فهرست
صندلی‌های ورزشگاه و امنیت و جان تماشاگران
صندلی‌های ورزشگاه و امنیت و جان تماشاگران

صندلی‌های ورزشگاه و امنیت و جان تماشاگران

آی اسپورت - «شکستن صندلی‌های ورزشگاه» یا «درگیری در ورزشگاه» این عبارت‌ها را اگر گوگل کنید، نتیجه تعداد زیادی عکس از جنگ و دعوای تماشاگران تیم‌های فوتبال است که با هر چیزی که دم دستشان بوده به جان هم افتاده‌اند و خون و خونریزی به راه انداخته‌اند. در ورزشگاه‌ها چون حین ورود تماشاگران را بازرسی بدنی می‌کنند به ندرت می‌توان جسم سخت یا وسیله‌ای داخل برد که در دعوا به کار بیاید.

در این شرایط همیشه یکی از اصلی‌ترین اشیای دم دست، صندلی‌های نصب شده در ورزشگاه‌ها بود/است که تماشاگران خشمگین و بی‌اعصاب آنها را با ضربات پا می‌شکنند و به وسیله‌ای برای پرتاب به سمت هواداران تیم رقیب بدل می‌کنند.

1
1

به غیر از این لبه‌های شکسته این صندلی‌های پلاستیکی به دلیل تیز و برنده بودن نوعا به سلاح سردی تبدیل می‌شوند که به راحتی مانند چاقو و قمه عمل می‌کنند و به آسانی می‌توانند در وسط یک درگیری سنگین در ازدحام جمعیت روی سکوها جان تماشاگری را بگیرند. یا حتی پرتاب آنها به سمت طرف مقابل می‌تواند خراش و زخمی عمیق بر جسم و جان کسی بگذارد.

دو درگیری پر خبر و پر خطر هفته گذشته لیگ برتر فوتبال ایران یکی در ورزشگاه غدیر اهواز و یکی در ورزشگاه آزادی تهران رخ داد. اگر چه عکس‌های زیادی از درگیری اخیر ورزشگاه غدیر اهواز منتشر نشده، اما با کلیدواژه‌ ورزشگاه غدیر اگر در گوگل جستجو کنید چندین عکس از این ورزشگاه نمایش داده می‌شود که صندلی‌های شکسته آن در گوشه گوشه سکوها و یا پیست اطراف چمن ریخته شده که تماشاگران آنها را به اطراف پرت کرده‌اند.

2
2

5
5

در همین سال‌های ۹۵ و ۹۴ و... بارها صندلی‌های این ورزشگاه به ابزار اصلی درگیری بدل شدند. به عنوان مثال در بهمن ۹۵ رییس هیات فوتبال خوزستان در رابطه با خسارت وارد شده به ورزشگاه غدیر اهواز در دیدار فولاد برابر سیاه‌جامگان در هفته نوزدهم لیگ برتر کشور گفت: «در این بازی بیش از ۶۵۰ صندلی توسط تماشاگران شکسته شد.»

نه فقط در این ورزشگاه اهوازی که در تعدادی دیگر از شهرها هم مشابه چنین اتفاقاتی ثبت شده است. گاهی به همین سادگی وسیله‌ای مثل صندلی می‌تواند به ابزاری برای خشونت بیشتر و اتفاقات تلخ و دردناک بدل شود.

3
3

4
4

حین مسابقه هفته گذشته تیم‌های استقلال و تراکتورسازی تبریز در ورزشگاه آزادی هم درگیری شدیدی بین تماشاگران رخ داد. نکته این درگیری با وجود شدت تنش و برخوردها این بود که تنها ۱۰ مصدوم برجای گذاشت، علاوه بر مدیریت خوب نیروی انتظامی و فاصله انداختن میان هواداران دو تیم، در دسترس نبودن وسیله و اشیایی که تماشاگران بتوانند به کمک آن به همدیگر آسیب بزنند از اصلی‌ترین دلایل ماجرا بود.

صندلی‌های ورزشگاه آزادی در طبقه اول سال ۸۷ نصب شد و طبقه دوم سال ۹۵ ، در این سال‌ها اگر چه ورزشگاه آزادی کم روزهای پر تنش و پر درگیری به خود ندیده است اما کمتر پیش آمده که این صندلی‌ها به ابزاری برای درگیری شدیدتر و به جا گذاشتن خسارت بیشتر، چه جانی و چه مالی بدل شوند.

در عکس و فیلم‌های منتشر شده از درگیری هفته گذشته هواداران تیم‌های استقلال و تراکتورسازی هم مشخص است که افراد درگیر در دو طرف با وجود خشونت شدید موفق نشده‌اند صندلی‌ها را شکسته و به ابزاری برای شدت بخشیدن به دعوا تبدیل کنند.

گاه به همین آسانی ابزاری مانند صندلی، با کیفیت و جنس ضعیف یا محکم خود در جایی مانند ورزشگاه می‌تواند به ابزاری برای کاستن یا افزودن بر شدت خشونت و خسارت بدل شود. از همین منظر این قضیه نه فقط موضوعی سازه‌ای و فیزیکی که موضوعی امنیتی و حساس به حساب می‌آید.

به همین دلیل و برای یافتن جزییات بیشتر از موضوع تلاش کردیم وارد کننده یا تولیدکننده صندلی‌های ورزشگاه آزادی را یافته و با او درباره جنس و ویژگی آنها سوال کنیم. در بررسی‌های اولیه به نقل از برخی منابع گفته شد این صندلی‌ها وارداتی و خارجی هستند، اما در ادامه متوجه شدیم که این روایت صحیح نیست و آنها در شرکتی در همین تهران تولید شده‌اند.

حمیدرضا نظری‌منش، مدیرعامل کارخانه نظری که تولید کننده این صندلی‌های ورزشگاهی است در همین رابطه در پاسخ به پرسش‌های ما در رابطه با جنس این صندلی‌ها و داخلی و خارجی بودن آنها اینطور گفت: «تا قبل از سال ۸۷ قسمتی از سکوهای ورزشگاه آزادی صندلی داشت که در اصل به رنگ زرشکی بود اما زیر نور آفتاب به رنگ طوسی درآمده بودند. چون دانش و کیفیتی پشت کار وجود نداشت همه آن صندلی‌ها از بین رفت. تا این که در سال ۸۷ دوباره تصمیم می‌گیرند برای ورزشگاه صندلی تهیه کنند. آن موقع ما یک مدل صندلی با مواد اولیه‌ای که از بلژیک وارد می‌کردیم ساخته بودیم که در تست‌های خودمان هم خوب جواب می‌داد، در مناقصه شرکت کردیم و فیلم تست را هم به آنها نشان دادیم که در آن یک کامیون از روی صندلی رد می‌شد. صندلی انعطاف پذیر بود. کامیون که از روی آن رد شد، صاف شد اما نشکست و با آسفالت یکی می‌شد، بعد دوباره سر جای خودش برمی‌گشت. ما در مناقصه انتخاب شدیم و این را هم که به آنها نشان دادیم و تست گرفتند، اعتماد کردند و موافقت شد و طبقه اول استادیوم آزادی را همان سال نصب کردیم. الان ۱۰ سال از آن گذشته و اتفاقی برای آنها نیافتاده است. ما ۵ سال به آنها گارانتی داده بودیم. گارانتی ما حتی برای استفاده در شرایط غیر استاندارد مثل همین درگیری‌های تماشاگران هم بود.»

6
۰۰:۰۰

به گفته آقای نظری درصد آنتی یو وی که در این صندلی‌ها استفاده کردند باعث شده که رنگشان چند سال دوام بیاورد و ماندگاری آن بالا باشد. او می‌افزاید «طبقه دوم استادیوم آزادی را هم سال ۹۵ تجهیز کردیم. آنجا هم مناقصه کردند که ما برنده شدیم. طبقه دوم را با صندلی دو پیچ که مستقیم به بتن نصب می‌شود کار کردیم. با طبقه پایین کمی متفاوت است، اما با همان رنگ‌بندی و ترکیب چیدمان و با همان کیفیت. البته مواد طبقه دوم بلژیکی نبود. چون می‌دانستیم چه تقویت‌ها و فرایندی باید روی مواد اولیه که از پتروشیمی می‌گرفتیم انجام دهیم تا به خواص همان مواد بلژیکی برسد. این اتفاق هم در طبقه دوم استادیوم آزادی افتاد.»

۵    
آی اسپورت
2018-08-13 16:47:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر