فهرست
محترم‌ترین آدم این حوالی
محترم‌ترین آدم این حوالی

محترم‌ترین آدم این حوالی

آی‌اسپورت- قبرستان ابن‌بابویه، برادر کوچک‌تر پرلاشز پاریس است. قبرستان پرلاشز با آن درخت‌های هرس‌شده و سنگ‌قبرهای ایستاده و البته چهره‌هایی که در گورهایش خوابیده‌اند، یکی از جاذبه‌های توریستی پاریس است؛ از آندره دوبالزاک و مارسل پروست، ‌تا اسکار وایلد و صادق هدایت خودمان همین‌جا دفن شده‌اند. اما گورهای ابن‌بابویه با سنگ‌قبرهایی که از فرط سایش باد و باران خرد شده‌اند و نوشته‌های رویشان قابل خواندن نیست، به سرزمین فراموش‌شده‌ها می‌ماند. فرقی هم بین نام‌هایی مثل محمدعلی فروغی و حسین فاطمی و ده‌ها چهره‌ مطرح تاریخ معاصر ایران با میرزا آقاحسین خان نیست که روی سنگ قبرش حک کرده‌اند: «‌مبارز گمنام مشروطه که به علت پهلودرد شدید در زندان فوت کرد». ابن‌بابویه سرزمین فراموش‌شده‌هاست.

اما کسی که چندقبر آن طرف‌تر از میرزا آقاحسین خان خوابیده، هر سال حداقل برای یک ساعت هم که شده، رسم خاموشی ابن‌بابویه را زیرپا می‌گذارد. معتبرترین آدم قبرستان که مراسم 50سالگی مرگش هم مانند تمام نیم‌قرن گذشته همین چندساعت پیش باشکوه برگزار شد. مردی که جهان‌پهلوان صدایش می‌کنند، اما در قبرستان خانوادگی خانواده شمشیری دفنش کردند و حتی به اندازه همسایه دیواربه‌دیوارش میرزاآقاحسین خان آنقدر بخت و اقبال نداشت که دلیل مرگش را روی سنگ قبرش بنویسند. کسی که وقتی به 17دی‌ نزدیک می‌شویم، یاد خاطراتی می‌افتیم که ازش شنیده‌ایم. رازهای سربه‌مهر زندگی‌اش. یاد سکوت شهلا تختی در تمام سال‌های مرگ همسرش و طفره‌رفتن‌های بابک که دوست ندارد هیچ‌کدام از رازهای مگوی پدرش را فاش کند. اما 17دی که برسد، دیگر مهم نیست چقدر خاطره از او شنیده‌ایم، یا چندتا سوال درباره آقاتختی هنوز بدون جواب مانده. حتی ناشناخته ماندن دلیل مرگش هم بعد از این همه سال،‌ چندان اهمیتی ندارد. 17دی که بیاید، آقاتختی، محترم‌ترین آدم این حوالی است و همین برای تا ابد زنده ماندنش کفایت می‌کند.

۱۶ ۳  
آی اسپورت
2018-01-08 02:33:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
ویلی
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶، ۰۴:۴۵
اسطوره سازی و مرده پرستی نشونه عقب مونده گی و اختلال حقارته که بدبختانه همه دچارشیم، تختی مرد درستکاری بود که در زلزله بویین زهرا در حق ملتش پهلوونی کرد ولی دیگه فرشته آسمونی که نبود به دلایل شخصی افسرده گی شدید گرفت و خودکشی کرد، اون دوران برای فریب ملت جوگیر احساساتی و کوبیدن طاغوت ستمشاهی!! همه چیو میچسبوندن به ساواک (صمد بهرنگی، شریعتی، مصطفی) این جنگ روانی و دروغا کارکرد داشت برای پیدایش نظام مقدس و دورش تمام شد، الان دیگه دلیل نمیشه بعد پنجاه سال هنوز غرق افسانه ها و توهمات باشیم بسه خاطره بازی و افسوس و حسرت گذشته....مرگ زودرس برای بعضیا نعمتی شد که برای ملت ناآگاه و توسری خور بشن قهرمان اگه تختی مونده بود الان هرسال این مطالب براش درمیومد و اسمش روی استادیوما بود؟ یا کامران (مرتضی!!) آوینی؟ عبدالله موحد "ببر مازندران" با پنج طلای پیاپی با دوتا رژیم درافتاد و سرخم نکرد الان با مدرک دکترای تربیت بدنی هم تدریس میکنه هم با تعمیرکاری شرافتمدانه زندگی میکنه اسمی ازش میارید؟
Im alive
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۲۲
اسطوره سازی نشانه عقب موندگیه؟؟؟؟؟؟
مرده پرستی ؟؟؟
برادر من اینکه شما از چارجا چار کلمه بخونی دلیل میشه الکی زمین و اسمون رو بهم ببافی که همه جا عینک گردت رو بزنی و بگی من روشن فکرم؟؟؟
اسطوره سازی یه نوع الگو برداری از ابعاد مثبت واسه تعیین و تعریف ی بخش فرهنگ هست...
از رستم دستان تا همین مارادونا...همه نماد های یک ملت هستن...
تختی جوانمرد بود و ما هرسال به تکرارش نیاز داریم ک امثال طارمی کمتر بشن تو ورزش ما...
مرده پرستی هم تعریفش با الگو برداری از ی ادم فوت شده فرق داره.
پس عزیزم بجای اینکه بخوای با انتقاد به زمین و زمان کلاس سخنرانی بذاری به واقعیت ها نگاه کن
۱
ويلي
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۰۶
"Im alive" دوست عزیز بنده بر مبنای همین واقعیت استدلال کردم شکر خدا جوامع شرقی کم و کسر ندارن ازبابت اسطوره از همون رستم و سیاوش بگیرید تا نوح و ابراهیم و هرکول و لیوبی....از دیرباز اسطوره بودن ولی ضررشون بیش از فایدشون بوده مارو به طور ژنتیک دچار ذهنیت دوگانه سیاه - سفید و خدا-شیطان و علی-معاویه...کرده نافمونو با تعصب ورزیدن بریدن و جا نیفتاده برامون همه آدمیم خاکستری و همچنان موندیم تو هپروت آخرالزمان و دنبال پیغمبر ومنجی از آسمون میگردیم و هنوز نمیتونیم درک کنیم قرن بیست و یک شده و باید مثل همه دنیا روی قوانین طبیعت پیش بریم و "زمینی" فکر کنیم ثمرش میشه هرکی از راه برسه دوتا فیگور بگیره یه شبه بشه اسطوره...هر عاملی که به واپس گرایی جامعه دامن بزنه مذمومه از جمله همین بت سازی، در ضمن بنده پرسیدم حالا که هرسال از تختی یاد میکنید چرا از موحد یادی نمیشه؟ چرا پروین و حجازی و حتی کریمی اسطوره شدن ولی اسمی از قلیچ خانی نیست؟
۸
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر