فهرست
ما هم دلمان مهربانی می‌خواهد آقای برانکو!
ما هم دلمان مهربانی می‌خواهد آقای برانکو!

ما هم دلمان مهربانی می‌خواهد آقای برانکو!

آی اسپورت - راست و دروغش گردن راوی اخبار اما خبرگزاری‌ها نوشتند که برانکو ایوانکوویچ به خاطر شیوع کرونا و تعطیلی مسابقات39 درصد از قرارداد دو ماه خود را به فدراسیون عمان بخشید. او عنوان کرد که این بخشش، بدون درخواست فدراسیون فوتبال عمان بوده و یک انتخاب فردی است.

سرمربی تیم ملی عمان اضافه کرد که چون این مدت را در خانه طی کرده، درست نیست که حقوقش را کامل بگیرد. مشابه همین رفتار را کارلوس کی‌روش با فدراسیون فوتبال کلمبیا انجام داد. اینجور مواقع آدم دلش مهربانی مشابه می‌خواهد. اینکه چرا این عزیزان با ما اینطور مهربان نبودند و تا شکایت به دادگاه نبردند و تشت ما را از بام به زیر نینداختند، آرام‌شان نگرفت؟

وقتی دیدار برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا در تهران برگزار شد، تعدادی از بانوان مجال حضور در ورزشگاه را یافتند. از آن جمله «میا» دختر برانکو ایوانکوویچ سرمربی پرسپولیس. سعید زارعیان عکاس چیره‌دست از او چند فریم عکس گرفت که تمام صورتش را اشک شسته است. او وقتی که تشویق ایسلندی کر کننده هواداران را دید که یکصدا نام پدرش را قدرشناسانه فریاد می‌زدند نتوانست سیل اشک‌هایش را در چشمخانه نگهدارد. بعید است هرگز و در هیچ کجای دنیا چنین رفتاری را ببیند. اگر مدیران پرسپولیس با برانکو بد کردند، هواداران برایش سنگ تمام گذاشتند، هر جا رفت عزت و احترام دید، قدر دید و در صدر نشست.

مشابه همین رفتار با کارلوس کی‌روش هم شکل گرفت. او گرچه چندان خوش مشرب نبود و به کمتر کسی از اهل رسانه و پیشکسوتان و مربیان و مدیران ایرانی روی خوش نشان می داد اما جماعت کثیری از ایرانیان دوستش داشتند و با او مهربان بودند. اصولاً این تواضع و فروتنی و مهربانی اغراق شده نسبت به خارجی‌ها در بسیاری از ما وجود دارد. البته مقصودم از خارجی بیشتر موبور و چشم رنگی است. هرچه رنگی‌تر، مهربان‌تر!

در چنین مواردی کسانی می‌گویند که ما با آنها بد کردیم و از هر دستی بدهی از همان دست می‌گیری! در واقع ما داریم تاوان خطای مدیران‌مان را می‌دهیم. رفتارهایی غیرمسئولانه، هزینه‌زا و البته ویران کننده احترام و اعتبار اجتماعی.

در روزهایی که ما دربه در ژل و ماسک بودیم، برانکو در دادگاه ما را به یک میلیون یورو خسارت و شفر به 500 هزار دلار متهم کرد! پولی که باید از جیب مردم – نه مدیران و آنها که قرارداد بستند- پرداخت شود. آنها حق دارند و ما متعهد شده‌ایم و بدقولی کرده‌ایم اما چرا این اتفاق رخ می‌دهد که برانکو با عمانی‌ها این همه مهربان شده؟ یا کارلوس کی‌روش که بسیار اهل استفاده از مرخصی بود تا آخرین دلار کوتاه نیامد؟ شاید هم این دوچهره هر چقدر بخشیدند دیدند سودی ندارد و اثری نمی‌کند و از جایی تصمیم گرفتند کوتاه نیایند.

این رفتارها و شکایت‌ها و نارضایتی‌های متعدد، موجب می‌شود که اعتبار و احترام کشور به چالش کشیده شود.  به گمانم فیفا در بخش حقوقی‌اش باید یک بخش ویژه «ایران» تأسیس کند از بس بازیکنان و مربیان را ناراضی و شاکی فرستاده‌ایم. این کار خیانت نیست؟ مدیرانی که بدون پشتوانه مالی با بازیکنان خارجی قرارداد امضا می‌کنند و بعد آنها را ناراضی می‌فرستند و زمینه‌ساز مخدوش کردن نام ایران می‌شوند اگر خائن نیستند پس چه هستند؟

برای اعتلای نام ایران و ایرانی بسیاری جان داده‌اند، جان کنده‌اند، رنج دوران برده‌اند، خون دل‌ها خورده‌اند، تا مردم دنیا نام ایران را «محترم» به خاطر بیاورند، از ادبیات و سینما گرفته تا دانش و معماری و ... رواست که مدیران فوتبالی اینطور با این نام و اعتبار بازی کنند؟

اگر نمی‌توانند از پس تعهدات بربیایند چرا با اعتبار «ایران» بازی می‌کنند و از نو با خارجی‌های دیگری قرارداد می‌بندند؟ که آنها بیایند و بعد از مدتی باز بروند و به سفیران بدنامی ما تبدیل شوند؟

بسیاری از مردم دنیا حتی نمی‌توانند اسپانیا را روی نقشه پیدا کنند اما شیفته بارسلونا و رئال مادرید هستند، این دو باشگاه برای کشور اسپانیا اعتبار و محبوبیت می‌آورند، مثل بایرن مونیخ، منچستریونایتد، لیورپول، یوونتوس و ... آن وقت مدیران ما به واسطه فوتبال، با نام کشورمان چه می‌کنند؟ با عملکرد غلط آن را کنار واژه‌هایی مانند دروغ، فریب، بی‌مسئولیتی، کلاهبرداری مالی و ... می‌نشانند. این ظلم آشکار نیست؟

«ایران» ملکِ شخصی‌ هیچ کسی نیست که دستمایه این معرکه‌ها قرار گیرد. اگر قادر نیستیم به آن چیزی اضافه کنیم، دست‌کم حرمتش را مخدوش نکنیم، اگر کسی اعتقاد قلبی داشته باشد که برای وجب به وجب این خاک چه جان‌ها و جوان‌هایی هستی‌شان را باخته‌اند هرگز راضی به حراج اعتبار این کشور نمی‌شود ... خائن‌ها به دشمن فقط «اطلاعات» نمی‌فروشند، آنها «اعتبار» و «احترام» را هم حراج می‌کنند!

 

ایران ورزشی 

۷ ۱  
آی اسپورت
2020-04-06 16:45:00
نظر دهید

۱ نظر
شاهین ممسنی ❤
دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹، ۱۷:۳۱
احسان محمدی خیلی وقته سقوط کرده
از جاده اتصاف و شرف و شعور به ورطه ناآگاهی و جهل و کوچه علی چپ
زمین و زمان را بهم می دوزد تا شقیقه را به گوزن ربط بدهد
شفر و کیروش را به برانکو
و در پایان همه را با یک چوب براند!
عجب
عجب
کیروش هیچ مخالف قدرتمندی در ایران نداشت یعنی رسانه ها و در راس آن عادل ظالمی پور شومن معروف دربست در خدمت منویات و برنامه های ایشان بودند و به روال خواسته و اراده ایشان به هیچ کس رحم نمی کردند. دوستان استقلالی در نت سرچی بکنند تا بددهنی و توهین های کیروش با منصور پورحیدری را ببینند(تنها در یک مورد به ایشان گفته بود من عادت دارم منتقدان را قورت بدم و پورحیدری بهش گفته بود آدم بی تربیت و بی اصالت)
بله کیروش حمایت تمام قد رسانه ها را داشت
حمایت تمام قد هواداران فوتبال را
بیانیه علیه ژوزه مربی وقت پرسپولیس صادر می کرد و توهین می کرد و تهمت می زد و هوادار پرسپولیس ازش حمایت می کرد
از پرسپولیس ۷ بازیکن را دعوت می کرد و اجازه نمی داد تیم پرسپولیس در هفته با ملی پوشان تمرین کند و در نتیجه ژوزه را به در خروجی سوق داد
با استقلال امیر قلعه نوعی همین کار را می کرد
هربار ۶ استقلالی دعوت می کرد و اجازه تمرین هماهنگی به باشگاه استقلال نمی داد. قلعه نوعی داد می زد آی مردم بیگ زاده و صادقی در استقلال فاجعه هستند و همیشه به تیم ملی دعوت میشن اما کسی ازش حمایت نکرد و قلعه تویی سال ۹۴ مجبور به رفتن از استقلال شد!
کیروش با تک تک مربیان و مدیران و .. فوتبال ایران درگیر شد و توهین کرد و احترام دید و روز به روز وقیحانه تر پیش رفت و پس از ۸ سال با دو ناکامی در جام ملتها و یک برد صددرصد شانسی در برابر مراکش از ایران رفت. فاجعه اینجا بود در جام ملتها با کلمبیا مذاکره می کرد و برایش سرنوشت ایران مهم نبود که از تیم جوانان ژاپن سه گل خورد و وقیحانه از خودش یک قهرمان به ملت معرفی کرد و بابت طلبی که بخاطر بلوکه شدن ناشی از تحریم بدستش نرسیده بود از فدراسیون فوتبال شکایت کرد و طلبش را پیش از صدور حکم فیفا گرفت و رفت و به ریش ملت خندید!

شفر وضعیت فاجعه باری داشت
با یک قهرمانی در جام حذفی که با چاشنی شانس و اقبال و اشتباه داوری بدست آمد گفت برای سال دوم و سوم یک میلیون و دویست هزار دلار می خواهم و تحت فشار هواداران استقلال موفق شد این قرارداد را به ثبت برساند. تابستان را در سوئیس زیبا خوشگذرانی کرد و بعد با بازیکنان بنجل خارجی خودش و پسرش که هیچ سابقه فوتبالی نداشت روی نیمکت استقلال نشست و ناکام از استقلال رفت در حالی که مبلغ خودش را کامل گرفته بود و برای سال سوم که روی نیمکت الامارات بود از استقلال طلب پول کرد؛ همین قدر وقیح و کلاش!
و برانکو که از آسیا بیش از ۳ و نیم میلیون دلار آورده برای باشگاه پرسپولیس داشت و ۷ جام در ۴ سال درو کرد و ۱۱ ماه طلب و پاداش خودش را دریافت نکرد انتظار داریم شکایت نکند؟
آیا بعد از ۲۰ ماه از کسب این همه موفقیت برانکو حق ندارد طلب و پاداش یک میلیون دلاری خودش را برای کسی دبل جام و هت تریک دریافت کند؟! اگر شکایت کرد مانند شفر و کیروش است؟!
کِی و کجا اینگونه بی شرف شده اید که برانکوی نازنین را در ردیف آن دو پول پرست ناکام قرار می دهید و انتظار دارید از حق خودش بگذرد؟
آیا احسان محمدی حاضر است ۲۰ ماه از سایت عصر ایران حقوق نگیرد چون مردم یادداشت های او را دوست دارند ؟!
کمی شرف
کمی شعور
مرسی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر