فهرست
چرا استقلال دو دستی «پدیده‌» را تعارف کرد؟
چرا استقلال دو دستی «پدیده‌» را تعارف کرد؟

چرا استقلال دو دستی «پدیده‌» را تعارف کرد؟

آی‌اسپورت-  این یک ماجرای تازه برای باشگاه‌های ایرانی نیست که ستاره‌های خود را آسان از دست می‌دهند. تمام کسانی که از درآمد ۸۰۰ هزار یورویی استقلال در فروش اللهیار صیادمنش به فنرباغچه خوشحال بودند، شاید در اندازه نگاه خود حق داشتند چون در باشگاه‌های ایرانی به رایگان از دست دادن ستاره‌ها تازگی ندارد و تاریخچه‌ای طولانی می‌توان درباره‌اش نوشت اما حالا انتقال صیادمنش از فنرباغچه به استانبول اسپور نشان می‌دهد که سرنوشت پدیده استقلال مهم نبود و فقط همان پول دریافتی در آن مقطع که معلوم نیست چه گره‌ای را باز کرده، دغدغه استقلال بود. 

بعد از این بهتر است این ‌همه درباره پیشرفت ستاره‌های جوان در اروپا داستان‌سرایی نشود. وینفرد شفر شاید به‌عنوان یک مربی حق داشت که در مقطع انتقال صیادمنش به فنرباغچه مخالف بود. او حالا هم اعتراضش را تکرار کرده و مثالی زده: «به نظر من اللهیار را می‌توان با امباپه مقایسه کرد، اگر نحوه انتقال او را بررسی کنیم می‌بینیم این بازیکن بعد از شکوفایی کامل به یک باشگاه بزرگتر منتقل شد.
در مورد اللهیار هم باید این اتفاق می‌افتاد و او یک سال دیگر در استقلال بازی می‌کرد اما یکی دو نفر در باشگاه می‌خواستند  حتماً این انتقال هرچه سریع‌تر اتفاق بیفتد و در نهایت هم کار خود را انجام دادند اما این بازیکن به هیچ عنوان بازیکنی نیست که به صورت قرضی به تیمی دیگر برود و یک بازیکن فوق‌العاده است. او فقط نیاز به توجه ویژه یک مربی داشت تا این بازیکن را تحت حمایت کامل خود قرار بدهد که به شکوفایی کامل برسد.» 

شفر اما خبر ندارد در فوتبال ایران چه اتفاقاتی رخ داده است. این مثال را از گذشته بازخوانی کنیم. اصفهانی‌ها که به مقتصد بودن هم شهره‌اند، یکی از مستعدترین بازیکنان یک‌دهه اخیر فوتبال ایران را در ۱۶ سالگی -بدون قرارداد، بدون دریافت حق رشد، بدون هیچ اما و اگر- آزاد کرده‌اند و از رشد او بی‌بهره مانده‌اند. سپاهان در تمام این سال‌هایی که در فوتبال ایران به‌عنوان باشگاهی منظم و با ثبات مالی و مدیریتی مطرح بوده، چنین حال و روزی دارد. 

فروش بازیکن یکی از مهم‌ترین راه‌های درآمدزایی در فوتبال است و آن باشگاهی که در فوتبال ایران حرفه‌ای‌تر هم به نظر می‌رسد، از انتقال یکی از مهم‌ترین بازیکنان فوتبال ایران در سالیان اخیر هیچ سهمی ندارد. سپاهان اگر باشگاهی حرفه‌ای و باثبات به چشم می‌آید، نه به دلیل درآمدزایی و باهوش بودن در مدیریت اقتصادی فوتبال بلکه به دلیل سهم بزرگی است که از بودجه‌های دولتی داشته و همیشه با نظم مالی مورد تمجید قرار گرفته و همین نظم مالی و ولخرجی‌ها موفقیت‌هایش را ساخته است. 

بودجه‌ها برای باشگاه‌هایی مثل سپاهان از در و دیوار می‌بارد و مدیران در این باشگاه‌ها مدیر هزینه‌اند. از مدیریت‌ آنها همین ظرافت‌ها و زیرکی‌های حداقلی باقی‌ می‌ماند که دست‌کم بازیکن ۱۶ ساله و مستعد تیم‌شان قراردادی بلند‌مدت داشته باشد اما دریغ از همین، دریغ از دانستن بدیهیات. 

احتمالاً وقتی سردار آزمون در حال انتقال به روبین‌کازان بود، سپاهان درآمدی چند میلیون یورویی در سال‌های آینده را که با تعیین حق رشد و حق ترانسفر می‌توانست به دست آورد، رها کرده بود و به فکر مذاکره با یک بازیکن یک یا ۲ میلیارد تومانی در لیگ برتر بود تا با او فصلی را بگذراند و بودجه‌ها را خرج کند. 

برگردیم به باشگاه استقلال. شاید اگر در روزهای فروش صیادمنش، باشگاه خریدار به جای فنرباغچه تیمی از دسته دوم ترکیه بود، همه بیشتر اعتراض می‌کردند که چرا با سرنوشت اللهیار بازی می‌شود و او را برای کسب درآمد به باشگاهی کوچک می‌فروشید اما حالا باید باور کنیم که مسأله باشگاه‌های ایرانی سرنوشت حرفه‌ای یک ورزشکار نیست و حتی درآمدزایی بیشتر هم دغدغه باشگاه‌ها نبوده چون باشگاه و بازیکن سرنوشت گره خورده‌ای دارند. صیادمنش اگر یک فصل دیگر در استقلال می‌درخشید، آن وقت در موقعیتی ممتاز منتقل می‌شد. هم سهم استقلال از انتقالش بیشتر بود و هم اللهیار گرفتار بازی در استانبول اسپور نبود. استقلال دو دستی پدیده‌اش را تعارف کرد، چون دریافت پول زودهنگام همیشه اولویت تیم بحران‌زده است.

۱۰ ۷  
آی اسپورت
2019-09-09 11:12:00
نظر دهید

۷ نظر
علی پرسپولیسی
دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸، ۱۲:۳۴
خبرنگارای کیسه کش ول کن نیستن!
آقا کی و کجا تایید شده که فنرباغچه ۸۰۰ هزاردلار برای این چلغوز داده به کیسه؟ اصلا در دروغ بودنش همین بس که شما یه سر به آرشیو بزنی اولش با ۱ میلیون دلار این انتقال انجام شده بود بعد شد ۹۰۰ و تا دیروز ۸۵۰ و نرخ امروز رو جناب فرشاد کاس نژاد ۸۰۰ هزار دلار زدن :)
این رقم های عجیب رو فقط ورزشی نویس های داخل ایران نوشتن. فنرباغچه مغز خر خورده بازیکنیو که تو لیگ ایران ۵۰۰ میلیون تومنم براش نمیدن ۸۰۰ ۹۰۰ هزار دلار بخره؟! دوستانی که ترکی استانبولیشون خوبه تایید میکنن که اصلا همچین رقم فضایی ای وجود خارجی نداشته. خرید صیادمنش حتی به صورت مستقیم هم نبوده! و فنرباغچه این بازیکنو از یه شرکت واسطه خریده! نشون به اون نشون که شما یه مدرک بیارید از واریز پول فنرباغچه به حساب استقلال. من سَرمو میدم!!
خیلی ناگهانی یهو گفتن صیادمنش با n هزار یورو رفت فنرباغچه و ما قبلا پولشو گرفتیم!!! (میتونید همین الان گوگل کنید و تو آرشیو ببینید). با دسته‌یِ خرا مگه طرفید؟
مسئولان فنرباغچه هم گفتن ما این بازیکنو با قیمت خیلی پایین و مناسب گرفتیم. اگه جواب داد که سرمایه گزاری خوبی بوده و اگر هم نداد چیزی از دست ندادن. این معنیش میشه ۱ میلیون دلار؟!؟! همچین پولی رو امثال بارسلون و سیتی و پاریسن ژرمن هم به این راحتی پرداخت نمیکنن. بعد فنرباغچه بیاد واسه بازیکنس که کلا ۴بار تو ترکیب تیمش تو لیگ ایران بازی کرد پرداخت کنه؟ بعدم شدتش کنه تیمای درِ پیت دسته پایین ترکیه؟ خودتون خندتون نمیگیره؟!
دروغ ۸۵۰ هزار دلاری صیادمنش فقط و فقط در راستای پوشش پول اهدایی دولت و وزارت ورزش به استقلال بود. (بعده ها گند اون شرکت واسطه و فسادی که پشت پرده وجود داره در میاد). حداقل سر مبلغش به توافق برسید که هر کدوم از خبرنگاراتون یه قیمت نزنه!
۹
taaahaaa90tajii.
دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸، ۱۳:۴۷
خطاب ب علي ...
من نميفهمم احمقي يا خودتو ب احمق بودن ميزني..
مگه هشتصد هزار دلار خيلي زياده كه ميگي فنرباغچه گفته مبلغ كمي داديم..
پول ما بي ارزشه ربطي نداره ب مبلغ اين انتقال..
اره هشتصدهزار دلار خيلي كمه بايد بيشتر از اينا گيراستقلال ميومد ولي امان از اين مديراي بي خاصيت..

درضمن همه جا بازيكناي جوون رو قرضي ميفرستن و چيز كاملا طبيعيه ..من نميدونم چرا ايرانيا هيچي رو نميفهمن..
رئال اون همه خرج بازيكناي جوون ميكنه بعد ميفرستش تيم دومش يا تيماي سطح پايين لاليگا..خب طبيعيه
كي ميخايم ياد بگيريم الان چيزي برا الهيار تموم نشده تازه اول راهه ..

متاسفانه تيم قرمز پوش خودش هيچ درامدزايي از بازيكناش نميكنه و بدش مياد اگه بفهمن تيم ما سودي ب دست اورده..
يك تيم ماس ك فقط هرزگاهي كمي پول درمياره از انتقال بازيكن
۲
علی پرسپولیسی
دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸، ۱۶:۱۲
Taha ؛
عزیزم احمق من نیستم. احمق کسیه که وقتی جواب سوال رو نمیتونه بده شروع میکنه به فحاشی و احمق خوندن بقیه!
حالا بالاخره ۸۰۰ هزار دلار یا ۸۵۰ تا یا ۹۰۰ تا؟! شما وقتی یه چیزیو میفروشی که قیمتش تغییر نمیکنه! وقتی میخوای قیمت بذاری تغییر میکنه!
بعد هم شما تنهایی به این نتیجه رسیدی که ۸۰۰ هزار دلار برای فنرباغچه پول نیست؟! اصلا تا حالا دلار از نزدیک دیدی که کارشناسی میکنی که واسه خارجیا دلار پولی نیست؟! اونوقت پول ما ریاله پول ترکیه دلاره؟ چه ربطی داره؟! ۸۰۰ هزار دلار (البته نرخ دیروز ۸۵۰ هزار دلار بود) تو دنیای فوتبال برای یه فوتبالیست آماتور ایرانی خیلی خیلی خیلی خیلی زیاده. اونم چی که یه باشگاه ترکیه ای مثل فنرباغچه بیاد اون پول رو بده!
همونطور که گفتم دوست عزیز شما اطلاعاتتون در این زمینه در حد صفره! فنرباغچه اصلا این بازیکن رو مستقیما از استقلال نخریده. کاش اول بری یه کم تحقیق کنی بعد بیای احمق احمق راه بندازی. شما یه سند بیار که فنرباغچه این مبالغ کذایی رو به استقلال پرداخت کرده اونوقت من اسممو میذارم خرِ طاها. خوبه؟ ولی اگه مدرکی پیدا نکردی مرد باش بیا بگو ببخشید که فحاشی کردم حق با تو بود. همین کافیه. مَردش هستی؟ عمرا باشی. به جاش دوباره میای این زیر دَری وَری میگی میری.
۴ ۱
کنت دراکولا
دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸، ۱۷:۰۲
این طاها کیسه کش همچین صحبت از ۸۰۰ هزار دلار میکنه که گویی هشتصد هزار تومنه,اخه احمق خان اخه کیسه کش ریال مادرید با اون عظمتش اسنسیو رو با سه میلیون یورو خرید یه بازیکن اینده دار و بسیار عالی رو با سه میلیون دلار خرید بعد فنرباغچه بیاد ۸۰۰ یا۹۰۰ یا ۸۵۰یا ۹۵۰ و یا یک میلیون دلار بده برای این چلغوز که تو کیسه هم سه بازی در میون بازی میکرد!!راستی قیمت اخر صیادمنش چند هست!!؟؟این حرفها و ارقام برای فریب افکارعمومی برای راحت خرج کردن تیم سوگلی هست و لاغیر...خودتونو به خریت نزنین مثلا یه زمانی رقیب ما بودین ...با سرعت هر چه بیشتر دارین میرین به سمت خریت و تراکتوری شدن .
۵
taaahaaa90tajii.
دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸، ۱۷:۱۴
مردحسابي ي جوري حرف ميزني انگار مديرعامل فنرباغچه هستي يا شايدم در مديريت استقلال كار ميكني ..

تيم خودت ك حتي جرئت اعلام واقعي قرارداد بازيكناتون رو نداره بعد ب ما ميگي بيايم قرارداد رو بنويسيم..
مگه تو بايد باور كني
چون تو سرت ب فضاي مجازي و ادمين ده ساله گرمه دليل نميشه بيان سند رو كنن

وقتي خودت تونستي سند واقعي تيم خودت رو بگي ما هم سند تيم خودمون رو با فشار از مديريت ميگيريم..

كل سندش اينه ك يكي از مسئولان فنرباغچه گفته ما با مبلغ كمي ايشون رو گرفتيم..
حالا اين مبلغ كم چقده رو خدا ميدونه

عجب سند كاملا معتبري..

درضمن نرخ واقعي رو خود روزنامه هاي تركيه زدن 850 هزار دلار..
من ك ديگ حدود بالاپايينشو نميدونم..

تو مشكلت در مورد گفتن رقم واقعيه..باشه 850 هزار دلار حساب كن

تو سند بيار ك كلا هيچي نگرفته نه اينكه در مورد 50 هزار دلار بالاپايين بحث كني؟؟

سند بده همين اي اسپورت ك پخش كنه .. ن اينكه بگي يكي گفته ما با مبلغ كمي اونو خريديم..
سند بده ما هم ببينيم ما از خدامونه از مديرتمون سوتي بگيريم زودتر بندازيمش بيرون..

بعد اين كري ك تو ميخوني من كلا نميفهمم چي ب تو ميرسه..

باو بازيكنات بازيكناي ايراني تيمت
سالي هشت ميليارد ميگيرن
ميفهمي؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بعد ب ما ميگي بريز بپاش
بعد ب قرار ووريا كه تو سه سال نه ميليارد ميخواست گير ميدادن سالي سه ميليارد..

سه سال نه ميليارد كجا
يك سال هشت ميليارد
؟؟؟؟؟؟؟؟

اينو من نميگما خود بازيكنت در برنامه زنده گفته
حالا تو برو سند بيارعزيزم..اميدوارم ما اشتباه كنيم و شما درست بگي ما الهيار رو رايگان داديم رفت..

شما همون كسايي هستين ك ميفتين تيام رو رايگان دادين بعد خود همون باشگاه اعتراف كرد چهارصدهزارتا بابت تيام داده ..
اينم روزي رو ميشه
۳
taaahaaa90tajii.
دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸، ۱۷:۴۸
حتي مجيد حسيني رو گفتين دروغ گفته
تيام رو دروغ گفته
و الانم الهيار..

دليل نميشه وقتي تيم شما نميتونه از بازيكن درامدزايي كنه تيم ما هم نتونه

درضمن منم تو كامنت اولي گفتم ما هم كم سرمايه گذاري ميكنيم..
ولي حداقلش از شما و بقيه تيما ي ذره جلوتريم..

حالا ميخواي باور كن
ميخواي باور نكن
۱
فوتبال دستي
دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸، ۱۳:۰۵
سلام سایت زیبا و قشنگی دارین ممنون میشم اگراز سایت من هم دیدن فرمایید و نظر دهید
فوتبال دستي
http://www.game-digikala.ir/product-category/لوازم-ورزشي/اسکي-و-تجهيزات-اسکي/
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر