فهرست
رتبه یک آسیا در رنکینگ FIFA از دست می‌رود؟
رتبه یک آسیا در رنکینگ FIFA از دست می‌رود؟

رتبه یک آسیا در رنکینگ FIFA از دست می‌رود؟

آی‌اسپورت- یک شکست دیگر در کارنامه مارک ویلموتس این بار در مقابل عراق ثبت شد تا فوتبال ایران دچار شوک غریبی شود. این باخت علاوه بر تمام تبعات سختی که داشت، می‌تواند به رکورد ۴ سال و ۱۱ ماه صدرنشینی ایران در رنکینگ فیفا پایان دهد. این در حالی است که سال‌ها تیم ملی فوتبال ایران در رده نخست رده‌بندی فیفا در آسیا قرار داشت ولی شکست برابر عراق و پیروزی سامورایی‌ها برابر قرقیزستان و برد احتمالی در دیدار دوستانه هفته آینده مقابل ونزوئلا در "فیفا دی"باعث از دست رفتن این افتخار خواهد شد.

اگر بخواهیم موشکافانه‌تر این موضوع را بررسی کنیم باید برگردیم به آذرماه سال ۱۳۹۳ که در این ماه تیم ملی ایران با هدایت کارلوس کی‌روش موفق به فتح قله بهترین تیم آسیایی در رده‌بندی فیفا شد و این بدان معناست که در ۵۹ ماه گذشته تمام تیم‌های آسیایی پایین‌تر از تیم ملی ایران قرارگرفته‌اند.

پیش‌ از این تیم ملی ژاپن با ۲۷ ماه صدرنشینی صاحب این رکورد بود که بعید به نظر می‌رسد با توجه به این رکورد ایران (۵۹ ماه) تیم دیگری فعلاً این عنوان را از آن خود کند. سامورایی‌ها از ماه‌های پایانی سال ۱۹۹۵ تا ماه‌های ابتدایی سال ۱۹۹۸ صدرنشین فوتبال آسیا بودند و بعد از گذشت ۱۹ سال شاگردان کارلوس کی‌روش در سال ۲۰۱۷ این رکورد را شکستند. بعد از ژاپن، تیم ملی استرالیا بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ توانسته بود ۲۱ ماه پیاپی صدرنشین فوتبال آسیا باشد که در ادامه به صدرنشینی آن‌ها توسط خود ژاپنی‌ها پایان داده شد.

از سوی دیگر علاوه بر نتایج ضعیفی که در این چند بازی اخیر ایران گرفته‌شده، که تأثیر مستقیمی در از دست رفتن این رکورد ارزشمند دارد، باید به این نکته هم اشاره کرد که تیم ملی ایران در یک سال گذشته چندین فیفا دی را از دست داده و چه‌ بسا برای فیفادی بعدی در تاریخ ۲۸ آبان هم برنامه‌ای نداشته باشد. همین امر فاکتور دیگری در سقوط کشورمان در رده‌بندی فیفا محسوب خواهد شد و به‌طور حتم در آینده عدم برگزاری دیدارهای تدارکاتی در فیفا دی‌ها حسرت زیادی را برای فوتبال ملی کشورمان به بار خواهد آورد.

با همه این تفاصیل درست است که رکورد صدرنشینی ایران ممکن است به این زودی‌ها جابه‌جا نشود اما پایین آمدن یک پله‌ای تیم ملی می‌تواند مؤید بسیاری از اشتباهاتی باشد که باید هر چه سریع‌تر فکری اساسی در جهت برطرف کردن آنها اندیشید.

۲ ۱  
آی اسپورت
2019-11-15 15:28:00
نظر دهید

۱ نظر
محسن
جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸، ۱۹:۰۹
یعنی باید رید به رتبه ایران در رنکیگ.آخه احمقها شونصدساله در جام ملتها قهرمان نشدیم،حضور در جام جهانی یکی در میان بوده.قهرمان باشگاهها نشدیم.حالا کارنامه کره و ژاپن و استرالیا و کره جنوبی را هم نگاه کنید و ایضا قطر امارات و عربستان را. چرا این رتبه ها برای یک مشت احمق اهمیت دارد.راستی پنج ستاره را هم از قلم انداختم!در کشورهایی که نام بردم پیشرفت و نتیجه باید قابل لمس و قابل ارائه باشد نه رتبه در رنکینگ.الان مثلا در عالم واقعیت فوتبال ما از این هفت کشور جلوتر است؟پوپولیسم یعنی همین.یه چیزی تو مایه های تولید اشتغال و نرخ درآمد مردم مردم که رسانه های دولتی اعلام میکند.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر