فهرست
گزینه‌های گرت برای انتقام: باور به سانچو؟
گزینه‌های گرت برای انتقام: باور به سانچو؟

گزینه‌های گرت برای انتقام: باور به سانچو؟

آی‌اسپورت – پیروزی دراماتیک کرواسی مقابل اسپانیا به این معنا بود که بازی امروز فینالیست جام جهانی روسیه مقابل انگلیس حکم مرگ و زندگی را برای هر دو تیم پیدا می‌کند. تساوی بدون گل در این بازی با سقوط کرواسی به رده دوم لیگ ملت‌های اروپا همراه خواهد شد و تساوی با گل انگلیس را محکوم به این سقوط خواهد کرد، و در هر دو صورت اسپانیا را در صدر جدول حفظ می‌کند. اما پیروزی هر کدام از دو تیم به معنای صعودشان به دور نهایی این تورنمنت خواهد بود.

گرت ساوتگیت گزینه‌های زیادی برای قرار دادن در ترکیب اصلی تیمش دارد، آن هم برای بازی‌ای که می‌تواند حکم انتقامی، البته نه چندان برابر، برای نیمه نهایی جام جهانی را داشته باشد. انگلیس از روسیه به بعد به پیشرفت خودش ادامه داده، چه به لحاظ تاکتیکی و چه به لحاظ اضافه شدن مهره‌های جدید.

ساوتگیت در نیمه نهایی جام جهانی از سیستم 2-5-3 مقابل کرواسی استفاده کرد و میانه زمین را در نیمه دوم کاملا از دست داد و قدرت هجومی تیمش به شدن افت کرد تا در نهایت پیروزی 0-1 را در وقت اضافه با شکست تلخ 1-2 عوض کند. اما انگلیس ساوتگیت حالا عادت به 3-3-4 بازی کردن کرده، سیستمی که از آن‌ها تیمی بسیار خطرناک در ضدحمله‌ها می‌سازد، سیستمی که با آن همین چند هفته پیش اسپانیا را در خاک خودشان در نیمه اول تکه پاره کردند.

با توجه به مصدومیت هری مگوایر، قرار گرفتن جو گومز، کنار جان استونز، در قلب خط میانی حتمی به نظر می‌رسد. در سمت چپ خط دفاعی هم جای بن چیلول به نظر امن می‌رسد، پدیده جدید لستر سیتی که مقابل کرواسی در بازی رفت و برابر اسپانیا هم در ترکیب اصلی قرار گرفت. گزینه دیگر ساوتگیت البته برای این پست لوک شاویِ احیا شده است.

در پست فولبک راست اما با توجه به مصدومیت کیران تریپیه، زننده تک گل انگلیس در نیمه نهایی مقابل کرواسی، انتخاب محافظه‌کارانه و منطقی کایل واکر خواهد بود. اما ترنت الکساندر-آرنولد در بازی دوستانه مقابل آمریکا درخشید و در تنها پنجمین بازی ملی‌اش، اولین گلش را برای انگلیس زد و به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد. تجربه بالای واکر و فرم همیشه آماده او در چند فصل اخیر همچنان او را گزینه اول جلوه می‌دهد، اما مدافع 20 ساله لیورپول هم آمادگی کامل برای جانشینی او را خواهد داشت.

اما در خط میانی ساوتگیت مقابل آمریکا از ترکیب اولیه فابین دلف، هری وینکس و دلی علی استفاده کرد. برای بازی امروز دلف به احتمال زیاد جای خودش را به اریک دایر خواهد، تا شاگرد محبوب موریسیو پوچتینو نقش هافبک دفاعی اصلی را برای تیم ساوتگیت بازی کند. علی به احتمال زیاد همچنان در ترکیب اصلی قرار خواهد گرفت، اما تصمیم در مورد وینکس چه خواهد بود؟ هافبک جوان و خلاق تاتنهام نمایشی عالی در پیروزی 2-3 انگلیس مقابل اسپانیا داشت، در بازی‌ای که البته راس بارکلی هم درخشید. پس ساوتگیت حالا باید بین وینکس، بارکلی‌ای که این فصل در چلسی احیا شده و جردن هندرسون باتجربه‌تر یکی را انتخاب کند.

گزینه‌های ساوتگیت در خط حمله هم به اندازه خط میانی زیاد و جذاب است. در پیروزی 0-3 انگلیس مقابل آمریکا در ومبلی، کالوم ویلسون، مهاجم بورنموس در مرکز خط حمله قرار گرفت و جواب اعتماد ساوتگیت را هم با یک گل داد. دو سمت ویلسون در این بازی جسی لینگارد و جیدون سانچو قرار داشتند. لینگارد یک گل عالی زد و سانچوی 18 ساله هم که برای اولین بار در ترکیب اصلی انگلیس قرار می‌گرفت یک پاس گل هوشمندانه داد.

بازگشت هری کین و رحیم استرلینگ به ترکیب اصلی قطعی به نظر می‌رسد، دو بازیکنی که کلیدی‌ترین مهره‌های تیم ساوتگیت در بعد هجومی هستند. اما نفر سوم چه کسی خواهد بود؟ آیا سانچو که در این فصل با درخششی خیره‌کننده در بوروسیا دورتموند بدل به پدیده اول فوتبال انگلیس شده، جای خودش در ترکیب اصلی را حفظ خواهد کرد؟ آیا مارکوس رشفوردی که مقابل اسپانیا، کنار کین و استرلینگ بازی کرد و یک گل زد و یک پاس گل داد، به ترکیب اصلی باز خواهد گشت؟ یا اصلا ساوتگیت از لینگاردی که همیشه جواب اعتمادش را داده از ابتدا استفاده خواهد کرد؟

فوتبال ملی انگلیس دوران خوبی را سپری می‌کند و اسکوادی پر از مهره‌های آماده و پدیده‌هایی بسیار آینده‌دار دارد. قطعا هدف اصلی ساوتگیت از همین حالا جدی گرفته شدن برای فتح یورو 2020 است، اما پیروزی در بازی امروز و صعود از این گروه، بالاتر از کرواسی و اسپانیا هم حداقل می‌تواند به لحاظ روحی و پرستیژ کمک زیادی به تیمش کند.

۱    
آی اسپورت
2018-11-18 09:16:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر