فهرست
سیاه‌ترین هفته لیگ؛ جنگ بود یا فوتبال؟
سیاه‌ترین هفته لیگ؛ جنگ بود یا فوتبال؟

سیاه‌ترین هفته لیگ؛ جنگ بود یا فوتبال؟

آی اسپورت - هفته دوم لیگ برتر را بدون تردید می‌توان یکی از سیاه‌ترین هفته‌های لیگ حرفه‌ای دانست. جایی که در اهواز سنگ‌پرانی و صورت‌های خونین در کنار شعارهای قومیتی را شاهد بودیم و در تهران و بازی تراکتورسازی و استقلال هم مشابه همین اتفاقات را با چاشنی تخریب استادیوم و هجمه و حمله‌های آنچنانی. در چنین شرایطی اظهار نظر جانبدارانه مدیرعامل استقلال خوزستان و تاکید حسن‌زاده رییس کمیته انضباطی مبنی بر اینکه با محرومیت مشکل حل نمی‌شود ما را بر آن داشت که نگاهی داشته باشیم به  برخی چرا و اما و اگر و باید و شایدها! 

وقتی باشگاه‌ها توجیه می‌کنند 

«بازیکنان پرسپولیس خودشان گفتند شروع مشکلات از بازی پرسپولیس  با فولاد بود.» این موضوع بهانه‌ای شده برای مدیر عامل استقلال خوزستان تا مدعی شود تماشاگران تیمش در بازی با پرسپولیس مرتکب تخلفی نشده‌اند. لابد آن سرهای شکسته و خونین هواداران پرسپولیس و آن ویدیوهایی که از تخلفات تماشاگران اهوازی تیم استقلال خوزستان منتشر شده همه و همه کذایی بوده. در این آشفته‌بازار لابد پرسپولیسی ها هم می‌خواهند بگویند ما مرتکب تخلفی در تهران و بازی با فولاد نشدیم و ادعای ماهینی و جلال حسینی که گفته‌اند شعارهای تماشاگران ما در بازی فولاد علیه خوزستانی‌ها  و بی‌تدبیری کانون هواداران عامل بروز جنجال در اهواز بوده هم صحت ندارد.

سلطانی مدیرعامل استقلال خوزستان برهمین مبنا تاکید کرده که: «اگر بنا به محرومیت است پرسپولیس باید محروم شود چرا که به خاطر اتفاقات بازی با فولاد که در تهران برگزار و به خوزستانی‌ها توهین شد فراخوان داده و مسوولان هم هشدار داده بودند.»

به باور مدیر عامل استقلال خوزستان این پرسپولیس است که باید محروم شود نه استقلال خوزستان. این یک ادعای عجیب است و مایه تاسف. اگر تماشاگران پرسپولیس در تهران و بازی با فولاد مرتکب تخلفی شده‌اند باید به خاطر تخلف در همان بازی محروم شوند و این ربطی پیدا نمی‌کند به اینکه استقلال خوزستان که تماشاگرانش اقدام به سنگ‌پرانی کرده‌اند محروم نشوند. به طور کلی مشکل فوتبال ما این است که مدیران باشگاه‌ها همچون هوادارانی که کری می‌خوانند و در فضای مجازی  فرافکنی می‌کنند می‌کوشند که روی حقایق سرپوش بگذارند. 

اینگونه است که مدیر عامل استقلال خوزستان به جای  اینکه علاوه بر نقد تیم حریف نسبت به هنجارشکنی‌های تیم خودش هم معترض شود می‌آید و روی همه چیز می‌خواهد سرپوش بگذارد. انگار نه انگار که سرهایی شکسته و صورت‌هایی غرق خون شده و شعارهایی سر داده شده. آیا تخلف پرسپولیس در بازی قبلی دلیل بر آن می‌شده تماشاگران استقلال خوزستان هم مرتکب هر تخلفی شوند و بعد مدیر باشگاه بگوید ما مستحق محرومیت نیستیم. 

کمیته انضباطی مماشات می‌کند

آیا کمیته انضباطی در قبال اتفاقات تلخ دو بازی گذشته سرخابی‌ها در اهواز و تهران حکمی قاطع در قبال تخلف تماشاگران این چهار تیم می‌دهد یا اینکه بعد از مصاحبه‌های جانبدرانه مدیران باشگاهها همه چیز با احکام مصلحتی کمیته انضباطی تماشاگر متخلف را ترغیب می‌کند به اینکه دوباره سنگ‌پرانی کند، سر بشکند، نرده‌های آهنین و موانع بین سکوها را در هم شکسته و چنان به استادیوم آزادی آسیب بزند که مدیریت  این ورزشگاه بگوید آمادگی لازم برای میزبانی پرسپولیس مقابل نفت مسجدسلیمان در این استادیوم وجود ندارد. آیا برای جلوگیری از تکرار این روند پرشتاب و این کار و جو حاکم در ورزشگاه‌ها نباید فکری کرد؟

وقتی تماشاگر حاشیه امنیت دارد 

آیا یکی از این راهکارها برخورد قاطع با متخلفان نیست؟ آیا در فوتبالی که بنا بر گزارش‌های منتشره پیمانکار فروش بلیط و سازمان لیگ درآمدی قابل توجه دارند نباید این امکان همچون لیگ‌های اروپا و حتی آسیا وجود داشته باشد که تماشاگر متخلف شناسایی و مدتی حق ورود به استادیوم‌ها را نداشته باشد آیا این حاشیه امنیت برای تماشاگر موجب نشده که متخلفان هر بار هر کاری که دلشان می‌خواهد را انجام دهند؟ آیا با جانبداری و توجیه باشگاه و مماشات کمیته انضباطی از یک سو و خواب غفلت مدیران کمیته‌ها و معاونت‌های فرهنگی باشگاه‌ها موجب نمی‌شود تماشاگری که هرگز با جریمه و محرومیت فردی مواجه نمی‌شود به خود اجازه دهد زمین فوتبال و استادیوم را با میدان جنگ اشتباه بگیرد. به راستی آنچه در هفته دوم لیگ هجدهم دیدیم جنگ بود یا  فوتبال؟! گل بود یا خون؟

۳ ۶  
آی اسپورت
2018-08-12 16:19:00
نظر دهید

۶ نظر
یاشاسین تراختور
يكشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۴۰
جواب سرها و دست های شکسته هواداران تراختور و چه کسی باید بده؟ چرا هواداران تراختور و روی سکو ها کتک خوردند؟ چرا از طرف هواداران استقلال سنگ میبارید روی سر هوادارن تراختور ؟
این شد فوتبال این شد میزبانی؟
از هوادارانی که جلو رئیس فیفا نارنجک میزنند و همدیگر را سنگ باران میکنند دیگه چه انتظاری باید داشت
۶
ناصر
يكشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۵۳
چه عجب یک نوشته خوب از این بنده خدا خوندیم ...
۲
.
يكشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۰۹
.
۱
SA ADI
يكشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۴۶
اگر کمیته انضباطی قصد دارد حکم بازدارنده ای بدهد باید محرومیت از حضور تماشاگر از همان بازی که هواداران تیم میزبان بی انضباطی کردن رو بدهد مثلا باید تیم استقلال خوزستان از بازی بعدی که با پرسپولیس دارد چه حذفی چه لیگ سال آینده از حضور تماشاگران محروم شود اینجوری حکم کمیته انضباطی بازدارنده میشود در غیر این صورت تماشاگران در مقابل استقلال و پرسپولیس بی انضباطی میکنن و در بازی بعد که ممکن تعداد تماشاگران به صد نفر هم نرسد محروم شود. و باز آش همان کاسه هم همان.
کمیته انضباطی باید به فکر حکم بازدارنده باشد نه صرفا جریمه چون تماشاگران تیمها میدونن که در صورت بی انضباطی بازی مهمی رو از دست نمیدن ولی اگر قرار باشد که در مقابل همان تیمی که بی انضباطی کردن محروم بشن حتی اگر کسی هم قصد بی انضباطی را داشته باشد خود تماشاگران مانع میشن یا حتی تیم میزبان هم بیشتر توجه و دقت میکند که در مقابل استقلال و پرسپولیس بدون تماشاگر بازی نکنن.
۶
حرف حساب
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۰۹:۳۶
لطفا از این توهم در بیایید که این متخلفان و سنگ پران ها ده بیست یا صد نفر هستند که میشه گرفتشون و به ورزشگاه راهشون نداد!!! اینها زیادند و هر بار افراد جدیدی بهشون اضافه میشن! این رفتار نتیجه لجن پراکنی های صفحات مجازی و بی در و پیکر بودن اونجاست که فحشهای ناموسی پای پستها به سنگ پرانی تو ورزشگاهها کشیده میشه! حتی سایتهای ورزشی مثل همین آی اسپرت هم با درج اخبار زرد در زیاد کردن آتش این درگیری ها بی تقصیر نیستند! تنها علاجش اینه که بازی چند تا تیم مثل پرسپولیس استقلال تراکتور فولاد نفت مسجد سلیمان استقلال خوزستان و ... که این تنش ها رو دارند تا طالاع ثانویه بدون تماشاگر کنند! تنها راه همینه ولی بدون تبعیض و جانبداری! نمیشه پرسپولیس یا فولاد رو تنبیه کنند ولی با استقلال عزیزدردانه دولت و فدراسیون یا تراکتور کاری نداشته باشند!! تماشاگر باید بفهمه اگر من جلوی فرد کناری ام را که داره سنگ پرت میکنه یا فحش و شعار قومیتی میده نگیرم دودش به چشم من هم میره! اصلا یک نیمفصل مدیران و سازمان لیگ چشم از حضور تماشاگر و منافع مالیش بپوشند حتما درست میشه! به خدا ارزشش رو داره! هیچ چیز مهمتر از جان شهروندان و همچنین وفاق و همدلی ملی نیست که اینطور داره از دست میره!!!
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر