فهرست
۱۳ بازی بدون گل؛ استقلال باید قهرمان می‌شد؟
۱۳ بازی بدون گل؛ استقلال باید قهرمان می‌شد؟

۱۳ بازی بدون گل؛ استقلال باید قهرمان می‌شد؟

آی اسپورت - در پایان یکی از پرماجراترین ادوار لیگ برتر استقلال در راه قهرمانی نتوانست رقیبش پرسپولیس را کنار بزند و در نهایت با فاصله 4 امتیاز نسبت به صدر جدول سوم شد. هواداران استقلال در هفته‌های آخر اعتراض زیادی به تصمیمات داوری داشتند و معتقد بودند بدون برخی از این سوت‌ها سرنوشت لیگ تغییر می‌کرد. اشتباهات داوری در لیگ هجدهم کم نبودند، ولی این اشتباهات را نمی‌توان از فوتبال مجزا کرد و همه لیگ‌ها کم و بیش با این مشکل روبرو هستند.

در عوض استقلال مشکلات فنی مهمی داشت که کادر فنی در طول فصل نتوانست برطرف کند و در نهایت به قیمت از دست رفتن قهرمانی تمام شد. یکی از بزرگترین مشکلات استقلال که در آمار هم خودش را نشان داده، نوسان خط حمل در طول فصل بود.

استقلال در لیگ هجدهم توانست ۴۰ گل بزند و بعد از سپاهان و تراکتورسازی و بالاتر از پرسپولیس سومین خط حمله برتر لیگ را داشت، ولی این گل‌ها در تمام بازی‌ها توزیع نشده و آبی‌پوشان از این بابت لطمه خوردند. استقلال در ۱۳ بازی از ۳۰ بازی لیگ برتر موفق به گلزنی نشد و از این نظر در رتبه دوازدهم قرار می‌گیرد. تیم سپیدرود هم که یکی از سقوط‌کننده‌ها بود از این نظر آمار بدتری دارد و در ۱۸ بازی موفق نشده دروازه حریفش را باز کند. استقلال در این جدول با سایپا و  پارس جنوبی جم همردیف است و تنها بالاتر از استقلال خوزستان و نفت مسجدسلیمان ایستاده.

قطعا تیمی که در تقریبا از نیمی از بازی‌ها نتواند گل بزند، نمی‌تواند قهرمان لیگ شود. در همین چند هفته آخر لیگ هم این مشکل کاملا آشکار بود. استقلال در شهرآورد یک پنالتی از دست داد و در ادامه بازی هم نتوانست گل بزند تا با وجود برتری نسبی بازی را به رقیبش ببازد. استقلال در بازی بعدی مقابل سایپا هم به نتیجه‌ای بهتر از تساوی بدون گل نرسید.

استقلال در مشهد مقابل سایپا هم نتوانست به دروازه میزبان برسد و همین شکست یک بر صفر برای شفر به قیمت برکناری تمام شد. در سه مسابقه لیگ برتر که فرهاد مجیدی روی نیمکت نشست، استقلال در زمین صنعت نفت آبادان بدون گل متوقف شد؛ مسابقه‌ای که گل روح‌الله باقری مردود اعلام شد و اعتراضات زیادی به همراه داشت. در نهایت هفت بازی بدون گل به نام استقلال ثبت شد که آمار جالبی برای یک مدعی قهرمانی نیست.

در ریشه‌یابی این مشکل استقلال می‌توان به مشکلات مدیریتی و فنی اشاره کرد. استقلال در نیمه دوم فصل گذشته با اضافه شدن تیام گمشده‌اش در خط حمله را پیدا کرد، ولی مدیریت باشگاه در حفظ این مهاجم ناتوان بود و در عوض مهاجمانی به تیم اضافه شدند که از همان روز اول قابل پیش‌بینی بود بختی برای موفقیت ندارند.

مرتضی تبریزی، الحاجی گرو، روح‌الله باقری و آقاخان، مهاجمانی بودند که از کانال مدیریت یا کادر فنی به استقلال اضافه شدند و هیچکدام نتوانستند انتظارات را برآورده کنند. منشا و ایسما هم در نیم‌فصل دوم به خط حمله تزریق شدند، ولی ۱۳ بازی بدون گل زده، برای نشان دادن کارنامه این مهاجمان کافی است.

نقش شفر در ثبت این آمار منفی هم قابل کتمان نیست. مربی آلمانی طرفدار فوتبالی محتاطانه بود و به ندرت شاهد فوتبال ریسکی از او بودیم. آمار بالای گل زده استقلال در لیگ هجدهم، معیار مناسبی برای بررسی رویکرد سرمربی آلمانی نیست، وقتی می‌بینیم که این تیم ۱۳ بار در باز کردن دروازه حریفان ناتوان بوده.

ایران 

۶ ۳  
آی اسپورت
2019-05-20 23:33:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
Fem
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۰:۳۵
با این رکورد باید می رفت دسته 1.
۸
ss
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۸:۱۹
از اون 13 تا 4 یا 5 تاش داورهای لنگی گل سال استقلال رو نگرفتن
۲
.
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۰:۳۰
داستان وقتی جالب تر میشه که کیسه بین مدعیان حتی 1 هفته هم صدرنشین نبوده!
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر