فهرست

پیش‌بازی امید ایران- نپال؛ رونمایی از از بچه شیرهای ایران

 آی اسپورت- تیم فوتبال امید ایران پس از حضور در المپیک مونترال 1976 کانادا دیگر نتوانست به این رقابت ها صعود کند و به همین دلیل این دوره محمد خاکپور می‌خواهد در مسیر موفقیت گام بردارد. تیم امید ایران بیش از هر سال دیگری حاشیه داشت و خاکپور تنها 2 ماه قبل به عنوان سرمربی این تیم انتخاب شد و او در اولین گام، محمد مایلی کهن را به عنوان مدیر تیم امید منسوب کرد که همین انتخاب نیز انتقادات فراوانی را به دنبال داشت. پس از اینکه خاکپور در لیست اولیه 50 بازیکن را به اردوی تیم امید دعوت کرد، 3 هفته انتخاب 30 بازیکن و پس از آن 23 بازیکن به طول انجامید تا عملا زمان زیادی بابت شناخت بازیکنان صرف شود. دعوای خاکپور و کارلوس کی‌روش سرمربی تیم بزرگسالان ایران بر سر جهانبخش و سردار آزمون هم مساله‌ای بود که حاشیه های زیادی را پیرامون جوانان ایران در پی داشت اما فدراسیون فوتبال سرانجام موفق شد تا این دو بازیکن زیر 23 سال را از چنگ کی‌روش پس بگیرد و به خاکپور بدهد!

 

چند روز پیش لیست نهایی 23 نفره کاروان ایران برای رویارویی با نپال اعلام شد که به شرح زیر است:

 

امیر عابدزاده، محمدرضا اخباری، گودرز داودی، محمد حسین مرادمند، علی عبداله زاده، محمدحسین کنعانی زادگان، میلاد کمندانی، مهدی ترابی، علی کریمی، علیرضا جهانبخش، حسین فاضلی، سردار آزمون، ارسلان مطهری، احسان پهلوان، بهنام برزای، سیدمجید حسینی، علیرضا نقی زاده، روزبه چشمی،وحید حیدریه، میلاد محمدی، احمد نورالهی، یوسف وکیا و شاهین ثاقبی است.

 

تیم امید ایران در گروه سوم این رقابت ها با عریستان، نپال و فلسطین هم گروه است که مسابقات این گروه همگی در تهران برگزار خواهد شد.

 

تیم فوتبال امید ایران که با هدایت محمد خاکپور پای به این رقابتها گذاشته، فردا دوشنبه به مصاف نپال می‌رود، تیمی ناشناخته از جنوب شرق آسیا که نباید آن را دست‌کم گرفت. این درسی بود که تیم امید در بازی‌های آسیایی اینچئون گرفت. در آن بازی‌ها، تیم امید ایران در مرحله نخست با تیم‌های ویتنام و قرقیزستان همگروه بود که در گام نخست با نتیجه ۴ بر یک مغلوب ویتنام شد و پس از تساوی یک بر یک برابر قرقیزستان، خیلی زود از گردونه مسابقات کنار رفت؛ آنهم در شرایطی که از این گروه ۳ تیمی، ۲ تیم به مرحله بعد صعود می‌کردند.

 هرچند تیم نپال نتوانست در بازی‌های آسیایی موفق بوده و با ۳ شکست، بدون گل زده و ۱۳ گل خورده آن مسابقات را به پایان رساند و تقریبا با همان تیم به تهران سفر کرده اما مردان تیم امید با آن تجربه گران‌بهای اینچئون، دیگر نباید نپال، تیمی از جنوب شرق آسیا که فوتبالش خصوصا در رده‌ پایه در حال پیشرفت است، را دست کم بگیرند و با تمام قوا در این مسابقه به میدان رفته و نخستین پیروزی تیم‌های ورزشی ایران در سال ۹۳ را بدست آوردند.

 البته خیلی‌ها رقیب ایران در این جام را عربستان می‌دانند، تیمی که به فکر گرفتن انتقام از ایران است زیرا ۲ سال پیش تیم جوانان عربستان در کرمان توسط تیم ایران حذف شد و به مسابقات آسیایی نرسید و حالا بسیاری از نفرات آن تیم دوباره مقابل تیم ایران قرار می‌گیرند. البته پیش از رویارویی با عربستان، شاگردان خاکپور باید مقابل نپال، فلسطین و افغانستان ۳ پیروزی با گل‌های زده بالا بدست آوردند، تا در آن بازی دچار مشکل نشوند.

 

چند نکته کلیدی: 

 

*از هر گروه تیم های سرگروه و 5 تیم دوم برتر به دور نهایی صعود می کنند.تیم قطر میزبان مرحله نهایی در سال 2016 از حضور در دور مقدماتی معاف است. تیم های ماریانای شمالی ، گوام و بوتان از حضور در رقابت های کمتر از 23سال آسیا انصراف دادند.

*کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد در این رقابت ها بازیکنان متولد اول ژانویه 1993 به بعد اجازه حضور خواهند داشت.

*ای اف سی اعلام کرد رده بندی تیم ها در دور انتخابی به ترتیب بر اساس امتیاز ، تفاضل گل در دیدارهای رودررو ، گل زده بیشتر و در نهایت قرعه کشی تعیین می شود.

*در دوره قبل در سال 2013 تیم عراق قهرمان شد و تیم های عربستان و اردن دوم و سوم شدند.

*دوره قبلی فوتبال قهرمانی امیدهای آسیا در رده زیر 22 سال برگزار شد اما با توجه به اینکه دومین دوره این مسابقات انتخابی المپیک 2016 ریودوژانیرو نیز محسوب خواهد شد ، این رقابت ها با تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا در رده سنی کمتر از 23 سال برگزار می شود.

*در دور نهایی این رقابت ها 3 تیم برتر به المپیک صعود خواهند کرد.


سپهر خرمی

     
آی اسپورت
2015-03-23 12:14:15
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر