فهرست
باشگاه بازیکن‌ساز چگونه بازسازی می‌شود؟
باشگاه بازیکن‌ساز چگونه بازسازی می‌شود؟

باشگاه بازیکن‌ساز چگونه بازسازی می‌شود؟

آی اسپورت - هنوز آژاکس در حساس‌ترین روزهای فصل به سر می‌برد که مشخص شد حداقل فرنکی دی‌یونگ و ماتایس دی‌لیخت پدیده‌های این تیم فصل آینده در ترکیب تیم اریک تن‌هاخ حضور نخواهند داشت. نکته جالب اینکه هردوی آن‌ها در ازای ۷۵ میلیون یورو راهی بارسلونا و یوونتوس شدند. بازیکنانی که فصل قبل محورهای آژاکس بودند و جدایی‌شان هواداران را نگران می‌کرد. اما این مربی موفق هلندی برای بازسازی تیمش برنامه‌هایی داشت و باشگاه هم ترغیب شد قرارداد او را برای ۳ سال دیگر تمدید کند. تن‌هاخ پس از تمدید قرارداد وعده بستن تیمی قدرتمند برای فصل بعد را داد.

نام‌ها را به خاطر بسپارید

اما آژاکس در نقل‌وانتقالات چه کرد؟ این باشگاه بازیکن‌ساز هلندی ابتدا کوئینسی پرومس وینگر لاله‌های نارنجی را از سویا جذب کرد. بازیکنی که بعد از مدتی بازی در روسیه در ترکیب اسپارتاک مسکو به اسپانیا رفت و درخشش در ترکیب سویا باعث شد به ترکیب اصلی تیم ملی هلند هم برسد. ۱۵,۷ میلیون یورو هزینه‌ای بود که باشگاه آژاکس برای جذب او کرد. رضوان مارین هافبک رومانیایی یکی دیگر از پدیده‌هایی است که باید منتظر باشیم در آژاکس مطرح شود. بازیکن ۲۳ ساله استاندارد لیژ که ۱۲.۵ میلیون یورو برای حضورش در جمع شاگردان تن‌هاخ هزینه شده. ادسون آلوارس مدافعی است که باید به‌عنوان جانشین دی‌لیخت معرفی کنیم. این مدافع ۲۱ ساله با ۱۵ میلیون یورو از باشگاه آمریکای مکزیک به هلند آمده است. لیساندرو مارتینس مدافع ۲۱ ساله آرژانتینی باشگاه دِفنسا هم با ۷ میلیون یورو و کیک پیِری مدافع ۱۹ ساله هیرنووین با ۵ میلیون یورو دیگر بازیکنان جدید آژاکس هستند. این نام‌ها را به خاطر بسپارید، شاید یک یا دو سال آینده مثل دی‌لیخت و دی‌یونگ مهم‌ترین ستاره‌های پنجره نقل‌و‌انتقالات باشند. در واقع باشگاهی که ۱۵۰ میلیون یورو از فروش دو ستاره جوان درآمد داشته فقط حدود ۵۶ میلیون یوروی آن را صرف بازسازی‌اش کرده است.

درآمد عالی

اما درآمد باشگاه آژاکس از فروش ستاره‌ها به ماتایس دی‌لیخت و فرنکی دی‌یونگ محدود نمی‌شود. علاوه بر درآمد ۱۵۰ میلیون یورویی از فروش این مدافع و هافبک هلندی، باشگاه آژاکس ماکسیمیلیان ووبر را با ۱۰,۵ میلیون یورو به سویا فروخت. دیلی سینک‌خراون هم با ۵ میلیون یورو به بایرلورکوزن رفت. راسموس کریستنسن مدافع دانمارکی هم با ۵ میلیون یورو راهی ردبول سالزبورگ شد. همین ۵ بازیکن برای باشگاه آژاکس درآمد بیش از ۱۷۰ میلیون یورویی را به ارمغان آورده‌اند. حتی اگر حکیم زیاش هم به فروش برسد این درآمد از ۲۰۰ میلیون یورو بیشتر خواهد شد. گفته می‌شود به احتمال فراوان زیاشِ مراکشی راهی باشگاه آرسنال خواهد شد. علاوه بر او دونی فان‌دی‌بیک، دیوید نرس و آندره اونانا هم پیشنهادهایی داشته‌اند که در نهایت تصمیم گرفته‌اند به دوران حضورشان در آژاکس ادامه دهند. اگر آن‌ها را هم آژاکس می‌فروخت و بازیکن‌های جوان دیگری به خدمت می‌گرفت، قطعاً درآمد باشگاه از فروش بازیکن بیش از ۳۰۰ میلیون یورو می‌شد. اتفاقی کم‌نظیر در فوتبال که باشگاه بازیکن‌سازی همچون آژاکس می‌تواند رقم بزند.

خبر ورزشی

۵    
آی اسپورت
2019-07-25 19:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر