فهرست
آینده‌نگری مانچو: نمایش مهمتر از نتیجه
آینده‌نگری مانچو: نمایش مهمتر از نتیجه

آینده‌نگری مانچو: نمایش مهمتر از نتیجه

آی‌اسپورت – در آستانه بازی امشب مقابل پرتغال شور و شوق تازه‌ای در اردوی ایتالیا دیده می‌شود. شاید این حس مثبت از آنجایی پدید آمده که بعد از یک سال تاریک، پرتویی امید از آینده‌ای روشن برای آتزوری دیده می‌شود. افتضاح جامپیور ونتورا در کیوو یک بار دیگر یادآور بدترین دوران ایتالیا در دهه‌های گذشته بود و برای همین هر قدمی که روبرتو مانچینی تیمش بر می‌دارند، راهی جز رو به جلو ندارد.

مانچینی در گفت و گویی که با شبکه "رای" داشت اهداف خودش برای بازی امشب و آینده تیمش را به وضوح مشخص کرد. مربی سابق اینتر و منچستر سیتی در بازی رفت مقابل پرتغال از تیمی بسیار جوان و بی‌تجربه استفاده کرد و از این بابت مورد انتقادات زیادی قرار گرفت. بخشی از این انتقادات متوجه به مطلب می‌شد که انگار مانچینی لیگ ملت‌های اروپا را درست درک نکرده و اصلا جدی‌اش نگرفته. اما اگر ایتالیا امشب پرتغال را شکست دهد و بعد پرتغال در بازی آخر گروه موفق به شکست دادن لهستان نشود، مانچو و شاگردانش به عنوان تیم اول از گروه‌شان به دور پایانی این تورنمنت خواهند رسید.

دلیلی که ایتالیا را در این موقعیت قرار داده پیروزی 0-1 در خانه لهستان با گل دقایق پایانی کریستیانو بیراگی بود، بازی‌ای که قطعا بهترین نمایش ناتزیوناله را در سال 2018 به همراه داشت. برای همین است که در حال حاضر تکرار چنین نمایشی مهمتر از نتیجه بازی امشب برای مانچو است. دعوت او از ساندرو تونالی، هافبک برشا، که در سری بی بازی می‌کند، و همینطور استفانو سنسیِ ساسوئولو هم نشان از آینده‌نگری مانچینی و پروژه بلندمدت او دارد.

مانچینی درباره تونالی که این فصل در 11 بازی برای برشا یک گل زده و چهار پاس گل داده می‌گوید: «من می‌خواهم روی این نکته تاکید کنم که او استعداد فوق‌العاده و جای زیادی برای رشد دارد. در چند روز آینده من با تونالی بیشتر و از نزدیک آشنا خواهم شد». دعوت از بازیکنی از سری بی نشان از دید باز مانچینی برای کشف استعدادهای جدید فوتبال ایتالیا دارد. و البته این نکته که او هافبکی است با موهای بلند و برای برشا بازی می‌کند باعث شده که خیلی‌ها از تونالی به عنوان آندره‌آ پیرلوی جدید یاد کنند.

مانچینی دنبال ساختن تیمی جدید است با هویتی تازه، تیمی که فوتبالی روان و پرفشار بازی می‌کند. کنار گذاشتن مهاجمین کلاسیکی چون چیرو ایموبیله و ماریو بالوتلی از ترکیب اصلی و استفاده از لورنزو اینیسنیه در مرکز خط حمله به عنوان یک شماره 9 کاذب تصمیمی در همین راستا بود. ایتالیا با اینسینیه و دو فدریکو، یعنی برناردسکی و کیزا، تیمی به مراتب جذاب‌تر و سریع‌تر در بعد هجومی شده.

خوشبختی مانچینی اینجاست که این خط حمله از سوی خط میانی‌ای حمایت می‌شود که استعداد لازم برای مقابله با بهترین تیم‌های جهان فوتبال را دارد، خط میانی‌ای متشکل از جورجینیو، مارکو وراتی و نیکولا بارلایی که خیلی زود بدل به مهمترین و آینده‌دارترین پدیده این فصل فوتبال ایتالیا شده.

مانچینی بدون شک در حال بازسازی تیمی ویران‌شده است و بازی دوستانه آن‌ها در این هفته مقابل آمریکا هم فرصت دیگری به او می‌دهد تا اعتماد به نفس از دست رفته بازیکنانش را دوباره به آن‌ها بازگرداند. اما با توجه به نمایش ایتالیا در پیروزی مقابل لهستان و پیشرفت آشکار سبک بازی این تیم، پیروزی مقابل پرتغال در بازی امشب هم چندان بعید به نظر نمی‌رسد.

برای مانچینی دیگر اسم‌ها اهمیتی ندارند و او برای بازگرداندن تیم ملی کشورش به جایگاه که لایقش است از رویکردی شایسته‌سالارانه پیروی می‌کند: «هر بازیکنی خودش را به من ثابت کند نقشی در تیم خواهد داشت. ما باید با فوتبالی زیبا دل تماشاگران‌مان را دوباره به دست بیاورم. چون ما ایتالیا هستیم».

۱    
آی اسپورت
2018-11-17 10:31:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر