فهرست
هدف ویلموتس: نشستن بر صدر مجلس!
هدف ویلموتس: نشستن بر صدر مجلس!

هدف ویلموتس: نشستن بر صدر مجلس!

آی‌اسپورت- مارک ویلموتس هنوز در حال کشف و شهود است. مربی خونگرم بلژیکی که با آن روحیه درونگرا و چشمان نافذ، کماکان در حال آنالیز شرایط پیرامونی خود است؛ چه فضای کاری که اطراف او قرار دارد، چه محیط ایزوله‌ای که فدراسیون فوتبال با شدیدترین تدابیر امنیتی برای او قرار داده و چه تیم ملی که مربی بلژیکی با نفرات آن غریبه می‌نماید.

ویلموتس در بدو ورود به یک قاره متفاوت و یک فرهنگ کاملا متمایز، به فراست دریافته که باید آرام آرام در این سرزمین تازه خود را جا بیندازد و سلوک خود را پیاده کند. او می‌داند در سرزمینی که معمولا احساسات بر منطق و تعلق غالب است، باید در ابتدای راه محافظه‌کار بود و با شناخت کامل و کافی جلو رفت و البته اصلاحات را پی گرفت. ویلموتس قطعا در این مسیر توسط فدراسیون فوتبال توجیه شده که در همان ابتدای راه تخت گاز نرود، وعده‌های بزرگ و دهان پرکن ندهد، کلامی درباره سرمربی سابق صحبتی نکند و البته به رسانه‌ها و فضای پیرامونی فوتبال ایران نزدیک نشود. ویلموتس در این مدت کم تمامی انرژی خود را متمرکز مطالعه و بررسی و شناخت کرده و در این مسیر با حوصله و شکیبایی پیش می‌رود.

در این استراتژی، تعامل زیرکانه و البته سیاستمدارانه با همکاران و مربیان نیز یکی از مهم‌ترین برنامه‌های اوست. فدراسیون با درس گرفتن از اصطکاک‌های بی‌پایان کی‌روش با مربیان و همتایان داخلی و سر ناسازگار سرمربی پرتغالی به ویلموتس توصیه اکید کرده که تعامل و مدارا را پیشه کند تا بتواند جامعه دوقطبی و عاصی از سرمربی جنگجوی پیشین را با خود همراه کند. ویلموتس آگاهانه گارد خود را باز گذاشته و جلسات ریز و درشتش با مربیان تیم‌های ملی و کمیته فنی فدراسیون در همین راستا است.

او برای در دست گرفتن امور در ابتدای راه تیم ب را با هدف پشتوانه‌سازی تشکیل داده، تیمی که نفرات توسط افراد کمیته فنی و مشورت با نفراتی چون مجید جلالی فرا خوانده شده‌اند تا در این راه اوج تعامل و همکاری با بدنه فوتبال را نشان دهد. مربی بلژیکی به واسطه حضور کوتاه‌مدت در ایران هیچ شناختی روی بازیکنان و شرایط لیگ ندارد بنابراین با فهرست سفارشی مطلعین، اردو را در زمانی نامناسب برگزار می‌کند تا بدین‌وسیله جامعه فوتبال را هر چه بیشتر با خود همراه کند. از یک سو مربیان و افرادی همچون مجید جلالی از این اعتماد سخاوتمندانه ویلموتس خشنود هستند که بعد از تقریبا یک دهه بی‌اعتنایی و حتی رانده شدن از فضای ملی، دوباره مورد وثوق قرار گرفته‌اند و داخل بازی شده‌اند و از سوی دیگر با زیر نظر گرفتن نفرات برگزیده لیگ ایران به سطح و کیفیت لیگ داخلی و بازیکنان داخلی پی می‌برد و البته می‌کوشد از میان آنها نفراتی هر چند اندک وارد حلقه اصلی تیم ملی شوند. حضور ویلموتس روی سکوها و یادداشت برداری از بازی تیمش با تیم امید دقیقا در همین راستا است.

مرتضی محصص با تایید این رفتار ویلموتس، آن را در جا افتادن سریع سرمربی تیم ملی در اتمسفر فوتبال ایران موثر می‌داند و می‌گوید: «مربیان باهوش و زیرک مربیانی هستند که قبل از هر چیز اطلاعات کسب می‌کنند، قبل از آنکه دنبال این باشند که فلسفه‌شان را تحمیل کنند. ویلموتس به نظر من در این زمینه خوب عمل کرده است.»

او در پایان بازی به گرمی از فرهاد مجیدی استقبال کرد و با او در دقایقی طولانی گرم گرفت تا حسن نیت خود را ثابت کند و به سرمربی جوان امیدها این را بفهماند که روی او و تیمش حساب باز کرده.

مارک ویلموتس این روزها در اردوگاه تیم‌های ملی اکتیوتر از همه است و جوش و خروش او در اردوگاه و فضای فوتبال ایران ثابت می‌کند به شدت در تلاش است در اتمسفر فوتبال ایران فضا را در دست بگیرد. انرژی فراوان او در تمرینات و در تقابل با بازیکنانی که یک تیم متحد برای کی‌روش ساخته بودند و به نوعی به سرمربی خود اقتدا می‌کردند، نشان می‌دهد که استاد خیلی سریع کنترل رختکن و تیم را در دست گرفته و می‌کوشد با ستاره‌های ریز و درشت تیمش ارتباط بگیرد؛ آنچه ورود و پذیرش او در رختکنی که ۸ سال تمام کی‌روش با آن روحیات خاصش در آن فرمانده اول و آخر بوده را آسان‌تر می‌کند. ویلموتس برای جا افتادن در فوتبال ایران و پذیرش در افکار عمومی با توپ پر آغاز کرده و می‌خواهد خیلی زود در صدر مجلس بنشیند. جایی که البته رسیدن به آن دشوار و خطرناک است!

۱    
آی اسپورت
2019-07-17 16:43:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر