فهرست
دوران استقلال
دوران استقلال

دوران استقلال

آی اسپورت - شیوه‌ای که استقلال پیشنهاد و حتی عملی می‌کند، این است: «من بازی می‌کنم، به تو هم اجازه بازی کردن می‌دهم، برنده را یا بازنده را، «بازی» معلوم خواهد کرد!» و چنین است که این اواخر، استقلال به پدیده‌ای که نوپدید می‌نماید، بدل شده است! تیمی که متفاوت است! هم در فلسفه کاری و هم در لحظه لحظه عملکرد میدانی‌اش! در هر ثانیه از دقایق بازی‌اش!

استقلال، به بازی‌محوری خود، چنان رنگی از غنای تکنیکی و برتری حرکتی می‌زند و زده است که همه را از روبه‌رویی با این تیم به وجد آورده است! تمام تیم‌ها، در عین حال که از بازی کردن و روبه‌رو شدن با استقلال، دغدغه‌ای از جنس بیم و هراس دارند، نوعی آشکار و کاملاً دیدنی و لمس کردنی، تن دادن به فوتبالی تماشادار و تماشاگرپسند را ترجیح می‌دهند! همه می‌خواهند عیار نمایش بازی خود را، بالاتر و بالاتر ببرند! همه دوست دارند تکرار کننده رقابت تمام‌عیاری باشند که سپاهان و استقلال به عنوان الگو‌های ایرانی پیشرفت، در معرض قضاوت و سنجش قرار دادند! ترجیح فوتبال پرتحرک و متکی به گوشه‌های غیرقابل پیش‌بینی شدن، به فوتبال محافظه‌کارانه و حتی «ترسو» انتخابی است که دیگر هوادار ندارد!

بلوغ فکری در لیگ برتر

استقلال، نوع دیگری از رقابت و برتری در عرصه رقابت را پیش روی حریفان لیگ برتری قرار داده است! و کسی هم نیست که دست استقلال را پس بزند! بلوغ فکری لیگ برتر، کاملاً آشکار است! از بلوغ فکری و از پختگی بازی حرف می‌زنیم! مقوله‌ای که تا چندی پیش، انگار که فحش بود و ناسزا بود و دشنام بود! و حالا یک بار دیگر باید پرسید: ... چه باید کرد؟ راه استقلال را باید رفت که مرعوب و مغلوب ترس‌های ناشی از نتیجه نگرفتن نمی‌شود یا به کهنه‌فکری و به کهنه‌فکران - که در دفاع کردن هم راه درستی را نمی‌روند- مجال و میدان حضور داد؟ الگوی استقلال که ساده است و لازم به تقلید است، در خود استقلال هم دیر جواب داده و فرصت‌های چندی را سوزانده است! استقلال نباید وارد جنگ زرگری آغاز فصل می‌شد! حضور مردانی که هنری جز خطرسازی کردن نه دارند و نه داشتند، این تیم را در موقعیتی خیلی «خطیر» قرار داد!

خیلی ساده، خیلی سخت

استقلال با این وجود به موقع به خود آمد و خودزنی را از خود دور کرد! یکپارچگی مدیریتی، یکپارچگی تیمی را به دنبال داشت و یکپارچگی تیمی، قدرت فائقه‌ای را ببار آورد! نتیجه غافلگیرکننده‌تر از حد انتظار بود! فوتبال مدرن و فوتبال برتری‌جویانه استقلال اول این تیم را درگیر کرد و سپس «متر»‌ی برای اندازه‌گیری عیار درست و غلط بقیه فوتبال ایران شد!

سپاهان، تراکتور، نفت آبادان، شهر خودرو و همه تیم‌های دیگر، از دعوا‌های خاله‌زنکی، چون خارج و فارغ شدند، یواش‌یواش فوتبال به سبک استقلال، نشانه روزآمد شدن، نشانه موفق شدن و نشانه تحول‌خواهی شد؛ روندی که هنوز ادامه خواهد داشت! پروسه‌ای که، چون دامن‌گستر شد و درگیر کننده، ارزش‌های تاکتیکی دیگری را تقدیم لیگ برتر می‌کند! لیگ برتری که دیگر، در خطر دردسر‌های خطیر نیست!

سازوکار لازم

همه فوتبال ایران نیاز دارد تا وارد چنین سازوکاری بشود! همه فوتبال ایران، باید بتواند خواسته‌های خودش را و اهداف خوبش را پیاده کند! استقلال باید همچنان از عملکرد مقبولش دفاع نماید! استقلال باید استقلالی بازی کردن را یاد بگیرد و دیگران هم باید استقلالی نبودن را - در عین حال که به شدت بازی این تیم را زیر ذره‌بین گذارده‌اند- مراعات کنند! پارادوکس مشغول‌کننده‌ای است: مثل استقلال بودن و عین استقلال عمل نکردن! هر تیم با خودویژگی‌هایش پیش رفتن و به پیشرفت نائل شدن!

 

۱۴ ۲  
آی اسپورت
2019-12-03 20:12:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
منتقد
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، ۲۰:۲۴
بازم که عجله کردید اهالی قلم. اگه کارشناس بودید که وضع کشورتون الان اینجوری نبود...
۴
فرهاد
چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، ۱۰:۰۱
سوزش گل 96 سپاهان چقدر عمیق بوده هنوز رسانه ها روی یک پنالتی مانور می دهند بابا پنالتی هم میگرفت گل هم میکیردید سپاهان دقیقه 96 سوراختان میکرد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر