فهرست
جورجو؛ توپ‌جمع‌کن راجر فدرر
جورجو؛ توپ‌جمع‌کن راجر فدرر

جورجو؛ توپ‌جمع‌کن راجر فدرر

آی‌اسپورت- بزرگ‌ترین مدافعان دنیا هم مثل او نیستند. سرخیو راموس، بونوچی، گودین، پیکه و همه آنهایی که هم‌صنفش هستند، انگار به حکم سرنوشت قبول کرده‌اند مدافع باقی بمانند و خشن‌ترین نقش فوتبال جذابیتی برایشان ندارد. اصلا به خاطر جنگیدن با همین تقدیر است که سرخیو راموس را همیشه آن جلوها روبه‌ دروازه‌ حریف می‌بینیم، بونوچی هر وقت از دستش بربیاید، شوتزنی را امتحان می‌کند و مواقعی که بازی کاتالان‌ها گره می‌خورد، جرارد پیکه پلن بی بارسلونا برای گلزنی است. اما جورجو کیلینی در همه این سال‌ها سلطان محوطه جریمه خودی بوده؛ مدافعی که اگر لباس تیمت را بپوشد، شیفته‌اش هستی و وقتی روبه‌روی باشگاه دوست‌داشتنی‌ات بازی می‌کند، هزار دلیل وجود دارد که ازش متنفر باشی. کسی که با چشم‌های ریز، صورت استخوانی، بینی عقابی و گونه‌های افتاده‌اش بیشتر از یک فوتبالیست، به خرده‌جنایتکاری شباهت دارد که از دل فیلم‌های تورناتوره بیرون آمده‌ است.  

خودش هم می‌داند آدم محبوبی نیست؛ یکبار در مصاحبه‌ای گفته بود پوگبا لبرون جیمز فوتبال است و پیرلو  من را یاد راجر فدرر می‌اندازد. وقتی با سوال جورجو کیلینی تو را یاد چه کسی می‌اندازد، روبه‌رو شد،‌ گفته بود: «توپ جمع‌کنی که باید توپ را به فدرر برساند.» جورجو کیلینی همه این سال‌ها برای یووه همان توپ‌جمع‌کن بوده؛ شبیه نمایش شب گذشته‌اش مقابل تاتنهام؛ با تکل‌های تمام‌نشدنی، قطع توپ‌های فراوان، ضربات سری که می‌زند، و هر کار دیگری که از دستش برمی‌آید تا توپی سمت دروازه بوفون نرود.

شب گذشته همه رسانه‌ها داشتند از نمایش بی‌نقص او تقدیر می‌کردند و برای اثبات آن، آمار رو می‌کردند؛ هشت‌تکل موفق، ۱۳قطع ‌توپ، ۸نبرد هوایی موفق و ... اما جورجو کیلینی به خاطر هیچ‌کدام اینها بهترین بازیکن زمین نبود. او پیش از ثبت همه‌ این آمارها تصمیمش را گرفته بود؛ وقتی دوربین‌ها در یک دقیقه سکوت برای مرگ داویده آستوری روی او زوم کردند که چشم‌هایش را بسته بود و بلندبلند داشت با خودش حرف می‌زد. دفاع کردن برای او فارغ از تمام شاخصه‌های فوتبالی، یک مسئله شخصی است. مثل خوشحالی‌های کودکانه‌اش بعد از هر تکل موفقی که روی پای هری کین می‌‌زد. مثل فریادهایی که بعد از هر قطع توپ، می‌کشید.

جورجو، نه شبیه سرخیو راموس است، نه جرارد پیکه و نه هیچ مدافع دیگری در دنیا. او تنها مدافع تاریخ است که با هر تکل می‌تواند مشت‌هایش را گره کند و جشن یکنفره‌ای راه بیندازد. جشن یک نفره‌ای برای اینکه ثابت کند توپ‌جمع‌کن‌ها هم آدم‌های مهمی هستند.

۳۸ ۳  
آی اسپورت
2018-03-08 16:16:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
کامران
پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۸:۵۶
بسیار عالی نوشتی
ربیع خارم...پارتی دارم
جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶، ۰۰:۱۲
ربیع خواه خیلی از این بهتر تکل میزنه و توپ قطع میکنه. و از کلینی سرعتی تره. در کل ربیع خارر سرزنی و سرعت رونالدو تکنیک مسی سانتر بکهام خلاقیت زیدان و اگه تو دروازه وایسه رفلکس بوفونو با هم یه جا داره
۲
حافظ
شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶، ۲۱:۵۵
انصافا متن زیبایی بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر