فهرست
بی خبری از کی‌روش؛ ایستاده در غبار
بی خبری از کی‌روش؛ ایستاده در غبار

بی خبری از کی‌روش؛ ایستاده در غبار

آی اسپورت - تشخیص اینکه تیم ملی هم از سوی کارلوس کی‌روش و هم از طرف فدراسیون فوتبال به حال  خودش رها شده، کار سختی به نظر می‌رسد. هنوز زمان زیادی از برگزاری جام جهانی نمی‌گذرد اما به جای تلاش برای حفظ تیمی که تنها یک قدم با صعود از مرحله گروهی فاصله داشت، همه قدم‌ها در جهت لطمه زدن به این تیم برداشته شده‌اند. روی کاغذ، همه چیز کاملا ساده به نظر می‌رسد. ایران یا با کارلوس کی‌روش توافق می‌کند و یا به دنبال انتخاب جانشین برای مرد پرتغالی می‌رود اما در واقعیت، هیچکدام از این دو اتفاق رخ نداده و کوچک‌ترین تحرکی نیز از سوی مدیران فدراسیون برای مشخص کردن آینده تیم ملی دیده نمی‌شود. ایران به سادگی زمان را از دست می‌دهد و درست در شرایطی که همه تیم‌های دیگر با قدرت خودشان را برای جام ملت‌ها آماده می‌کنند، تیم ملی در بلاتکلیفی محض به پرتگاه نزدیک می‌شوند. ژاپن در جام جهانی، شگفت‌انگیز ظاهر شد و تیم‌های کره جنوبی و استرالیا نیز نشان دادند که از چه قدرتی برخوردار هستند. حتی عربستان با وجود شروع ناامیدکننده‌اش، در دو بازی بعدی نشانه‌هایی از یک تیم خوب را به نمایش گذاشت. بدون تردید امارات میزبان با یک نسل جوان و بااستعداد، یکی دیگر از مدعیان قهرمانی تورنمنت به شمار می‌رود اما سوال اینجاست که ایران برای پایان دادن به حسرت طولانی جام ملت‌ها، چه نقشه‌ای در سر دارد؟ چه نقشه‌ای به جز انفعال، سکوت و انتظار برای آینده؟ 

آخرین خبری که از کارلوس کی‌روش در فوتبال ایران منتشر شد، به اوایل مردادماه برمی‌گردد. بعد از پایان قرارداد رسمی مرد پرتغالی با فدراسیون، او با انتشار نوشته‌ای ابهام‌آمیز به خاطر هفت سال حضور در فوتبال ایران از همه قدردانی کرد. نامه‌ای که به عنوان نامه خداحافظی او تعبیر شد اما در آن به واژه خداحافظی اشاره‌ای نشده بود. چند روز از این مربی به عنوان گزینه هدایت الجزایر نام برده شد اما الجزایری‌ها از مدتی قبل مشغول مذاکره با جمال بالماضی بودند و سرانجام او را برای نیمکت‌شان انتخاب کردند. چند روز بعد کی‌روش در گفتگو با یکی از رسانه‌ها اعلام کرد که باور به آینده مشترک با ایران برایش دشوار شده اما باز هم در مورد سرنوشت همکاری‌اش با تیم ملی توضیح شفافی نداد. در هفت سال گذشته، این اولین بار است که تیم ملی بدون سرمربی و کی‌روش بدون قرارداد و حقوق باقی مانده‌اند. این در حالی است که لیگ برتر برگزار می‌شود و طبیعتا بازیکنانی که باید از همین لیگ به تیم ملی برسند، هیچ فرصتی برای دیده‌شدن توسط سرمربی تیم ملی به دست نمی‌آورند. زمان بسیار کوتاهی به برگزاری اولین اردوی برنامه‌ریزی‌شده تیم ملی در شهریورماه باقی مانده اما در صورت مشخص نشدن وضعیت نیمکت، طبیعتا برگزاری این اردو نیز در هاله‌ای از ابهام قرار خواهد گرفت. در شرایط فعلی احتمال برگزارنشدن این اردو بیشتر از احتمال برگزارشدن آن است و این اتفاق، زنگ خطر را برای تیم ملی به صدا درمی‌آورد. به صورت همزمان، کارلوس کی‌روش هر روز در رسانه‌ها به تیم تازه‌ای لینک می‌شود اما خبری از امضای قرارداد او با تیمی دیگر از راه نمی‌رسد.

مسئولیت مستقیم شرایط نگران‌کننده تیم ملی، با فدراسیون فوتبال است. آن‌ها تا همین‌جا نیز زمان بسیار زیادی را از دست داده‌اند و با ادامه این روند، تنها به تیم ملی ضربه می‌زنند. اگر قرار به توافق با کارلوس کی‌روش است، چرا همین حالا این کار صورت نمی‌گیرد تا کی‌روش نیز لیگ را زیر نظر بگیرد و بازیکنان تیم ملی نیز به خاطر آینده نگرانی خاصی نداشته باشند؟ اگر هم فدراسیون اطمینان دارد که نمی‌تواند شرط و شروط خاص کارلوس کی‌روش را به نتیجه برساند، چرا از همین حالا با این مربی خداحافظی نمی‌کند و به دنبال یک مربی جانشین نمی‌رود؟ فدراسیون‌نشینان از مدت‌ها قبل در مورد توافق نهایی با کی‌روش صحبت کرده‌اند اما سرمربی تیم ملی همچنان گمشده است و هنوز هم توافقی در کار نیست. درست وقتی همه رقبا مشغول تیز کردن دندان‌های‌شان برای جام ملت‌ها هستند، فوتبال ایران با بی‌خبری محض درگیر شده و با کشتن زمان، شرایط را برای یک خودکشی بزرگ در امارات محک می‌زند.

همشهری ورزشی

۶ ۳  
آی اسپورت
2018-08-14 18:27:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
خوزستانی
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۳۸
ایستاده در نفاق
از روزی که کارلوس کی روش قدم به ایران گذاشت چند دستگی تفرقه و جنگ و جدال سرتا سر فوتبال بیمار ایران را فرا گرفت
۶
سهیل
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۴۲
تاکتیکشونه!
که هم کیروش و هم فدراسیون از پاسخ به این سوال که چرا در فاصله نزدیک تا جام ملتها ایران نیست پس؟!چرا بازیا رو نمیبینه؟!؟ چرا مرخصی طولانی و ....؟
هم کیروش و هم فدراسیون فرار کنه!
وقتی قرارادادی نداره!
۴
عبدالله
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷، ۲۰:۵۰
بنظرم عبارت " ایستاده در غبار" را خراب کردید. اون که درگرد و غبار انفجار توپ و گلوله دشمن و حجم وسیعی از آتش دشمن ایستاد و از وج به وجب خاک کشور و تمامیت ارضی ایران دفاع کرد ، جاوید الاثر احمد متوسلیان بود. او که حتی با دستور عقب نشینی صادره از فرماندهی عملیات، حاضر نشد عقب نشینی کند چون درصورت عقب نشینی گردان مجاور در محاصره قرار میگرفت. او در آن لحظه ای که مثل قیامت شده بود برای اینکه فرماندهی عملیات متوجه بحران درگیری و صدای انفجار آتش پرحجم ارتش صدام بشود، دکمه بسیم را روشن کرد و در وسط میدان جنگ بدون ترس از اینکه تیر بخورد ایستاد. این عین واقعیت صحنه درگیری بود که آقای محمدحسین مهدویان کارگزدان و نویسنده فیلم از همین واقعه اسم فیلمشرا انختاب کرد و گذاشت "ایستاده در غبار" که حقیقتا اسم با مسمایی برای فیلمش بود .
اما کیروش چه سنخیتی با جاویدالاثر متوسلیان دارد ؟ او اگر یک دلار از دستمزدش را نگیرد زمین و زمان را به هم می دوزد. او اگر کشوری با شرایط بهتر از این ایران بش پیشنهاد میداد تا حالا رفته بود. و.....................
بقول "خوزستانی " او ایستاده در نفاق " است . لابد 4 ماه دیگه در جام ملتهای آسیا هم بهانه نتیجه نگرفتن را گردن فدراسیون و تاخیر در عقد قرارداد و همکاری نکردن باشگاههای پرسپولیس و استقلال بخاطر باشگاههای آسیا می کند
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر