فهرست
گزارش ویژه: اتفاق های مهم سالِ گوسفند در دنیای فوتبال/ ترنسفر بکام، مرگ فوئه، محرومیت مارادونا!
گزارش ویژه: اتفاق های مهم سالِ گوسفند در دنیای فوتبال/ ترنسفر بکام، مرگ فوئه، محرومیت مارادونا!

گزارش ویژه: اتفاق های مهم سالِ گوسفند در دنیای فوتبال/ ترنسفر بکام، مرگ فوئه، محرومیت مارادونا!

آی اسپورت/ سال جدید در ایران، چین و تعدادی از تقویم های کشورهای دیگر با نام سال گوسفند شناخته می شود. به همین بهانه، به سال های گوسفند 100 سال اخیر که طبعا هر 12 سال یک بار از راه رسیده اند سری زده ایم و اتفاق های فوتبالی این سال ها را مرور کرده ایم. در هیچکدام از این سال ها تورنمنت ملی بزرگی مثل جام جهانی یا یورو برگزار نشده است و از این جهت در این سال ها بیشتر سرنوشت آدم ها به یاد مانده تا نتایج مهم تیمی.

 

نجات چلسی، صعودِ آرسنال

در سال 1919، بسیاری از لیگ های جهان به سبب برگزاری رقابت های جام جهانی تعطیل بودند اما فوتبال باشگاهی دسته اول در انگلیس همچنان به کار خود ادامه می داد. در این سال، با تصمیم اتحادیه فوتبال در انگلیس، سطح اول فوتبال باشگاهی در این کشور به جای 20 تیم، 22 تیمه شد. اضافه شدن این ظرفیت موجب شد باشگاه سقوط کرده چلسی، بار دیگر در سطح اول حضور پیدا کند و آرسنال که در دسته دوم به رده ای بهتر از پنجمی نرسیده بود، صعود به دسته اول را تجربه کند.

بازیِ تاریخی

در سال 1943، تورینو قهرمان ایتالیا شد و درسندر نیز در فوتبال آلمان جام را بالای سر برد. باشگاه هایی که حالا دیگر هیچ شانسی برای کسب عنوان قهرمانی در لیگ های شان ندارند. به یاد ماندنی ترین خاطره فوتبالی آن سال اما شاید جایی رقم خورد که هیچکس انتظارش را نداشت. مسابقه تاریخی باشگاه های کارتاگنیس و اسپانولا در لیگ فوتبال کاستاریکا، با برتری عجیب و غریب 9 بر 8 تیم میزبان همراه شد. این یکی از جذاب ترین بازی های فوتبال همه تاریخ بود.

اجازه ای که صادر شد

در سال 1955، برای اولین بار در تاریخ لیگ فوتبال هلند، بازیکنان حرفه ای اجازه پیدا کردند تا برای تیم ملی این کشور به میدان بروند. در آن سال فاس ویلکس، ستاره بزرگ هلندی ها که بعد از سال 1943 از حضور در تیم ملی بازمانده بود، بار دیگر به ترکیب لاله های نارنجی بازگشت و اولین بازی اش را برابر دانمارک انجام داد. ویلکس 6 سال در تیم ملی ماند و رکورد خارق العاده 35 گل در 38 بازی ملی را به دست آورد.  

از المپیا تا ناتینگام فارست

در سال 1979، شکست غیرمنتظره بوکاجونیوز آرژانتین برابر تیم المپیا، قهرمانی لیبرتادورس را از این باشگاه گرفت. المپیای پاراگوئه بازی رفت را در زمین خود 2 بر صفر برد و در بازی برگشت بازی دو تیم به تساوی بدون گل ختم شد تا تیم پاراگوئه ای قهرمان باشگاه های آمریکای جنوبی شود. در همان سال، ناتینگام فارست با غلبه بر مالمو، قهرمان اروپا شده بود.

مرگ مه آتزا

در بیست و یکمین روز از آگوست سال 1979، جوزپه مه آتزا درگذشت. این مهاجم ایتالیایی، یکی از بهترین فوتبالیست های عصر خود بود. جوزپه با کشورش در دو جام جهانی 1934 و 1938 به قهرمانی رسید و در هر دو باشگاه بزرگ اینتر و میلان نیز به جایگاه یک اسطوره رسیده بود. بعد از مرگ مه آتزا، نام او را روی ورزشگاه خانگی باشگاه های اینتر و میلان گذاشتند.

15 ماه محرومیت برابر ال دیگو

در سال 1991، نتیجه تست کوکائین دیگو آرماندو مارادونا مثبت اعلام شد تا فوق ستاره باشگاه ناپولی با محرومیت 15 ماهه از سوی فدراسیون فوتبال ایتالیا روبرو شود. دیگو در ماه های حضور در ناپولی رسوایی های زیادی در این باشگاه به بار آورده بود. او از سوی باشگاه ناپولی به موجب غیبت در جلسه های تمرینی و بازی ها مبلغ 70 هزار دلار جریمه شد. او همچنین درگیر ماجراهایی غیراخلاقی نیز شد که نتیجه اش تولد پسری بود که مارادونا در ابتدا از وجودش خبر نداشت. ال دیگو بعد از سپری کردن دوران محرومیت، از ناپولی جدا شد و به باشگاه سویا پیوست.  

 

 

خداحافظ ویوین

یکی از تلخ ترین لحظه های تاریخ رشته ورزشی فوتبال، در ژوئن 2003 خلق شده است. جایی که مارک ویوین فوئه، بازیکن شماره 17 تیم ملی کامرون در جریان مسابقه تیم ملی کشورش با کلمبیا، ناگهان دچار ایست قلبی شد. تیم پزشکی مسابقه حدود45 دقیقه زمان صرف بازگرداندن قبل او به حالت عادی کرد و در حالی که به نظر می رسید اوضاع رو به مساعد شدن رفته، مارک به محض رسیدن به مرکز پزشکی درگذشت. این مرگ، شوکی باورنکردنی برای اهالی فوتبال بود. او در زمان این اتفاق در باشگاه من سیتی توپ می زند و کوین کیگان، سرمربی وقت سیتی اعلام کرد که این باشگاه دیگر هیچگاه شماره 23 فوئه را به هیچ بازیکنی نخواهد داد. چشم های اشک بار آنری در مسابقه بعدی فرانسه در جام هنوز از ذهن هیچکس پاک نشده است.

فرانسه قهرمان جام کنفدراسیون ها

یک سال بعد از برگزاری جام جهانی کره و ژاپن، فرانسوی ها میزبانی جام کنفدراسیون ها را بر عهده گرفتند. این تورنمنت با حضور 8 تیم از 6 قاره همراه شد و به شدت تحت تاثیر ماجرای مرگ مارک ویوین فوئه قرار گرفت. کامرون شگفتی ساز در این جام، بدون هافبک درگذشته اش به فینال این رقابت ها رسید اما در تقابل با فرانسه مغلوب گل دقیقه 97 آنری شد و قهرمانی را از دست داد.

بکز مادریدی شد

17 ژوئن 2003، برای هیچکدام از طرفداران باشگاه های رئال مادرید و منچستریونایتد فراموش شدنی نیست. در این تاریخ، شایعه های پیرامون حضور دیوید بکام در برنابئو بالاخره به حقیقت تبدیل شدند و مهره محبوب منچستری ها با ترک اولدترافورد راهی اسپانیا شد تا فوتبالش را با پیراهن شماره 23 رئال مادرید دنبال کند. مبلغ این انتقال 35 میلیون یورو بود که مادریدی ها به سرعت آن را از راه فروش پیراهن بکام به دست آوردند.

 

 آی اسپورت/ محمدحسین عباسی

 

     
آی اسپورت
2015-03-23 11:58:19
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر