فهرست
 شبه آندو در تیم استراماچونی
 شبه آندو در تیم استراماچونی

 شبه آندو در تیم استراماچونی

آی‌اسپورت- استقلال بیش از حد انتظار در زمین حریف توپ را به گردش درمی‌آورد و کمتر در زمین خودی دیده می‌شود. رویه تاکتیکی استقلال در بازی‌های اخیر همسو با همین هدف دنبال شده و استقلال را عمیقاً تیمی رو به جلو و سیری‌ناپذیر در سازماندهی حملات دیده‌ایم. استقلال این وضعیت را مدیون برخورداری از بازیکنان تیزپا و سریعی است که با سرعت قابل توجهی به زمین حریف می‌روند. فرشید اسماعیلی، مهدی قائدی و دیاباته را باید حلقه اصلی این تاکتیک نامید؛ بازیکنانی که در کسری از ثانیه در مقابل دروازه حریفان استقلال ظاهر می‌شوند. 

وریا غفوری و علی کریمی نیز تا حدی به این ۳ ضلعی کمک می‌کنند و اخیراً نیز دیده شده هرویه میلیچ تلاش فزاینده‌ای در همراهی دیگر بازیکنان برای اجرای این تاکتیک دارد. هجوم‌های استقلال گاهاً بی‌محابا به‌نظر می‌رسد اما اگر به محل استقرار و شکل عناصر دفاعی و تخریب‌کننده توجه کنیم به درک درست‌تری از چرایی موفقیت در اجرای این روش پی می‌بریم. 

اینکه آن سه‌ضلعی هجومی (اسماعیلی، قائدی و دیاباته) با فراغ بال به سمت دروازه حریف می‌تازند و پشت سر آنها نیز به تناوب بازیکنانی همچون وریا غفوری، علی کریمی و هرویه میلیچ دیده می‌شوند مرهون برخورداری از هافبکی سختگیر و فیزیکی پشت این بازیکنان است که کوشیده در راه خنثی‌سازی ضدحمله‌های حریف گام‌های مؤثری بردارد و با تکل‌های به‌موقع و حرکت‌های گام‌به‌گام با بازیکنان حریف، آنها را از رسیدن به دروازه استقلال دور نگه دارد. 

عناصر دفاعی تیم استقلال نیز در اجرای این پروژه نقش مهمی دارند. بی‌شک نمی‌توان از کنار جای‌گیری‌ها و خارج کردن بازیکنان حریف از جریان بازی، عملکرد مردانی همچون چشمی، یزدانی، دانشگر و غلامی را نادیده گرفت اما مرد اصلی جنگ‌های تن‌به‌تن در مرکز زمین کسی نیست جز مسعود ریگی. 

آری، مسعود ریگی! در پیشرفت سریع استقلال و خلق برد‌های مکرر در هفته‌های اخیر و صعود چشمگیر آبی‌ها به جمع بالانشین‌ها باید نقش مسعود ریگی را بسیار پررنگ دانست. ریگی با انرژی مناسب و دوندگی مکرر در خط میانی تیمش به عنصری تأثیرگذار و مهم بدل شده است. ریگی که بازیکن بی‌هیاهو و بی‌سروصدایی هم هست در میان سروصدایی که برای گلزنی‌های قائدی و دیاباته به پا شده مخفی مانده است و کمتر می‌بینیم به نقش کلیدی و مهم او در ترکیب استقلال اشاره شود. ریگی اما از آن دسته بازیکنانی است که با کمترین هیاهو و فریبکاری به خلق نمایشی مؤثر در ترکیب تیمش می‌اندیشد. او که در هفته‌های آغازین مورد وثوق استراماچونی نبود در کمترین زمان توانست اعتماد سرمربی استقلال را به سوی خود جلب کند و به یک چکش آهنین در میانه میدان بدل شود. ریگی تکل می‌زند، تنه به تنه حریف می‌گذارد، بازیکنان مقابل را خسته می‌کند، سایه به سایه فانتزی بازی‌های تیم مقابل حرکت می‌کند و گاهی نیز به خط حمله تیمش سرک می‌کشد و با شوت‌های خشک دروازه را تهدید می‌کند. 

ریگی شاید هم‌طراز با بازیکنی همچون تیموریان نباشد که به‌واقع بهترین هافبک دفاعی تاریخ باشگاه استقلال بود یا نتواند مانند جواد نکونام در گلزنی و فریبندگی کامیاب باشد، اما به‌واقع یکی از بهترین‌های استقلال در پست مهم هافبک‌ دفاعی است و توانسته جای خالی بازیکنی همچون امید ابراهیمی را که 2 فصل پیش استقلال را ترک کرده پر کند. ابراهیمی نیز با اینکه هم‌طراز با آندو و نکونام نبود اما می‌توانست تا حد زیادی نیاز‌های مربیان استقلال را برآورده کند. با رفتن او شاید تصور می‌شد استقلال لطمات بسیاری دیده است اما ظهور یک ریگی قبراق، چالاک و آماده نه‌تنها جای خالی ابراهیمی را به دست فراموشی سپرد بلکه خاطرات بازی‌های آندو را نیز در ذهن هواداران استقلال زنده کرد. تردیدی نیست که اگر ریگی با همین آمادگی تا پایان لیگ در ترکیب استقلال حضور داشته باشد و دچار مصدومیت شدید نشود، استقلال بیش از این از حضور او در مرکز زمین سود خواهد جست.
 

 
۱۴ ۳  
آی اسپورت
2019-12-04 00:27:00
نظر دهید

۳ نظر
سیروس
چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، ۰۱:۰۰
حالااینقدرچرت وپرت بنویسیدتااین تیم هم نابود شود.
۲
محمد نوبری
چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، ۰۳:۵۲
اصلا استقلال پرسپولیسه:))))
۲
یدی
چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، ۱۵:۳۸
ریگی عالیه. بهتر از قائدی عالی تر از شیخ دیاباته. اونم میره آخر فصل. ترانسفر نزدیکه. استقلالی های زیادی از این تیم میرن آخر فصل.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر