فهرست
مدافعینی درجه دو و خانه‌ای نیم‌ساخت
مدافعینی درجه دو و خانه‌ای نیم‌ساخت

مدافعینی درجه دو و خانه‌ای نیم‌ساخت

آی‌اسپورت – کاری که منچستر یونایتد باید در دو بازی اولش می‌کرد صرفا بردن و گرفتن هر شش امتیاز بود. حتی یک مساوی هم در یکی از این دو بازی باعث می‌شد ابرهای تیره و تاریکی که آسمان اولدترافورد را به تسخیر خودشان درآورده بودند رعد و برقی هولناک بیافرینند. و این اتفاقی دیشب با شکست مقابل برایتون رخ داد.

پیش از شروع فصل مشخص بود یونایتد نیاز به یک و یا حتی دو مدافع مرکزی درجه یک دارد. ژوزه مورینیو به قول خودش فهرستی به باشگاه داده بود، نام‌هایی که در نهایت مورد تایید مدیران قرار نگرفت. دلیل این خرید نکردن شاید قیمت بالای بازیکنان، حاضر نبودن باشگاه‌شان به فروششان یا مناسب نبودن سبک بازی آن‌ها با فلسفه باشگاه بود. به هر دلیل، وقتی فصل بدون مدافعینی جدید شروع شد معلوم بود مدافعینی که قرار است بازی کنند زیر فشار زیادی قرار خواهند گرفت.

برای یک بازیکن هیچ چیز بدتر از این نیست که مربی و باشگاهش مدام حرف از خریدی جدید در پستی که او بازی می‌کند باشد. این امر ضربه بزرگی به اعتماد به نفس بازیکن می‌زند، چیزی که دیشب در نمایش اریک بایی و ویکتور لیندلوف دیدیم. مسئله اما فقط اعتماد به نفس این دو مدافع نیست و بخشی از نمایش ضعیف‌شان به این دلیل ساده برمی‌گردد که هیچکدام مدافعینی درجه یک نیستند.

اگر لیندلوف و بایی هر کدام مدافعینی چون جان تری، ریو فردیناند، نمانیا ویدیچ و یا یاپ استم را کنارشان داشتند خیلی کارشان راحت‌تر می‌شد و اصلا سطح بازی‌شان هم پیشرفت می‌کرد. این زوج اما کنار هم به دردسرهای بسیاری خواهند افتاد. من خودم هم همینطور بودم، و خودم را هم مدافع مرکزی درجه دویی می‌دانستم که باید زوجی با قدرت بدنی بالا داشتم تا ازم حمایت می‌کرد.

البته من دنبال بهانه‌ای برای خط دفاعی یونایتد نمی‌گردم. برای ساختن این بک‌ فور که مقابل برایتون دیدیم 120 میلیون پوند خرج شده که پول کمی نیست. در ضمن آن‌ها بهترین دروازه‌بان دنیا را هم پشت سرشان دارند. پس مشکل سرمایه‌گذاری کم نیست. مشکل اینجاست که این بازیکنان نه به صورت انفرادی و نه جمعی کیفیت لازم را ندارند.

این خط دفاعی نیاز به یک رهبر دارد، نکته‌ای که مورینیو به خوبی می‌دانست. اصلا مهم نیست که یونایتد در اسکوادش پنج مدافع مرکزی دارد. این دلیلی برای مخالفت باشگاه با خریدهای جدید نباید باشد. این تیم نیاز به حداقل یک مدافع مرکزی جدید و ساختن خط دفاعی‌ای نو داشت. مهم نیست پیش از این چقدر برای خط دفاعی خرج شده، اگر همچنان نیازی باشد باشگاه باید دست به جیب شود. اگر هری مگوایر یا توبی آلدروایرلد فروشی بودند یونایتد باید می‌خریدشان.

یونایتد بعد از دوران سر الکس در سه چهار سال اول اشتباهات زیادی در بازار نقل و انتقالات داشت و حالا باید بهایش را بپردازد و دیگر این اشتباهات را تکرار نکند. حالا هشت روز تلخ و تاریک برای یونایتد تا قبل از بازی مقابل تاتنهام در راه است، روزهایی که مربی و بازیکنان و کل باشگاه زیر فشار شدید مطبوعات قرار می‌گیرند. ولی من فکر می‌کنم در این میان باید به تعادلی برسیم. فراموش نکنیم این تازه بازی دوم فصل است و در ضمن تمام مشکلات یونایتد مقابل برایتون به خط دفاعی مربوط نمی‌شد و خط حمله هم نمایشی ضعیف داشت.

یونایتد در بعد هجومی بدون تحرک لازم بود و بازی ترکیبی این تیم در یک سوم دفاعی حریف اصلا شکل نمی‌گرفت. تیمی که دنبال برگرداندن نتیجه است باید فشار حملات خودش را موج پشت موج حفظ کند و در این راه صبور باشد. وقتی مدافعین حریف مهاجمین مقابل خودشان را می‌بینند که صبور هستند و به کاری که اعتقاد دارند ادامه می‌دهند این ذهنیت درشان ایجاد می‌شود که آن‌ها از رسیدن به گل مطمئن هستند.

شاید نمایش یونایتد در این بازی مورینیو را مجبور کند به دفاع سه نفره روی بیاورد، چون با این زوج این تیم مشکلاتش ادامه پیدا خواهد کرد. مورینیو خوب می‌داند راه قهرمانی در لیگ چیست. او حالا زوج‌های خط دفاعی‌اش را در چلسی به خاطر می‌آورد و تفاوتی که با بازیکنانی که در حال حاضر در اختیار دارد را می‌بیند. مورینیو می‌داند سنگ بنای هر تیم قهرمان خط دفاعی‌اش است و باشگاه در این تابستان کمکی به او در این زمینه نکرد.

یونایتد بعد از سر الکس، در دوران دیوید مویز و لویی ون گال اشتباهات زیادی در خرید بازیکنان داشته. آن‌ها در این دوران 700 میلیون پوند خرج کرده‌اند که شاید فقط 350 تا 400 تایش نتیجه مثبت داده. مورینیو در این تابستان نیاز به خریدهایی جدید داشت اما باشگاه این بار ازش حمایت نکرد و این اشتباهی بزرگ است. نمی‌توان یک پروژه را نیمه‌تمام رها کرد و انتظار نتیجه گرفتن از آن داشت. نمی‌توان یک خانه را نصفه و نیمه ساخت و در آن زندگی کرد.

به نظر من یونایتد در ادامه فصل وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد، اما رسیدن آن‌ها به جمع تاپ فور شاید برایشان هدفی دور از دسترس باشد. البته که معیار سنجش یونایتد هرگز صرفا قرار گرفتن بین چهار تیم اول جدول نبوده و این تیم در دوران ما حداقل همیشه برای قهرمانی جنگیده.

یونایتد همین حالا هم اسکوادی پرمهره دارد. داوید دخئا، بهترین دروازه‌بان دنیا درون دروازه، خط میانی‌ای مستحکم شامل پل پوگبا، فرد و نمانیا ماتیچ و خط حمله‌ای پر از استعدادهای هجومی جذاب از روملو لوکاکو و مارکوس رشفورد گرفته تا جسی لینگارد و آنتونی مارسیال و الکسیس سانچز. اما تا زمانی که مشکل خط دفاعی این تیم حل نشود، آن‌ها قادر نخواهند بود برای قهرمانی لیگ برتر بجنگند.

۴    
آی اسپورت
2018-08-20 11:57:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر