فهرست
اسپانیا مقابل پرتغال؛ دقیق و آسیب‌پذیر
اسپانیا مقابل پرتغال؛ دقیق و آسیب‌پذیر

اسپانیا مقابل پرتغال؛ دقیق و آسیب‌پذیر

آی اسپورت - بازیکنان تیم ملی اسپانیا برای همه فوتبالدوستان در سطح جهان شناخته شده‌اند و گفتن از توانایی‌های آنها تکرار مکررات است. اما مرور عملکرد این تیم و البته بازیکنان کلیدی‌اش در بازی برابر پرتغال که با نتیجه 3-3 به پایان رسید، می‌تواند ما را در جریان آخرین وضعیت این تیم پرستاره قرار دهد.

سبک بازی این تیم هنوز مبتنی بر همان تیکی‌تاکای سال‌های اخیر است. پاس‌های کوتاه و سریع و دقیق که باعث برهم خوردن نظم دفاعی حریف و ایجاد موقعیت گل برای این تیم می‌شود. اسپانیایی‌ها حتی اگر اصراری برای گل زدن نداشته باشند باز هم به راحتی توپ را از دست نمی‌دهند و بازی را به زمین حریف می‌برند تا خطری دروازه‌شان را تهدید نکند. این اتفاق در دقایقی طولانی پس از گل سوم این تیم مقابل پرتغال رخ داد و توپ به ندرت در اختیار پرتغالی‌ها قرار می‌گرفت و فرصتی برای گلزنی این تیم به وجود نمی‌آمد.

هرچند به نسبت چند سال پیش، از ظرافت و زیبایی تیکی‌تاکای ماتادورها کم شده اما واقعیت این است که آنها دیگر تک‌بُعدی بازی نمی‌کنند و در بازی مستقیم و حتی روی ضربات شروع مجدد هم پیشرفت خوبی داشته‌اند. آنها در جام جهانی 2014 برزیل به خاطر همین بازی تک‌بعدی به شکل تحقیرآمیزی مجازات شدند و حتی از گروه خود هم صعود نکردند اما این بار و در همین بازی مقابل پرتغال، گل اول اسپانیا روی یک ضدحمله و پاس بلند برای دیه‌گو کاستا به ثمر رسید و خود او گل دوم را روی یک حرکت کاملا تمرین‌شده ایستگاهی به ثمر رساند.

آمارهای فوق‌العاده تیمی

تا پایان شب چهارم، اسپانیا رکورد بیشترین تعداد پاس و بیشترین درصد پاس صحیح را از آن خود کرده است. بازیکنان این تیم در بازی پرتغال که خودش مدعی قهرمانی است 727 پاس رد وبدل کردند که 93 درصد این پاس‌ها صحیح بود. در رده دوم آرژانتینی‌ها قرار دارند که مقابل تیمی مثل ایسلند 718 پاس به هم دادند و رکورد 92 درصد پاس صحیح را ثبت کردند. سایر تیم‌ها از نظر تعداد پاس حتی به عدد 600 هم نزدیک نشده‌اند و درصد پاس هیچ تیمی به جز اسپانیا و آرژانتین از مرز 87 درصد عبور نکرده است.

تیم مهندس‌ها

معمولا در هر تیمی یک یا دو بازیکن هستند که لقب مهندس یا القاب مشابه را به خود اختصاص می‌دهند. دلیل دادن این لقب، ظرافت در بازی و البته پاس‌های دقیق و بدون اشتباهی است که آنها به همبازیان خود می‌دهند اما در اسپانیا می‌توان این لقب را به تک‌تک بازیکنان این تیم داد. در بازی با پرتغال آندرس اینیستا و سرخیو راموس آمار 97 درصد پاس صحیح را ثبت کردند! این عدد برای ایسکو 96، برای بوسکتس 95 و برای کاستا 94 درصد ثبت شده است. در واقع کم‌دقت ترین بازیکن اسپانیا در ارسال پاس‌ها جوردی آلباست که 88 درصد پاس‌هایش سالم به مقصد رسیده‌اند. این در حالی است که دقیق‌ترین بازیکن ایران در مقابل مراکش روزبه چشمی بود که 85 درصد پاس صحیح را ثبت کرد که البته با توجه به پست بازی او، عدد چندان جالبی نیست. 

آلبا مقصد اصلی پاس‌ها

جوردی آلبا مقصد بیشتر پاس های بازیکنان کلیدی اسپانیاست. در بازی با پرتغال سرخیو راموس 28 پاس و ایسکو 21 پاس به آلبا دادند. این در حالی است که ناچو مدافع راست اسپانیا، از این دو بازیکن در مجموع فقط 12پاس دریافت کرده است. البته خود ایسکو هم به عنوان بازیساز اسپانیا پاس‌های زیادی از همبازیان خود دریافت می‌‎کند که این یکی کاملا طبیعی است اما تفاوت آمار در پاس‌هایی که به آلبا و ناچو رسیده نشان می‌دهد که آلبا در دفاع چپ مهره اصلی و کلیدی اسپانیا در حملات است.

کاستا بیشترین گل با کمترین پاس!

در میان بازیکنان اسپانیا، دیه‌گو کاستا کمتر از سایرین از همبازیانش پاس دریافت کرد. در بازی با پرتغال به کاستا فقط 19 پاس رسید اما او از همین پاس‎‌ها 2 گل زد و خطرناک‌ترین بازیکن اسپانیا بود. او از اینیستا 5 پاس و از ایسکو 4 پاس دریافت کرد و ناچو و کوکه حتی یک پاس هم به کاستا ندادند!

ضعف‌های بزرگ ماتادورها در دفاع

اسپانیا علیرغم مهارت و تسلط فوق‌العاده در بازی با توپ، در هنگام دفاع آسیب‌‎پذیریِ زیادی دارد و در حد تیم‌های مدعی قهرمانی عمل نمی‌کند. در بازی با پرتغال، فقط 3 شوت در داخل چارچوب دروازه دخیا قرار داشت که هر 3 تبدیل به گل شد. گل‌ دوم پرتغال روی اشتباه دخیا و گل سوم این تیم حاصل خطای پیکه و غفلت جوردی آلبا از بازگشت به پست خود بود. پاس‌های بلندی که در نیمه دوم پشت سر پیکه و آلبا فرود می‌آمدند دو فرصت طلایی را برای پرتغال ایجاد کردند که دومی با هنرنمایی رونالدو تبدیل به گل سوم او و پرتغال شد.

در مجموع اسپانیا در حملات تیمی چندبعدی و به شدت خطرناک و در دفاع تیمی متزلزل و آسیب‌پذیر به نظر می‌رسد. دخیا که یکی از بهترین دروازه‌بانان جهان در سال‌های اخیر است، در کلیدی‌ترین مقطع سال دچار بحران شده و پراشتباه ظاهر شده و روحیه خوبی ندارد. مدافعان این تیم هم بیشتر تحت تاثیر بازی هجومی و رو به جلوی همبازیان خود قرار دارند و گاهی از وظایف دفاعی خود غافل می‌شوند که این نقطه ضعف بزرگ آنها در بازی پرتغال بود و می‌تواند مقابل تیم ملی ایران هم تکرار شود.

 

۵ ۲  
آی اسپورت
2018-06-19 18:55:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
یکی از ساکنین اکباتان
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۲۸
ماشاااله اکباتان .... درود به آقای نامدار ... من همیشه مطالب ایشان را می خوانم
۱
اکبر
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۳۴
برکناح آقای نامدار!