فهرست
کی‌روش بگوید بد است، دیگران بگویند خوب است؟
کی‌روش بگوید بد است، دیگران بگویند خوب است؟

کی‌روش بگوید بد است، دیگران بگویند خوب است؟

آی اسپورت – «سخنان کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با انتقادها و واکنش‌های مختلف رو به رو شده است. او در ادامه جدال لفظی خود با برانکو ایوانکوویچ، سرمربی تیم پرسپولیس گفته بود: «مردم ایران به لحاظ اقتصادی در مضیقه‌اند و برای سفره خود مشکل دارند، آن وقت این آقا با هواپیمای فرست کلاس سفر می‌کند.» برخی هم این گونه نقل قول کرده‌اند که کی‌روش گفته مردم ایران، نان ندارند و به ایرانیان توهین کرده است و جواد خیابانی هم در پاسخ به او به همین جمله اشاره کرده است.

این گفتار در پی توجیه سخن سرمربی پرتغالی تیم ملی آن هم در گرماگرم یک تورنمنت مهم بین‌المللی نیست؛ اگر چه می‌توان حدس زد در ترجمه به عمد یا به سهو دقت لازم اعمال نشده، یا پیاز داغ آن را زیاد کرده باشند چون بین «به لحاظ اقتصادی در مضیقه هستند» و «نان ندارند بخورند» خیلی تفاوت و فاصله وجود دارد و غالب حملات و انتقادات بر پایه جمله دوم است؛ حال آن که مضیقه و تنگنای ناشی از تحریم‌های ظالمانه ترامپ، در سخنان عالی‌ترین مقامات جمهوری اسلامی هم مورد اشاره قرار می‌گیرد و به همین خاطر تقبیح می‌شود.

نکته مورد نظر این گفتار اما یک یادآوری است. کافی است از دی ۹۷ به اردیبهشت ۹۶ بازگردیم و این پرسش را به میان آوریم که در مناظره‌های انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶درصد از مردم ایران را نابرخوردار و محروم نخواندند و با وعده نان و رفع گرسنگی درصدد جلب آرا برنیامدند؟ اگر یک کاندیدای انتخابات بگوید بد نیست و قباحت ندارد و یک مربی خارجی بگوید قبیح می‌شود؟

این عبارت که مردم، نان ندارند بخورند اگر هم از زبان کی‌روش بیان شده باشد؛ اگر چه ناپسند است اما تازه نیست. کسی نمی‌داند. شاید او انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ را دنبال می‌کرده و هنوز در آن فضا سیر می‌کند. کی‌روش بگوید بد است، دیگران می‌گفتند، خوب بود؟»

 

عصر ایران 

۲۵ ۲۴  
آی اسپورت
2019-01-19 10:12:00
نظر دهید

۲۴ نظر
شاهین ممسنی ❤❤
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۰:۲۶
کافیست منطق کلاس سوم دبیرستان نظام جدید را بخوانید
یا در همین نت سرچ کنید و تناقض های بیشمار مثلن نویسندگان را ببینید و به حال خودتان زار زار گریه کنید که افکار و اندیشه خود را با چه خزعبلاتی پر می کنید!

۱. تیم ملی یک شوت در چهارچوب تیمی که ۳ روز سرگردان شده تا به قطر رسیده و سه ماه تمرین کرده نزده!
۱۲ پرتاب اوت داشته و یک سیو عالی از دروازه بان تیمش تا نبازه( بگذریم سامان قدوس اخراج نشد اونم دقیقه ۳۰)
حالا مربی با آگاهی ازین مطلب به یک تیم باشگاهی حمله می کند که چرا با فرست کلاس به ژاپن رفتی؟!
مضحک است نه؟
پرسپولیس ۶۰ هزار دلار از ای اف سی گرفته و ۱۲ بازیکن خود را با ۴۸ هزار دلار به صورت فرست کلاس اونم با دو پرواز به ژاپن فرستاده( تیم ملی چارتر اختصاصی داره) اما باید تحت فشار مربی تیم ملی قرار بگیرد بابت هیچ و پوچ!
۲. مربی تیم ملی آشکارا تهمت می زند که فلان تیم تحت حمایت ویژه قرار دارد، حرفی که اصولا از دهن تینجرهای کم سن و سال و فاقد درک و شعور فوتبالی زده میشه و همین حرف باعث تنش و درگیری در فضای مجازی و شروع فحاشی مردم به همدیگر می شود. شما یک مورد نام ببرید در طول تاریخ یک مربی تیم ملی در دو هفته سه مصاحبه توهین آمیز و لبریز از کینه و نفرت نسبت به یک تیم باشگاهی انجام داده باشد!
۳. کیروش در مقامی نیست که منتقد وضع موجود باشد. کسی که ۷مین مربی گرانقیمت دنیاست و بیمه فول و تمام خدمات پزشکی در اختیار اوست و از مالیات معاف است و بابت برد برابر تیمهای درجه شش یمن و ویتنام ۶۰۰ هزار دلار معادل ۶۰ میلیارد تومان دریافت شده است نمی تواند شوی ِ مصلح اجتماعی را بازی کند...
۴. بدتر از همه خبرنگاران ورزشی هستند. کسانی که به شدت تلاش می کنند حرفهای مربی نامتعادل تیم ملی را تحریف کنند و مشکلات را به گردن مترجم و خیابانی و بقیه بیندازند. این حجم حقارت و خاک بر سری در تاریخ مطبوعات ایران بی سابقه بوده و افق فردای ایران را با چنین خبرنگاران دروغ‌گویی تیره نشان می دهد
سامان
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۱:۰۶
مردم نان ندارند بخورند كه هیچی اینو كسی نیست تو این كشور كه ندونه ولی وقتی روباه پیر اینو به یه دروغ بزرگ و كثیف پیوند میزنه كه هزینه هواپیمای پرسپولیس رو بیت المال داده اینجا مشكل دار میشه اونم فقط واسه تسویه حساب شخصی نه دلسوزی برای مردم كه اگه دلسوزی مردم هم بود با الوده كردنش به یه دروغ بزرگ اونو به لجن كشیده داسوزی كه جكی بیش نیست كسی كه واسه پاداش چند ده میلیونی بازی دوستانه زمین و زمان رو به هم بدوزه كلی هزینه ها ی بی مورد كه از جیب ملت چپاول میكنه دیگه این حرفا براش زیاده مضحكه
حرف حساب
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۴:۵۸
چقدر مال کش های کیروش زیاد شدند! این شیاد چطور و کی تونست این همه نفوذی نفوذی تو رسانه ها برای خودش جور کنه؟؟ واقعا عجیبه!
۴
بی نام
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۰:۲۷
سوال مهم:
چرا هیچ کس حالا حاضر نیس عذرخواهی کنه؟ چرا خیابانی بعد اون بغض یک کلمه نمی گه که اشتباه کرده و ترجمه اشتباه بوده؟
چرا میثاقی، افشین پیروانی، مایلی کهن، حاج رضایی و... هیچ کدوم حاضر نیستند حداقل اشاره کنند که براساس یک ترجمه غلط قضاوت کردند؟؟
کسی هست پاسخ بدهد؟؟
مموتی هستم بزرگترین اسطوره تاریخ ششتایی ها
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۰:۴۴
‏بالاخره ترجمه ی اصلی رو من پیدا کردم
در واقع کیروش گفته:ما پول غذامونو نداریم مجبوریم گوه خوری پرسپولیسوکنیم.
راسته گفته بنده خدا سر گشنه که نمیتونن زمین بزارن/بخور آقای کیروش نوش
@
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۰:۵۳
ماله به دستان گفتن تو ترجمه اشتباه شده و کار رو بدتر کردن یعنی بازیکنان تیم ملی نون ندارن بخورن! فکر کن تو لوکس ترین هتل باشی و نون نداشته باشی بخوری کم مونده بگه بازیکنان تیم ملی شب ها تو رستوران ظرف میشورن.
گل آقا
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۴:۵۹
خخخخخخخخخخخخخخ وای دمت گرم! خیلی باحال بود! خوب قهوه ای کردی حامیان کیروش رو! خخخخ
۲
...
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۰:۵۲
بقیه که بگویند بد است کیروش که بگوید خوب است؟ مگه همین حرف ها رو مایلی کهن نزد بهش حمله کردین حالا که کیروش گفته شده دلسوز مردم؟
فرزاد مهریار
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۱:۳۲
آقای نسبتا محترم ما پول ندادیم که یکی بیاد مثل مایلی‌کهن صحبت کنه . که ای کاش به همین حرفهای درپیت مایلی کهنی قناعت می کرد . بزرگوار به درجه سعید قاسمی و وحید یامین‌پور و والی ولایت خراسان رسیده‌اند
۵
به سه نقطه
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۱:۱۵
اتفاقا به نظرم کیروش شده آدم بده!چون همین حرفا رو ممد مایلی و کریمی بزنن واسشون به به و چه چه میکنید
shl
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۱:۱۷
منظورش هر کی بوده فرقی نمیکنه نکته اینه که یه دروغ بزرگ در مورد پرسپولیس گفته پرسپولیس هنوز نمیتونه حق واقعیشو از درامد اسپانسر وزارت بگیره و اونوقت پول پرواز پرسپولیس رو داده اون استقلاله که خیلی خیلی کمتر از پرسپولیس درامد داشته و هزینه های نجومی کرده اونم نه به حرف ما بلکه به اعتراف مدیر و کاپیتان خودشون وقتی بودجه این فصل پیش خور شده چطور تونستن این همه هزینه کنن اردوی خارجی برن با بازیکن خارجی مذاکره کنن اگه کسی میخواد با فساد مبارزه کنه باید اینا روشن بشه درامد های هر تیم معلومه هزینه هاش هم معلومه خیلی ساده است . پرسپولیس فقط تو لیگ قهرمانان گذشته اندازه بودجه کل نقل و انتقالات یک فصل استقلال درامد داشته حالا درامدهای دیگه اش هیچی وقتی اقای خطیب علنا میاد میگه بودجه این فصل ما پارسال پیش خور شده ولی اسپانسر قول داده دوباره به ما پول بده این یعنی چی ؟؟؟ کیروش که تکلیفش معلومه چرا این حرفا میزنه ولی این قضیه بودجه استقلال بار حقوقی داره سازمان های بازرسی باید ورود کنن همه چیز روشن بشه اگه این مورد مال پرسپولیس بود اقایون چه سیون و واویلایی که راه نمیانداختن ولی مدیرای ایتقلال علنا دارن میگن و هیچ کس هم ککش نمیگزه
آرش6
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۱:۱۷
مگه وظیفه مربی تیم ملی اینه که از مشکلات اقتصادی مردم بناله اون هم وسط یه تورنمنت بزرگ

اگر دین ندارید لا اقل آزاده باشید
فرزاد مهریار
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۱:۲۹
والا به خدا مشکل ما این نیست که سرمربی تیم ملی گفته مردم ایران ندارند . چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است . مشکل ما رویکرد پوپولیستی ایشونه . اینکه دقیقاً مثل چیپ ترین دلواپسان حرف میزنن . اینکه میگن مردم ما غذا ندارند ولی فلان تیم با فرست کلاس اینجا و آنجا میرود یادآور حرفهای امثال یامین پور و سعید قاسمیه . بدتر از آن تحریک بقیه تیمها و تلاش برای تفرقه افکنی بین هواداران پرسپولیس و بقیه تیمهاست . چرا باید حرف ادمین های نا محترم و کودک صفت کانالها و پیج های هواداری از گلوی سرمربی تیم ملی بیرون بیاید؟ ایشان که از فقر ملت ایران خبر دارند ، ای کاش خبر داشتند که عملکرد کثیف این کانالها و پیج ها تا کنون دو کشته روی دست ملت ایران گذاشته .
در مورد اظهارات سیاسی ایشان هم باید گفت همانطور که ایشان به درستی فرمودند ما مردم فقیر ایران به ایشان سالانه 1/8میلیون یورو دستمزد نمی‌دهیم که حرفهایی که از گلوی حسن رحیم‌پور ازغدی و فلان خطیب جمعه گردن کلفت و بهمان مسئول مافوق کهنسال و باستانی! بیرون می آید را از دهان ایشان بشنویم . اینان به اندازه کافی بابت این حرفها دست در جیب مردم می کنند
قاضیه عادل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۱:۴۴
به مهریار:
چرا نمیفهمی تحریف شده مصاحبش و راجب کادرش گفته؛پوپولیست اون خیابانیه که تو و امثال تو رو با دو قطره اشک با خودش همراه کرده
پرسپولیس واقعی
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۱:۴۵
کی‌روش: از تصمیم فدراسیون فوتبال ایران غافلگیر شدم!

۲ ۴
تیم میلی کیروش تیم ملی نیست!!
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۵:۰۰
امثال توی احمق هنوز هم این شیاد رو نشناختید چون اسیر حب و بغض درونی هستید! لعنت بر کروش و کیروش پرست!
۲
تیم میلی کیروش تیم ملی نیست!!
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۵:۰۰
امثال توی احمق هنوز هم این شیاد رو نشناختید چون اسیر حب و بغض درونی هستید! لعنت بر کروش و کیروش پرست!
۲
پرسپولیس واقعی
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۷:۰۱
آخه دیدم عاقلان مملکتم زیادند که اینطور گل و بلبل شده
۲
حمید
يكشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷، ۰۱:۳۶
از دو ماه قبل مشخص بود کیروش رفتنیه. مصاحبه های کمال کامیانی نیا و سروش رفیعی رو یادتون نمیاد؟
بنابراین این ادعا که تازه فهمیدم از طرف کیروش پذیرفتنی نیست. خود کیروش هم می دونست که دیگه این بار خبری از تمدید قرار داد نیست و گرنه تا این حد مذاکراتش با کلمبیایی ها جلو نمی رفت.
۱
...
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۲:۳۳
مغلطه و سفسطه میگن مصداق همین مطلب است. وظیفه کاندیدای رئیس جمهوری صحبت از مسائل و رویکردها و راه حلهای اقتصادی است ولی صحبت از مسائل اقتصادی، در حیطه اختیارات کیروش نیست. دوم کیروش این صحبتها را از سر دلسوزی انجام نداده، بلکه مثل کسی که آخرین نفسهای زندگیش هست، داره دست و پا میزنه تا اندکی بیشتر نفس بکشه. جالبه قبل از جام ملتها، پرچم صلح را بالا میبره و درست وسط جام ملتها به بلیط هواپیمای پرسپولیس گیر میده!!؟ آخه چجوری می خواهید این اراجیف را توجه کنید!!؟ تمام موافقان کیروش هم فقط بخاطر ضدپرسپولیسی بودنش دارند ازش حمایت می کنند و گرنه هیچ منطقی پشت حمایت از کیروش نیست. هر کشور عقب مونده ای بود، کیروش را شبانه بخاطر توهین به وزیر ورزش اخراج می کرد. قبلاً آویزون رئیس جمهور شد و موند و حالا آویزون رهبری شده و میخواد بمونه ولی دیگه اینجا پایان خط است آقای کیروش. چه با جام چه بی جام.
۵
شهروند
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۲:۳۳
ماله کشی ...
۳
...
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۳:۲۴
بازم مهریار شکر زیادی خورد !!!!
۳
آنتی بنفش
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۴:۳۲
رسانه های وابسته به جریان مافیایی سبز و بنفش، این روزها بدجور به تکاپو افتادند که افتضای و بوی گند عملکرد دولت مورد حمایتشون رو به هر شکلی شده بپوشانند. حقارت تا کجا که حرف های اشتباه ترجمه شده کی روش رو به یک جریان بچسبونید؟؟ اگر این وضعیت درست شده، به خاطر عملکرد دولت و پهلوان پنبه های دیپلماسی که با برجام نافرجام کشور به این روز انداختند. البته وقتی قلم ها در اجاره یک جریان مافیایی باشه، نبابد انتظار دیگه ای غیر لز این داشت.
۷
حمید
يكشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷، ۰۱:۳۶
س
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر