فهرست
بلینگهام در مسیر سانچو
بلینگهام در مسیر سانچو

بلینگهام در مسیر سانچو

آی اسپورت - همانند بیشتر نوجوانان هفده ساله، «جود بلینگهام» نیز همچنان هنر آشپزی را به طور کامل فرا نگرفته است. او با همان لهجه جذاب و شیرینش می‌گوید: «اصلاً فکرش را هم نکنید! من و آشپزی؟ هنوز هیچ چیزی در این خصوص نمی‌دانم و همچنان از باشگاه غذا می‌گیرم. مادرم نیز کمک می‌کند ولی می‌دانم که در نهایت باید آشپزی را یاد بگیرم.»

بلینگهام شاید در آشپزخانه یک نوپا و حتی آماتور باشد اما در میدان فوتبال و در مستطیل سبز او کسی‌ست که لقبِ «جوان‌ترین انگلیسی تاریخ که در لیگ قهرمانان اروپا از ابتدا به میدان رفته» را یدک می‌کشد. ستاره‌ای که با ۲۵ میلیون پوند از بیرمنگام راهی دورتموند شد و حتی در این راه پیشنهاد باشگاه منچستریونایتد را رد کرد! در واقع جود نیز راه «جیدون سانچو» هم‌وطنش را در پیش گرفت و بار سفر به مقصد آلمان بست.

بلینگهام با توجه به ویژگی‌های فیزیگی و البته سرعت و استعدادی که در پیشرفت داشت، توانست با ۱۶ سال و ۳۸ روز سن، عنوان جوان‌ترین بازیکن تاریخ بیرمنگام را از «ترور فرانسیس» برباید اما همین ستاره، هنوز هم در چشم والدینش یک کودک است: «آنها می‌گویند که من خام هستم و هنوز بزرگ نشده‌ام. من همیشه به آنها لبخند می‌زنم چرا که حس می‌کنم بالغ شده‌ام. وقتی شما در محیطی باشید که من در سال گذشته و ابتدای این فصل بودم، چاره‌ای جز رشدِ سریع ندارید. باید عادات بچگانه را کنار بگذارید زیرا از شما انتظار می‌رود تا در سطحی مشخص و مانند هم‌تیمی‌هایتان باشید. در غیر این صورت تیم و خود را ناامید می‌کنید و به تمام توانایی‌هایتان نمی‌رسید.»

بلینگهام در نخستین بازی خود با پیراهن بیرمنگام بهترین بازیکن میدان شد و فصل گذشته در ۴۱ دیدار برای این تیم در چمپیونشیپ انگلیس به میدان رفت. منچستریونایتد به بلینگهام علاقه فراوانی داشت و حتی «سر الکس فرگوسن» اسطوره فراموش‌نشدنی و بزرگ شیاطین سرخ، او را به سرخ‌های شهر منچستر معرفی کرد تا برای جذبش دست به کار شوند اما در نهایت شرایط به گونه دیگری رقم خورد.

جود در این خصوص می‌گوید: «منچستر ترکیب بزرگی داشت و البته که تصمیم من ارتباطی به باشگاه نداشت. من از پیشنهاد دورتموند بسیار خوشحال بودم و روی آن متمرکز شدم. از همان لحظه نخست می‌دانستم که برای من دورتموند بهترین انتخاب است. نحوه و شیوه‌ای که دورتموندی‌ها برای معرفی جوانان به تیم نخست به اجرا می‌گذارند، در سطح و مرحله‌ای بسیار بالاتر از همه باشگاه‌های اروپایی است. هیچ تیمی در اروپا مانند آنها این کار را انجام نمی‌دهد. دورتموندی‌ها عملکرد شما را بررسی می‌کنند و برای هر بازیکن یک نفر را به صورت اختصاصی نزد بازیکن مد نظرشان می‌فرستند. اوتو - آدو مهاجم سابق دورتموند و غنا - آنجا با بازیکنان جوان کار می‌کند و بسیار فوق‌العاده است. همه جوانان و استعدادهای کشف شده، از حمایت برای بازی در تیم نخست برخوردار هستند و این مسئله‌ای نیست که بتوانید روی آن چشم‌پوشی کنید.»

بلینگهام درباره مشکلات پیشین خود نیز حرف‌های جالبی را بیان کرد: «چیزی که من را در بیرمنگام آزار می‌داد، به بازی کردن مربوط می‌شد. این مشکل قطعاً در منچستریونایتد هم گریبانم را رها نمی‌کرد. به خوبی می‌دانستم که دورتموند بهترین مکان برای بازی است. اینجا بازیکنان جوانی هستند که اگر فرصت پیدا کنند، قطعاً در تیم نخست خواهند درخشید. در تیم‌مان بازیکنانی داریم که برای درخشش فقط منتظرِ یک فرصت هستند و همگی اطمینان دارند که خیلی زود چنین فرصتی در اختیارشان قرار خواهد گرفت.»

از پیروی ستاره ۱۷ ساله انگلیسی از مسیر سانچو گفتیم اما جالب اینجاست که او برای حضور در «وستفالن» و پوشیدنِ پیراهن زرد رنگِ دورتموند، با جیدون به صورت مستقیم مشورت نکرد: «دلیلش را نمی‌دانم، شاید شماره‌اش را نداشتم! شاید خجالت می‌کشیدم. نمی‌دانم. در نهایت من از طریق اطرافیان و دوستانم به او پیغام فرستادم و نظرم را در خصوص حضور در دورتموند در میان گذاشتم. سپس منتظر ماندم تا آنها نظر جیدون را به من منتقل کنند و در نهایت گفتند "سانچو نیز همین طور فکر می‌کند". دیگر همه چیز تمام بود. ما با هم ارتباط مستقیمی نداشتیم. من فصل گذشته 44 بازی انجام دادم و شرایطم با جیدون متفاوت بود. اما خوشحالم که اکنون این فرصت را دارم تا در کنار او به میدان بروم.»

بلینگهام در ادامه اعتراف می‌کند که گرچه سطح زبان آلمانی‌اش در این مدت بهبود یافته اما هنوز با مشکلاتی دست‌وپنجه نرم می‌کند: «تلفظ بازیکنان برای من عجیب است اما خب قطعا می‌خواهم که زبان آلمانی را به خوبی بیاموزم. مشکل اینجاست که تا فکر می‌کنم یک کلمه و کاربردش را آموخته‌ام، معنای جدیدی از همان کلمه سر راهم سبز می‌شود! سخت و پیچیده است اما برای حضور در آلمان و پیشرفت در این کشور باید بتوانم به صورت مستقیم با مربی ارتباط برقرار کنم و حرف‌هایش را بفهمم. پس هدف مشخص است.»

جود در کنار سطح زبانش، در میدان مسابقه نیز پیشرفت کرده؛ او در ۷ دیدار - ۴ بار در ترکیب اصلی و ۳بار به عنوان یار جانشین - از ۸مسابقه تیمش در لیگ به میدان رفته، برابر تیم ملی کوزوو جوان‌ترین بازیکن ترکیب تیم زیر ۲۱ ساله‌های انگلیس لقب گرفته و در دیدار حساس این هفته برابر هرتابرلین در دقیقه ۶۲ به میدان رفته و ۱۷ دقیقه بعد برای «ارلینگ هالند» پاس گل فرستاده است.

«مارک بلینگهام» پدر جود، یک پلیس بازنشسته است که در بازی‌های غیرحرفه‌ای بیش از هفتصد گل زده تا رکوردشکنی در خانواده آن‌ها امری عادی باشد. جود در این خصوص با خنده می‌گوید: «بله اما تمام آن گل‌ها از داخل محوطه شش قدم به ثمر رسیده! البته باید اعتراف کنم که رسیدن به سطحی که او بازی می‌کرده برایم بسیار مهم است. در کودکی همواره بازی‌های پدرم را تماشا می‌کردم و از همانجا نیز عاشق فوتبال شدم. سبک بازی او را می‌توانید در تک‌تک ضربات من به توپ پیدا کنید. پدرم همیشه من را نصیحت می‌کرد و درباره فوتبال به من مشورت می‌داد‌. او کمک کرد تا مفاهیم پایه را یاد بگیرم. اما بعد از یک سنی متوجه شدم دیگر من در خصوص مسائلی مشورت می‌خواهم که او تجربه نکرده است.»

جود درباره والدینش هم که نقش مهمی در تصمیم او برای پیوستن به دورتموند داشتند می‌گوید: «آنها پیش از آنکه والدین خوبی باشند، دوستان و انسان‌های فوق‌العاده‌ای هستند. من دیده‌ام که با مردم چگونه رفتار می‌کنند. وقتی چنین افرادی اطراف شما باشند، نیازی نیست کسی بگوید چگونه رفتار ‌کنید چرا که همه چیز را از آنها یاد و الگو می‌گیرید. آنها به من درس‌هایی دادند که نه فقط در زندگی بلکه در فوتبال هم مهم است: تسلیم نشدن، سختکوشی و اینکه اگر چیزی می‌خواهم باید سخت برایش تلاش کنم.»

 

سازندگی/ ترجمه: نوید صراف 

     
آی اسپورت
2020-11-23 15:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر