فهرست
مورینیو علیه کلوپ؛ تاریخچه‌ای از رقابت
مورینیو علیه کلوپ؛ تاریخچه‌ای از رقابت

مورینیو علیه کلوپ؛ تاریخچه‌ای از رقابت

آی‌اسپورت – آخرین باری که ژوزه مورینیو و یورگن کلوپ مقابل هم قرار گرفتند به پیروزیِ 1-3 لیورپول برابر چلسی در اکتبرِ سال گذشته باز می‌گردد. مورینیو در این بازی به قدری از حرکات کلوپ کنار زمین عصبانی شده بود که بعد از بازی در کنفرانس مطبوعاتی‌اش ازش حرف زد. قابل درک است که چرا مورینیو دل خوشی از کلوپ نداشت، چرا که انگار همیشه در سخت‌ترین روزهای مربیگریش مقابل او قرار می‌گیرد.

اولین باری که مورینیو و کلوپ به جدال هم رفتند در دور گروهی چمپیونز لیگ در فصل 2013-2012 بود، جایی که بوروسیا دورتموند با فوتبالی پرشور و هجومی رئال مادرید را 1-2 شکست داد و اولین لرزه‌ها بر پایان کابوس‌وار مورینیو در سانتیاگو برنابئو را پدید آورد. چند ماه بعد وقتی دو تیم در مرحله‌یِ نیمه نهایی مقابل هم قرار گرفتند، این لرزه‌ها به زلزله‌ای ویران کننده، به خصوص از منظر اختلاف نظر مورینیو با چندتا از بازیکنان کلیدی‌اش، تبدیل شده بود، شرایطی که کلوپ و تیمش نهایت بهره را ازش بردند و در وستفالن 1-4 رئال را شکست دادند. با اینکه رئال در بازی برگشت 0-2 به پیروزی رسید، اما این نتیجه نه برای صعودشان به فینال کافی بود و نه برای بقای مورینیو در برنابئو.

با توجه به اینکه فلورنتینو پرز در اولتیماتومی به مورینیو اعلام کرده بود تنها در صورتی در شرایط آشوب‌زده‌یِ باشگاه پشتش می‌ایستد که قهرمان چمپیونز لیگ شود، می‌توان گفت این کلوپ برد که پایان دوران او در برنابئو را رقم زد.

کلوپ در لیگ برتر هم یکی از عوامل مهمی بود که موجبات اخراج مورینیو از چلسی را فراهم کرد. در همان هفته‌ای که لیورپول با قدرت چلسی را از پیش رو برداشت، تیمِ مورینیو مقابل وستهم هم شکست خورده بود و از لیگ کاپ هم به دست استوک سیتی حذف شده بود. اما این در واقع شکست مقابل شاگردان کلوپ بود که فصلی سخت را به فصلی بحرانی برای چلسی و مورینیو تبدیل کرد. اینجا بود که سوالات عمیق‌تری از مورینیو و تیمش پرسیده شد، مربی‌ای که انگار جوابی برای مقابله با تاکتیک‌های کلوپ نداشت. چلسی مقابل لیورپول کاملا تسلیم بود.

حالا در آستانه‌یِ جدال دوباره‌یِ دو مربی باز هم سوالاتی از مورینیو پرسیده می‌شود. شرایط او در یونایتد به هیچ وجه به آشفتگی دورانش در رئال و چلسی نیست، اما از سوی دیگر تیمِ جدیدی که انتظار ساخته شدنش از او در اولدترافورد می‌رفت را هم هنوز ندیده‌ایم. مورینیو در یونایتد با مسائل زیادی روبروست، تیمی که در حال حاضر تنها می‌تواند رویای داشتن قدرت و سرعت لیورپول را ببیند.

پس آیا کلوپ دوباره اوضاع را برای مورینیو وخیم می‌کند؟ آیا دوباره ضعف‌هایش را آشکار می‌کند؟

مشخصا با نگاهی به تاریخچه‌یِ رقابت دو تیم می‌بینیم که حتی دو نتیجه‌یِ مثبت مورینیو مقابل کلوپ هم در نهایت بی‌اثر بوده‌اند. تساوی 2-2 باعث دوم شدن رئال در دور گروهی و پایین‌تر از دورتموند قرار گرفتن شد و پیروزی 0-2 در برنابئو هم نتوانست از حذفشان از نیمه نهایی جلوگیری کند. کلوپ تا اینجا برتری خودش را به مورینیو ثابت کرده، چه از نظر نمایش، چه نتیجه.

البته باید به یاد داشته باشیم که پیروزی‌های کلوپ مقابل مورینیو هیچ وقت برابر تیم‌هایِ در اوجِ او نبوده. با این حال از منظری دیگر می‌توان بحث کرد که کلوپ بهترین استفاده را از این شرایط برده و وضعیت این تیم‌ها را بدتر از قبل کرده است.

کلوپ در چهار بازی‌ای که روی نیمکت دورتموند مقابل رئالِ مورینیو قرار گرفت، تصمیم گرفت از تاکتیک‌های خودشان علیهشان استفاده کند. رئال در این چهار بازی میانگینِ 566 پاس در 90 دقیقه داشت، آماری که برای دورتموند تنها 370 بود. تیمِ کلوپ با دادن توپ به حریف و فوتبالی مستقیم و سریع رئال و مورینیو را در بازیِ خودشان شکست داد.

طرح دیگر کلوپ برای رئال فشار روی مهره‌ای از پیش تعیین شده، یعنی پپه بود. شاگردان کلوپ به رئالی‌ها اجازه می‌دادند توپ را با آرامش در زمین خودشان حفظ کنند، اما وقتی پاسی به پپه می‌رسید به ناگاه پرسِ آن‌ها شروع می‌شد. مدافع پرتغالی رئال در سه بازی مقابل دورتموند میانگین پاسِ سالمِ 73 درصد داشت و در بازیِ آخر، تنها بازی‌ای که رئال برد نیمکت‌نشین شد.

نکته‌یِ نگران‌کننده‌یِ دیگر برای مورینیو تغییر رویکردِ تاکتیکیِ کلوپ در آخرین جدالشان است. وقتی لیورپول چلسی را 1-3 شکست داد، تیمِ مورینیو تبدیل به تیمی با میل به مالکیت توپ بیشتر شده بود، برای همین شاگردان کلوپ تلاش کردند مدام این فرصت را از آن‌ها بگیرند و ریتم پاس دادنشان را به هم بریزند. برای همین تعداد پاس‌های لیورپول در پایان بیشتر از چلسی شد (568 به 418). چلسی در این بازی نه با، و نه بدونِ توپ حرف لیورپول نشد.

لیورپول در حال حاضر در جدول سه امتیاز بیشتر از یونایتد دارد، اما فاصله‌یِ بینِ دو تیم بیشتر از این احساس می‌شود. تیمِ کلوپ تا اینجای فصل 815 کیلومتر دویده است، بیشترین آمار در کل لیگ، و تیمِ مورینیو تنها 736 کیلومتر را پوشش داده است، کمترین آمار در لیگ. آیا این نشانه‌ای برای پیش‌بینیِ نتیجه‌یِ بازی دوشنبه شب در آنفیلد است؟ آیا یونایتدی‌ها قدرت و سرعت لازم برای مقابله با پرس لیورپولی‌ها را دارند؟

برای مورینیو این بهترین وقت است که بالاخره مقابل کلوپ دست بالا را بگیرد. اما شکستِ احتمالیِ او در ششمین تقابلش با کلوپ می‌تواند باز هم شرایط را از بد به بدتر برایش تبدیل کند.

مطلب مرتبط
مورینیو علیه کلوپ؛ تقابل سنت و مدرنیته

مورینیو علیه کلوپ؛ تقابل سنت و مدرنیته

منچستر یونایتد و لیورپول دوشنبه شب در آنفیلد مقابل هم قرار می‌گیرند. این جدالی است بین دو تا از کاریزماتیک‌ترین مربیان دو دهه‌یِ اخیر فوتبال اروپا، مربیانی با تنها چهار سال اختلاف سنی، اما متعلق به دو دوران متفاوت. جاناتان ویلسون از ژوزه مورینیو و یورگن کلوپ می‌نویسد
آی اسپورت
2016-10-15 10:25:00

مطلب مرتبط
سوالاتی تاکتیکی برای لیورپول – منچستر یونایتد: بازگشت فلینی و مارسیال و مورنو؟

سوالاتی تاکتیکی برای لیورپول – منچستر یونایتد: بازگشت فلینی و مارسیال و مورنو؟

در فاصله‌یِ یک روز مانده به بازیِ پرافتخارترین باشگاه‌های جزیره در آنفیلد، نیک میلر نگاهی می‌اندازد به پنج نکته‌یِ تاکتیکی که می‌تواند سرنوشت این جدال کلاسیک را تحت تاثیر قرار دهد
آی اسپورت
2016-10-16 12:06:00

۱۱ ۱  
آی اسپورت
2016-10-16 10:31:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
محمد lfc
يكشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵، ۱۲:۲۶
شکستِ احتمالیِ او در ششمین تقابلش با کلوپ می‌تواند باز هم شرایط را از بد به بدتر برایش تبدیل کند.
ایشالا
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر