فهرست
یادداشت:آن 17 سال و این 38 ثانیه؛حماقت غیرقابل بخشش جرارد
یادداشت:آن 17 سال و این 38 ثانیه؛حماقت غیرقابل بخشش جرارد

یادداشت:آن 17 سال و این 38 ثانیه؛حماقت غیرقابل بخشش جرارد

 

آی اسپورت - لحظه‌ای جادو و لحظه‌ای جنون. در میان تمام هیجان و استرس بزرگترین بازی تقویم فوتبال انگلیس، دو اتفاق در برد به یادماندنی منچستریونایتد در زمین رقیب قدیمی‌اش در اذهان می ماند.

یک طرف، ما قیچی برگردان خوان ماتا در دقیقه 59 را دیدیم، گل دوم او در این بازی که برد را به نام شیاطین سرخ رقم زد. زیبا بود و از آن ضرباتی که ممکن است در نتیجه هر مسابقه‌ای تاثیر بگذارد. وقتی ماتا روی هوا پرید گویا زمان متوقف شد و او پاس دقیق آنخل دی‌ماریا را با ضربه پای چپ از گوشه دور از دسترس سیمون مینیوله فرستاد. گل اول این بازیکن اسپانیایی هم عالی بود ضربه آخر حساب شده روی یک کار تیمی اما این گل خاص بود.

طرف دیگر لگد احمقانه از بازیکنی بود که باید خیلی بهتر از این می دانست. تنها 38 ثانیه بعد از ورود به عنوان بازیکن جانشین در بین دو نیمه، استیون جرارد استوک‌هایش را در ساق آندر اررا فرو کرد تا هم کارت قرمز بگیرد و هم عصبانیتی بی‌نظیر در درونش شعله‌ور شود.

جرارد در نبردهای مهم یونایتد و لیورپول، بارها بازی‌های بسیار خوبی از خود نشان داده اما کاپیتان لیورپول در آخرین بازی‌اش برابر یونایتد تیمش‌ را خجالت‌زده کرد. اینکه او در مصاحبه بعد از بازی پیشتاز شد و از همه عذرخواهی کرد قابل تحسین است-البته جا داشت اررا را از قلم نیندازد- اما رفتار احمقانه او را به هیچ وجه توجیه نمی کند. در سه بازی بعدی که قرمزها تلاش می‌کنند فاصله پنج‌امتیازی خود با کسب آخرین سهمیه لیگ قهرمانان اروپا را جبران کنند، کاپیتان 34 ساله باید از روی سکو تماشاگر بازی تیمش باشد.

او واقعا چه فکری می کرد؟ آن موقع، قرمزها یک گل عقب بودند اما در بازی بودند، اخراج جرارد تیم را با ماموریتی غیرممکن مواجه کرد.

او در جریان نیمه اول وقتی مقابل هواداران یونایتد خودش را گرم می‌کرد بی‌رحمانه مورد توهین قرار گرفت. جمله «آیا هرگز دیده‌اید جرارد قهرمان لیگ شود؟» فریاد هواداران شیاطین سرخ بود و بعد از آن هم لغزش معروف او در دیدار فصل قبل با چلسی را مسخره کردند. اینکه در بازی با این اهمیت در ترکیب اصلی قرار نگرفته مزید بر علت شده بود اما جرارد باید خیلی بهتر از این می دانست.

برای 17 سال، جرارد به هر چه دست زد گل و طلا شد. اما فصل قبل او را با آن سرخوردنی به یاد می آورند که به گل دمبا با منجر شد و امیدهای لیورپول را برای نخستین قهرمانی در 24 سال به باد داد. و متاسفانه این هم لحظه به یادماندنی این فصل او تا اینجا بوده. او که می خواهد به لس‌آنجلس‌گلکسی برود، امیدوار است پایان دورانش در لیورپول با قهرمانی جام حذفی در ماه مه خاطره‌انگیز و خوش باشد.

لیورپول تا جایی که می توانست تلاش کرد تا جرارد را از دردسر بیرون بیاورد و بعد از گل دانیل استوریج در دقیقه 69 پایان سختی را برای یونایتد رقم زد اما یونایتد همواره کنترل بازی را در اختیار داشت و لویی فن‌خال معمولا آرام منفجر می شد اگر تیمش در این بازی امتیاز از دست می داد.

بعد از برد تاثیرگذار هفته قبل با نتیجه صفر-3 برابر تاتنهام، یونایتد دوباره با همان شور و فشردگی بازی کرد و با پرس کردن لیورپول این تیم را به اشتباه انداخت و با استفاده کلاسیک از توپ در جو خصمانه آنفیلد جا افتاد.

مایکل کریک با استفاده از پاس‌‌های روبه جلوی خود، ضرباهنگ بازی را به نفع یونایتد تنظیم می کرد، مارونه فلاینی مقابل دروازه حریف ایجاد خطر می کرد و ماتا خطرناک‌ترین مهره در محوطه جریمه لیورپول بود. او بعد از انتقال 38 میلیون پوندی‌اش از چلسی در ژانویه سال 2014 نتوانسته بود بدرخشد اما این بهترین بازی او با پیراهن یونایتد بود و نشان داد چرا چنین مبلغی برای آوردن او به اولدترافورد پرداخته شده.

او با پاس خوب اررا در دقیقه 14 گل اول بازی را با پای غیرتخصصی‌اش، راست زد. گل دومش بهتر بود، به شیوه مارک هیوز و با استفاده از برتری عددی یونایتد.

منچستر به ماتای در بهترین شرایط نیاز داشت چون وین رونی یک بار دیگر نتوانست در آنفیلد توانایی‌هایش را نشان دهد. او حالا 10 سال است که در این استادیوم گل نزده و در وقت های تلف شده بهترین فرصت برای پایان دادن به این رکورد ناخواسته را از روی نقطه پنالتی داشت که دروازه‌بان بلژیکی آن را دفع کرد. آن آخرین ضربه بازی بود و تاثیری روی نتیجه نداشت؛ آنچه داشت حماقت جرارد و جادوی ماتا بود.

 

گرگ استوبارت

گل

 

     
آی اسپورت
2015-03-23 01:19:21
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر