیت، در جام ملت ها نیز گریبان پیام را گرفت اما این بار دیگر کمتر کسی از خط خوردن جوان پست 10 فوتبال ایران شکایتی داشت. او مدت های مدیدی را در محرومیت سپری کرده بود و به لحاظ فنی نیز با افت فاحشی روبرو شده بود. علاوه بر این ها، اخلاق صادقیان نیز مورد علاقه کی روش نبود. آن ها درگیری لفظی نرمی را روی جلد یکی از روزنامه ها پشت سر گذاشتند.

 

محمد نوری: «کی‌روش یک مربی باشخصیت و باتجربه است و همچنان می‌‌تواند برای فوتبال ما مفید باشد». حتی خط خوردن از لیست نهایی ایران برای جام جهانی، محمد نوری را تبدیل به منتقد کی روش نکرده بود. او از سرمربی تیم ملی و استراتژی تیمش در برزیل به شدت دفاع کرده بود و امیدوار بود بتواند با فیکس شدن در پرسپولیس، فرصت بازی در تیم ملی را نیز به دست بیاورد. این اتفاق، برای کاپیتان سرخ ها رقم خورد و او بار دیگر به تیم ملی بازگشت اما این بار نیز در آستانه یک تورنمنت مهم دیگر، در لیست نهایی سرمربی پرتغالی قرار نگرفت تا به انتقادهایی نرم از کادر فنی بپردازد و از لزوم حضور یک مربی دیگر روی نیمکت حرف بزند.

 

میلاد فخرالدینی: فخرالدینی، یکی دیگر از مهره های بااستعدادی بود که هیچگاه مورد توجه کارلوس کی روش قرار نگرفت. میلاد بعد از جام جهانی، به انتقادهایش از کارلوس کی روش، عمومیت بخشید و با رسانه ای کردن آن ها، آینده اش در تیم ملی زیر نظر کی روش را تمام کرد. فخرالدینی در لیست سرمربی تیم ملی برای جام ملت ها نیز جایی نداشت. پست دفاع راست در این جام البته صاحبِ درخشانی داشت؛ وریا غفوری.

 

     
آی اسپورت
2015-03-20 17:53:26
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر