فهرست
ورزشکاران رکورددار ایران در گینس/ اثری از نام علی دایی نیست!
ورزشکاران رکورددار ایران در گینس/ اثری از نام علی دایی نیست!

ورزشکاران رکورددار ایران در گینس/ اثری از نام علی دایی نیست!

آی اسپورت- جهانی گینس مجموعه‌ای از رکوردهای بین‌المللی شامل دستاوردهای انسانی و پدیده‌های طبیعی است. این کتاب هر سال با رکوردهای تازه تجدید چاپ می‌شود. خیلی‌ها بر این باورند، اگر کسی نامش در میان رکوردداران گینس باشد به او پول یا حقوق ماهانه می‌دهند اما درست برعکس است و شما برای ثبت‌نام‌تان در این کتاب باید پول هم از جیب بدهید؛ به عنوان مثال در سال 2012 برای هر رکورد‌گیری حدود 55 هزار و 500 پوند به حساب گینس در لندن ریخته می شد. بنا به رکورد شما از یک تا 5 کارشناس هم به شهری که می‌خواهید در آن رکورد بزنید می‌آیند و برای آن‌ها باید بلیت رفت و ‌برگشت درجه یک، پول کامل رفت‌وآمد و هزینه کامل را بپردازید. با این حساب شاید خیلی‌ها از خیر رکورد‌زدن بگذرند ولی این را بدانید اگر رکورد شما ثبت شود به سرعت در همه دنیا شناخته می‌شوید و به جشن‌ها و مراسم‌ مختلف دعوت می‌شوید.

 از چند سال قبل ایرانیان هم نام‌شان در گینس ثبت شده است. نخستین کسی که از ایران به گینس رفت علی دایی بود که با 109 گل زده ملی رکورددار شد. بعد از دایی حسین رضازاده، قوی‌ترین مرد جهان شد و به‌عنوان کسی که سنگین‌ترین وزنه جهان را جابه جا کرده است، نامش وارد کتاب گینس شد. این 2 نفر در رده رکورددارانی هستند که به‌صورت افتخاری وارد کتاب شده‌اند و در سال‌های آینده نام‌شان از کتاب حذف می‌شود. در حال حاضر در مورد علی دایی این اتفاق رخ داده اما نام حسین رضازاده هنوز در سایت گینس وجود دارد. در این گزارش به معرفی ورزشکاران ایرانی رکورددار در گینس می پردازیم.

علی دایی

بنا بر گزارش های منتشره در سایت های داخلی، نام علی دایی، فوتبالیست سرشناس ایرانی با ۱۰۹ گل ملی به عنوان بازیکنی که بیشترین تعداد گل ملی را به ثمر رسانده به صورت افتخاری در کتاب گینس قرار گرفته است اما در حال حاضر نام او در سایت گینس دیده نمی شود.

حسین رضازاده

قوی‌ترین مرد جهان، حسین رضازاده دیگر ورزشکار ایرانی‌ست که رکوردی جهانی را ثبت کرده است. حسین رضازاده قهرمان وزنه‌برداری جهان و المپیک است که سنگین‌ترین وزنه را جابه‌جا کرده است. وی توانست در سال ۲۰۰۰ در المپیک سیدنی استرالیا وزنه ۴۷۲ کیلوگرمی در مجموع حرکات یک ضرب و دو ضرب را بالای سر ببرد. در جریان المپیک ۲۰۰۴ آتن نیز بار دیگر نام وی با مهار وزنه ۲۶۳ کیلوگرم در حرکت دو ضرب در کتاب گینس ثبت شد. گرچه هنوز نام این وزنه بردار سابق تیم ملی و رییس فعلی فدراسیون وزنه برداری در سایت گینس وجود دارد اما به دلیل اینکه رکورد یک ضرب او را بهداد سلیمی با بلند کردن وزنه 214 کیلوگرمی شکسته، در قسمت توضیح رکورد رضازاده به این نکته اشاره شده که سوابق او به روز نیست. البته در مورد رضازاده این نکته هم وجود دارد که نام او به صورت افتخاری در گینس ثبت شده و نام او هم مانند علی دایی حذف خواهد شد.

مهدی حب درویش

او با شکستن رکورد روپایی سرعتی با توپ، نام خود را در کتاب رکوردهای جهانی ثبت کرد. حب درویش توانست در سال ۱۳۹۰ خورشیدی در شهر دبی امارات متحده عربی در یک دقیقه، ۱۴۴ بار با توپ تنیس رکورد روپایی سرعتی را ثبت کند. حب درویش که برای این رکورد سال‌ها وقت و پول صرف کرد در این باره می‌گوید: «ساعت 10:30 صبح جمعه 25 دی ماه سال 90، تلاشم را برای ثبت رکورد آغاز کردم. نماینده گینس گفت اگر بتوانی در یک دقیقه با توپ تنیس بیشتر از 60 تا روپایی بزنی نامت در گینس ثبت خواهد شد. من قبلا این کار را با انواع و اقسام اشیا امتحان کرده بودم و برای همین در مدت یک دقیقه، 144 تا روپایی زدم و نخستین رکورد گینسی‌ام را به دست آوردم. رکورد دیگری که می‌خواستم ثبت کنم، روپایی‌زدن استقامتی با توپ تنیس بود. سال 1999 یک ورزشکار لهستانی 5 ساعت و 28 دقیقه بدون وقفه با توپ تنیس روپایی زد و نامش در کتاب گینس ثبت شد. زدن رکورد این ورزشکار برایم کار سختی نبود اما وقتی از نماینده گینس شنیدم نباید حین اجرا، توپ با زانویم برخورد کند کمی غافلگیر شدم برای این‌که نمی‌دانستم داوران اجازه استفاده از زانو را در این رکورد نمی‌دهند. به هر حال ساعت حدود 12:30 ظهر بود که تلاش برای شکستن این رکورد را شروع‌کردم و حدود 2ساعت از روپایی زدنم گذشته بود، می‌خواستم مقداری آب بنوشم که توپ با زانویم برخورد کرد اما به کارم ادامه دادم تا این‌که 5 ساعت و 34 دقیقه به‌صورت مداوم و بدون استراحت روپایی زدم اما به دلیل مناسب نبودن کفشم، انگشت شست پای راستم ورم کرد و دچار خونریزی شد. برای این‌که سلامتم را حفظ کنم به پیشنهاد مربی‌ام کار را متوقف کردم البته می‌دانستم که رکورد ورزشکار لهستانی را شکسته‌ام. به دستور مربی‌ام دیگر روپایی نزدم ولی به دلیل بدشانسی 2بار هنگام خوردن مایعات توپ با زانویم برخورد کرد. برای همین نماینده گینس فقط حکم موقت رکورد اولم را به من داد و قرار شد برای رکورد دوم با دیگر نماینده‌های گینس مشورت کند ولی در نهایت این رکورد برایم ثبت نشد.»

محمدحسین کبادی

شناگر اهل استان هرمزگان نامش در سال ۲۰۱۲ در کتاب گینس ثبت شده است. او موفق شد با طی مسیر یک هزار و ۱۰۰کیلومتری در مدت ۸۵ روز رکورد اولین و سریع‌ترین زمان برای شنا در خلیج فارس‌ را ثبت کند. کبادی تمام مسیر را به‌طور انفرادی و داخل یک محفظه فلزی طراحی شده از سوی متخصصان برای حفظ ایمنی و جلوگیری از حملات و آسیب‌های احتمالی جانوران دریایی شنا کرده است. رکورد او از جمله طولانی‌ترین مسافت‌ها و رکوردهایی است که در تاریخ رشته ورزشی شنای آب‌های آزاد در جهان به ثبت رسیده است و مهم‌ترین افتخار‌‌ی‌ است که برای نخستین‌بار از سوی یک شناگر ایرانی مسلمان و در حوزه خلیج‌فارس به مرحله اجرا در آمده است.

احسان قائم مقامی

این استاد بزرگ شطرنج توانست در سال ۲۰۱۱ با بازی هم‌زمان شطرنج (سیمولتانه) با ۶۱۴ شطرنج‌باز عنوان بیشترین بازی شطرنج هم‌زمان را ثبت کند. وی بیش از ۹۷درصد بازی‌هایش را برد.

رضا پاکروان

نام این ورزشکار به عنوان سریع‌ترین عبور از صحرا با دوچرخه در کتاب گینس ثبت شده است. او در سال ۲۰۱۱ توانست با دوچرخه در مدت ۱۳ روز از الجزایر به سودان سفر کرده و ۱۷۳۴ کیلومتر را در این زمان طی کند.

پروانه مویدی

این بانوی ایرانی که ساکن آمریکاست رکورد بیشترین تعداد دوی ماراتن در یک سال را در گینس به ثبت رسانده است. او در فاصله زمانی 11 نوامبر 2012 تا 10 نوامبر 2013 در 168 ماراتن دویده است.

نویسنده: سایه اصغری

  ۱  
آی اسپورت
2015-03-22 18:24:24
نظر دهید

۱ نظر
جواد
يكشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۴، ۰۰:۱۲
حقش بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر