فهرست
گزارش روز؛ دعوای خیالی برای پس گرفتن قهرمانی!
گزارش روز؛ دعوای خیالی برای پس گرفتن قهرمانی!

گزارش روز؛ دعوای خیالی برای پس گرفتن قهرمانی!

آی‌اسپورت- همه چیز از اعترافات مهدی طارمی در برنامه 90 آغاز شد. جایی که این بازیکن رسما گفت قراردادی که با پرسپولیس بسته بوده را بر اساس یک توافق جمعی ، هر سه نفر در تاریخی که واقعیت نداشته اعلام کرده اند. این حرف سبب شد تا پندار توفیقی بخواهد پرونده بازی های فصل قبل به جریان بیفتد و تمام مسابقاتی که طارمی در آن بازی کرده است را به دلیل استفاده یک تیم از بازیکن غیر مجاز ، 3 بر صفر اعلام کنند.

این ادعا سبب شد تا خشم قرمزها برانگیخته شود و از سوی دیگر استقلالی‌ها  به دنبال قهرمانی سال قبل باشند. حالا احتمالا این باور برای علیرضا منصوریان، سرمربی سال قبل استقلال هم ایجاد شده که سال قبل قهرمان واقعی لیگ بوده!

اگرچه در قوانین انضباطی به صراحت امده استفاده از بازیکن غیر مجاز می تواند نتایج مسابقات را سه بر صفر به سود حریفان کند اما در همان قوانین آمده است که اعتراض در هر بازی صرفا تا دو ساعت یا در شرایطی استثنایی تا دو روز بعد از هر مسابقه قابل رسیدگی خواهد بود اما هیچ شکایتی در هیچ یک از این بازی ها رخ نداده است. از همان سال قبل این بحث که مهدی طارمی برای قرمزها غیرقانونی بازی می کرده است ، وجود داشت اما پندار توفیقی و دوستانش در استقلال حتی بعد از باخت در بازی رفت شکایتی نکردند و حالا به خوبی می دانند این شکایت شان به جایی نمی رسد. طرح این گفته ها در سایت رسمی باشگاه تنها برای رویافروشی به هواداران شان و البته ایجاد فشار به فدراسیون فوتبال است.

آنچه واقعیت دارد ، فوتبال ایران پر است از پرونده های اینچنینی. خود استقلال هم نمونه هایی از این دست داشته که درباره اش بلافاصله بعد از طرح موضوع ، قرمزها مواردی را مطرح کرده اند. مثلا در دربی 73 ، 3 بازیکن استقلال متهم به استفاده از ماده ممنوعه جک 3 دی شدند و اتفاقا خود استقلال اعلام کرد پودری آلوده را به همه بازیکنانش داده است. آن پرونده بلوای به پا کرد اما پایانش این بود که هیچ محرومیتی برای استقلال در نظر نگرفتند.

قراردادهای فرهاد مجیدی و پروپئیچ هم در زمان آمدن به استقلال، همگی بعد از بسته شدن پنجره نقل و انتقالات بودند و در نهایت هم هیچ کدام شان به سرانجامی نرسید و برای شان داستانی آورده شد تا مشکل ساز نباشند. البته غیر از استقلال، خود پرسپولیسی ها نمونه های شاخص تری دارند که در نهایت برای شان جریمه هم شدند. غیر از همین کیس مربوط به مهدی طارمی و محرومیت های فیفا آنها پیشتر برای مورد محمدرضا خلعتبری و مهدی مهدوی کیا که قراردادهای شان بعد از بسته شدن پنجره نقل و انتقالات بسته شده و قراردادهای شان دست کاری شده بود هم با جرایمی از سوی فیفا مواجه شدند اما تغییری در نتایج مسابقات رخ نداد.

شاید قرارداد موتومبا معروف ترین پرونده هایی از این دست بود که اتفاقا باشگاه پیکان در زمان قانونی هم برای این پرونده شکایت کرد اما راه آهن در نهایت توانست از ماجرا برهد و به دسته پایین تر سقوط نکند!

استقلالی ها هم خیلی خوب این سوابق را به یاد دارند. آنچه در ماجرای طارمی قابل پیگیری است ، تخلف اخلاقی و دور زدن بیت المال است که باید در کمیته اخلاق رسیدگی شود و حتی قابلیت طرح پرونده در مراجع قضایی را هم برای ورزش ایران باقی می گذارد. پرونده ای که پر است از تخلفات قانونی. این پرونده جرمش بازنده شدن یک تیم نیست و باید در دادگاه رسیدگی قضایی شود.

عرفان حاج‌بابایی، خبرانلاین

۱۱ ۹  
آی اسپورت
2018-01-24 15:30:00
نظر دهید

۹ نظر
امید از تفت
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۵۲
واسه کسایی که در واقعیت جامی نگرفتند این رویاپردازی ها خوبه
علی
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۵۶
قضیه اینه که طارمی با ترکیه قرار داد داخلی بست و یکطرفه فسخ کرد و برگشت تهران و در پنجره نقل و انتقالات با پرسپولیس قرارداد قانونی بست (چون itc هم واسه ترکیه صادر نشده بود و از نظر زمانی هم قرارداد مشکل نداشت)
اما بعد از شکایت باشگاه ترکیه ای
به دروغ (به گفته طارمی) یا راست (به گفته مسئولین باشگاه) گفتن طارمی قبل از قراردادش با ترک ها پرسپولیس داخلی بسته.
خلاصه پرونده میره فیفا و پرسپولیس به دلیل عدم صداقت (دروغگویی) دو پنجره محروم میشه و طارمی بدلیل فسخ یکطرفه 4 ماه محروم میشه + جریمه مالی.
و بعد از چند ماه باشگاه ترک از شکایتش صرف نظر میکنه
و رای تجدید نظر cas هم هنوز صادر نشده. در واقع همون دعوای خیالی هست که خودتون گفتید :)
64
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۸:۴۵
هر وقت قضیه دوپینگ دسته جمعی و ال ای دی و کارت به کارت و اب های مسموم و تمام بدبختی هایی که سر پرسپولیس دراوردن رو حل کردند بعد بیان به این مساله بپردازن
۷
مصی
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۵۵
چه عجب یه متن منطقی و واقعی درباره. این مسئله دیدم
شش ساله جام ندیده ها
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۶:۰۳
6 ساله جام ندیده ها و اصلا جام ندیده ها مطمئنن حالاحالاها از لحاظ فنی به گرد پای پرسپولیس برسن از بس که جام ندیدن دچار توهم جام خیلی شدن. یکی نیست بگه مفلوکای فلک زده خودتون تلاش بکنید و منتظر امداد غیبی نباشید
فرهاد
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۸:۳۶
حالا چون 10 روز گذشته و نمی توان اعتراض کرد قهرمانی پرسپولیس پاک شد؟ این همه کثافت کاری برای یک قهرمانی ؟؟؟10 سال قبلم بعد کسر امتیاز پرسپولیس توسط فیفا یل یک سناریو از پیش طراحی شده نارنجک را بطرف تماشاگران انداختند تا بتوانند رقیب مستقیم و اصلی انها را نیز محروم و کسر امتیاز کنند همه ثهرمانی های پرسپولیس الوده و با نامردی بوده است
۵
a
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۵۰
خی آی اسپورت و گزارش نویسهای تماما لنگیش درن تو لجن دست و پا می زنن که گندش درنیاد!!!! عزیزم کل قهرمانیاتون کثیفه این یدونه که چیزی نیست!! از این گزارشا که این روزا دارین میزارین کامل به رنگی بودنتون مهر تایید میزنین! اگه همین بلا سر تراکتور بود تا نمیفرستادنش دسته 3 ساکت نمی شدین!! هنوزم گزارشاتون در مورد شهرداری تبریز تو سایت قبلیتون یادمونه که بزورم که شده فرستادنش پایین!! ولی تیم حکومتی همیشه حمایت میشه!!
۳
علی تراکتوری
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۲۹
همین پرسپولیسی ها اعتراف داشتن سال پیش باید از تراکتور 8 امتیاز کسر بشه در حالی که مقصر بازی دادن بازکنان نیم فصل دوم خود فدراسیون بود که نمیدوست چی تیمی محروم هست!!
تازه جامی که با این شکل بدست بیاد چه برای تراکتور چه تیم دیگه مفت ارزش نداره
فقط این موضوع گرفتن جام برای پرپولیس رو زیر سوال میبره که بابتش هر کاری کردن از جعل تا .....
بعدش به ما هزار تهمت میزنن
دیگه خود بازیکن به موضوع اعتراف کرده
۴
امیرعباس
پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۴۷
استدلال ابلهانه عرفان حاج بابایی چون تیم استقلال کهکههم تبیم رقیبمونه هم قبلا تخلفاتی کرده و برخورد نشده حالا هم نباید بخاطر این همه کثافت کاری تیم محبوبمون پرسپولیس اتفاقی بیفته ....اقای خبرنگار بی شرم و حیا و بدون کوچکترین خجالتی در روز روشن میفرمایند باید بی خیال پیگیری تخلفات شد چون تیم مورد علاقه ماست ...خخخخخخخخ بخدا تا اخر دنیا خندیدن مجازه
حتی حماقت هم از این مطلب در عذابه جدی هنوز هم احمقی هست که فکر کنه این جماعت خبرنگار ورزشی بدنبال کشف حقیقت هستند؟؟؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر