فهرست
آینده را بچسب!
آینده را بچسب!

آینده را بچسب!

آی‌اسپورت-  این یک شعار و عبارت بارها به اثبات رسیده است که «رکوردها را برای این می‌گذارند که بعداً شکسته شوند» و بدبختانه یا خوشبختانه این امر حتی برای رکوردهای به ظاهر دست نیافتنی هم صدق می‌کند. 

کافی است نگاهی ولو سریع به همین رکوردهای دم دستی ولی بسیار پرارزش علی دایی و وحید شمسایی بیندازید. روزی که شهریار فوتبال ایران به ۱۰۹ گل زده در ۱۴۹ دیدار ملی‌اش رسید تقریباً همگان مطمئن بودند که هیچ کس به گردش نمی‌رسد و شاید این حد نصاب ابدی باشد زیرا از نفرات دوم و سوم جدول که فرانس پوشکاش و پله بودند، مرد مجاری سال‌ها است که در قید حیات نیست و مرد برزیلی چنان سست شده که اخیراً بیشتر با صندلی چرخدار در اجتماعات مشاهده شده و بین امروزی‌ها و دایی هم چند فرسخ فاصله بود. با این حال در یک طرفه‌العین کریس رونالدو به ۹۵ گل ملی رسیده و با توجه به اینکه حداقل تا سال ۲۰۲۲ برای پرتغال به میدان می‌آید بسیار بعید نشان می‌دهد که فاصله ۱۴ گل موجود را جبران نکند و حتی رسیدن او به ۱۲۰ و ۱۳۰ گل ملی نیز در صورت استمرار حضور وی تا «یورو ۲۰۲۴» وجود دارد. وحید شمسایی هم وقتی به مرز ۴۰۰ گل زده در دیدارهای ملی فوتسال بسیار نزدیک شد به نظر می‌آمد تا قیام قیامت کسی به او نمی‌رسد اما فالکائوی برزیلی پس از بازنشستگی علی شمسایی آنقدر گل زد که حالا 9 گل از وحید پیش افتاده و مرد اول گلزن‌های فوتسال ملی جهان شده است و ادعاهای چندباره مسئولان امر در زمینه فراخوانی وحید به دو سه دیدار دوستانه ایران برابر تیم‌های کوچک به قصد اینکه او آمار گلزنی‌اش را باز از فالکائو عبور دهد تا به حال تحقق نیافته است.

تشخیص توفیق یا ناکامی مسئولان فوق و کل مدیران ورزش کشور در حفظ رکوردهایی از این دست را به مردم و ناظران می‌سپریم اما آیا می‌شود الان از دایی خواست که در ۵۰ سالگی و در حالی کهاحتمالاً تا ۱۳۰ کیلویی شدن وزن بدنش کمترین فاصله را دارد دوباره پا به توپ شود و به مارک ویلموتس گفت که در مرتبه بعدی مسابقات‌مان با تیم‌های پیش پا افتاده‌ای مثل کامبوج وی را هم فراخواند تا دایی هفت هشت گل دیگر بزند و کاری کند که رونالدو هم با همه همت و سختکوشی‌هایی که دارد از تعقیب کاپیتان و سرمربی سابق تیم ملی ایران دست بردارد.

آیا شمسایی در ۴۵ سالگی برای پس گرفتن عنوانش قدری پیر و این کار به خودی خود مقداری دور از متن و نیازهای فوتسال کشور نیست؟ درست است که شمسایی نسبت به دایی بسیار ترکه‌ای‌تر و آماده‌تر مانده و با سه چهار هفته تمرین می‌تواند در دو دیدار ملی فوتسال گلزنی کند اما آیا تمامی یا بخشی از فعالیت‌های ورزشی کشورمان باید به توقف درآید تا نظایر دایی و شمسایی که البته عزیزان دل هستند در تحرکی تازه و بسیار دیرهنگام رکوردهای خود را حفظ کنند؟ حد نصاب‌هایی که حتی اگر امروز آن را نگه دارند در فردا و فرداهای بعد مورد گزند و هجوم‌های بیشتر و مؤثرتری قرار خواهد گرفت و روزی سرانجام شکسته خواهند شد. حفظ و ارج نهادن بر رکوردها هنر یک ملت و چنین امری وظیفه اهالی ورزش است اما هر چه بر این گونه امور که به هر حال محصول شرایط روز جهان و اوج‌گیری نسل فعلی هستند بیشتر پافشاری کنیم، از اصل قضایا دور افتاده و در وقایع کهن مهجور و مدفون خواهیم شد. بگذار رکوردهای دایی و وحید بروند ولی در کنار آن دهها دایی و شمسایی تازه بسازیم تا آنها در آینده نزدیک این حد نصاب‌ها را پس بگیرند و ایران را دوباره پیشتاز رقابت‌های بین‌المللی سازند.

۲    
آی اسپورت
2019-10-22 23:11:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر