فهرست
کشف مجیدی؛ زودتر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن
کشف مجیدی؛ زودتر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن

کشف مجیدی؛ زودتر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن

آی اسپورت - ما نمی توانیم اصالت و جام های قدیمی را تنها مولفه یک تیم بزرگ بدانیم، یک تیم بزرگ قبل از هرچیزی باید بتواند با مطرح شدن نامش در هر تورنومنتی خود را به عنوان یک مدعی معرفی کند، در فوتبال ایران تیم های مختلفی با این ویژگی ها را می توانیم نام ببریم، ما استقلال را همواره به عنوان یک از تیم هایی شناخته ایم که به واسطه نام و قدمتش هم که شده در رقابت ها و تورنومنت های مختلف به عنوان یک مدعی بازی می کند. اما تعریف یک تیم مدعی چیست؟ حداقل کاری که یک تیم برای مدعی بودن باید انجام دهد این است که تمام توانش را برای کسب جام و حضور در مراحل بالا به کار ببرد......

داستان این فصل استقلال شاید یکی از عجیب ترین سرگذشت های تاریخ 75 ساله این باشگاه بوده است. شروع نا امید کننده با مردی که به او امید داشتند، فصل هرچه جلوتر می رفت اثبات می شد که این امید ها واهی نبوده اند، استقلال جسور بازی می کرد اما فواره استقلال در اوج سقوط کرد. استراماچونی خواسته یا ناخواسته باشگاه را ترک کرده بود، فرهاد مجیدی که در صدر لیست ارزش هایش امضای معنوی هواداران را شرط حضور روی نیمکت استقلال می دانست، برای ادامه راه آمده بود، همه چیز خوب به نظر می رسید اما انگار با ورود کرونا و خالی شدن صندلی استادیوم ها،  امیدهای قهرمانی در لیگ برتر نیز در این تیم رنگ باخت تا هدف از قهرمانی به کسب سهمیه آسیایی تغییر کند...

 

سهمیه آسیایی یا کسب جام حذفی؟

در فوتبال ایران کوتاه ترین راه برای رسیدن به آسیا، جام حذفی است و این دو هدف مانند دو خط موازی بوده اند که هیچگاه یکدیگر را قطع نمی کردند، اما تعجب نکنید چرا که این بار حکایت وارونه است. چینش برنامه ها و وضعیت جدول طوری است که فرهاد مجیدی راهی کوتاه تر از جام حذفی برای رسیدن به آسیا کشف کرده است. اما آیا انتخاب کردن راه کم ریسک تر برای کسب سهمیه آسیایی در حدو اندازه های تیم استقلال است؟ آیا هواداران با این کشف مجیدی کنار می آیند؟ سوال هم اینجاست که آیا فرهاد مجیدی با یک سهمیه در سمت خود ابقا می شود؟ برای پی بردن به کشف فرهاد مجیدی بیایید مسیر های استقلال در لیگ برتر و جام حذفی را بررسی کنیم.

با بررسی جدول لیگ برتر متوجه می شویم که استقلال شانس اول کسب سهمیه در لیگ برتر است اما این جایگاه بسیار لغزنده است چرا که اگر تراکتور و فولاد بازی های عقب افتاده خود را در روز دوشنبه که هم زمان با بازی استقلال در جام حذفی مقابل سپاهان است ببرند با استقلال هم امتیاز می شوند و جدول دارای 3 تیم 49 امتیازی می شود. پس استقلال برای کسب جایگاه دوم یا سوم که به آسیا ختم می شود باید در دو بازی بعدی خود بهترین عملکردش را به نمایش بگذارد تا پایان این قصه برای استقلال خوش شود. بیایید نگاهی به رقبای سه تیم استقلال، فولاد و تراکتور در دو هفته پایانی لیگ برتر بیندازیم:

 

هر سه تیم در هفته 29 با رقبایی بازی دارند که در نیمه پایینی جدول حضور دارند اما قصه هفته 30 ام فرق دارد، فولاد و تراکتور به مصاف هم می روند و قطعا امتیاز از دست می دهند، پس استقلال باید با یک پیروزی در بوشهر کار را تمام کند، فرهاد مجیدی تصمیمش را گرفته و قصد دارد که با تمام قوا برای این دو بازی وارد میدان شود، این روز ها نیز خط آتش استقلال به شیخ دیاباته بسیار وابسته است پس فرهاد برای برداشتن آخرین گام ها برای کسب سهمیه به او نیاز دارد.... بازی های هفته آخر برای فرهاد حائز اهمیت است. او با غلبه بر پاشازاده، یکی از رقبای سال های آتی خود برای نشستن روی نیمکت استقلال را کنار می گذارد و با بالاتر ایستادن از فولاد در جدول رده بندی، جنگ غیرمستقیم را از جواد نکونام که یکی دیگر از گزینه های نیمکت استقلال است، می برد. فرهاد تمام نیروهایش را برای این بازی و البته بازی قبل از آن یعنی دیدار مقابل پیکان می خواهد.

 

مسیر دوم؛ جام حذفی

قصه جام حذفی امسال بسیار با سال های دیگر فرق دارد خبری از تیم های لیگ یکی شگفتی ساز در بین 4 تیم پایانی نیست، استقلال، تراکتور، سپاهان و پرسپولیس 4 تیم قدرتمند در این جام حضور دارند پس پیروزی مقابل سپاهان تازه اول راه است و شاگردان فرهاد مجیدی پس از این بازی باید آماده هر اتفاقی باشد بعنی قرعه آن ها می تواند پرسپولیس یا تراکتور باشد که این مسیر را برای استقلال بسیار سخت کرده است، تیم دیگری هم که احتمال بازی با آن وجود دارد نفت مسجدسلیمان است که به این راحتی ها شکست نمی خورد. فرهاد فردا بدون دیاباته، اسماعیلی و مطهری به مصاف سپاهان می رود و غیبت همین سه نفر، می تواند به هضم باخت احتمالی استقلال مقابل سپاهان کمک کند.

 

اولویت های فرهاد

فرهاد مجیدی در خط حمله تیمش با چالش های بسیاری روبه رو است مصدومیت مطهری و افت قایدی باعث شده است تا این مربی دست به عصا تر برای دیاباته تصمیم بگیرد او که سابقه بازی دادن به دیاباته مصدوم و نا آماده را مقابل تراکتور  و سپاهان داشته است حالا تصمیم گرفته دیاباته و فرشید اسماعیلی که از ستاره های اصلی تیمش محسوب می شوند را برای بازی با سپاهان حتی روی نیمکت نیز نگذارد تا برای بازی دادن به آن ها وسوسه نشود و برای دو بازی سرنوشت ساز لیگ آن ها را در اوج آمادگی روانه زمین کند. پس فرهاد لیگ برتر را اولویت قرارداده است و پس از مطمئن شدن از کسب سهمیه با استفاده از مسیر لیگ برتر، در صورت صعود در بازی فردا گوشه چشمی هم به کسب جام خواهد داشت.

طرفداری

۲    
آی اسپورت
2020-08-09 20:29:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر