فهرست
جواهر ساردنیا: نیکولو بارلا
جواهر ساردنیا: نیکولو بارلا

جواهر ساردنیا: نیکولو بارلا

آی‌اسپورت – نام نیکولو بارلا این روزها در مطبوعات ورزشی ایتالیا همه‌جا دیده می‌شود. پنجشنبه پیش بارلا روی صفحه اول صورتی رنگِ روزنامه گاتزتا دلو اسپورت بود و شنبه و یکشنبه و دوشنبه کوریره دلو اسپورت او را خبر اول خودش کرد. هافبک ۲۱ ساله کالیاری درخشان‌ترین ستاره حال حاضر فوتبال ایتالیا است، خورشیدی که بازار نقل و انتقالات زمستانی حول محورش می‌چرخد و تقریبا تمام تیم‌های بزرگ سری آ و لیگ برتر دنبال به خدمت گرفتنش هستند.

تومازو جولینی، مالک هنردوستِ کالیاری، در جواب اینکه بارلا در بازار امروز چقدر می‌ارزد می‌گوید: «من سال‌هاست در تلاش بودم که یکی از مجسمه‌های آلبرتو جاکومتی را بخرم. این آثار بالای 100 میلیون یورو قیمت دارند. به نظرم قیمت بارلا هم همین حدود باید باشد، چون او یک اثر هنریست». البته که جولینی قصد در تحریک مشتریان بارلا دارد. شاید قیمت منطقی برای او حتی کمتر از نیمی از این باشد. اما با توجه به علاقه‌ باشگاه ثروتمند انگلیسی به بارلا، ارزش او در بازار سری آ هم در حال صعود است.

بارلا چون آثار جاکومتی نه لاغر است و نه قدبلند. بارلا که از بچگی عاشق بسکتبال بوده فوتبالش را از آکادمی جی‌جی ریوا شروع کرد. عشق او در تمام این سال‌ها به بسکتبال دست‌نخورده باقی مانده. بارلا هنوز بیشتر از اینکه بازی‌های سری آ را ببیند، به تماشای مسابقات NBA می‌نشیند. او برای ایتالیا با پیراهن شماره 23 بازی می‌کند و اسم سگ تریرش را هم "لوبرون" گذاشته.

بارلا با اینکه متولد کالیاری است، اما در خانواده‌ای بزرگ شده که همه طرفدار اینتر بوده‌اند و برای همین بازی‌های زیادی از دژان استانکوویچ به یاد دارد. بارلا که هافبکی جنگنده و سریع و محکم است با شوت‌هایی که از راه دور به تیر دروازه میلان و جنووا زد نشان داد تماشای بازی‌های هافبک صربِ سابق نراتزوری روی فوتبالش بی‌تاثیر هم نبوده. دیگر بازیکنی که بارلا را باهاش مقایسه می‌کنند راجا ناینگولان است، هافبکی که خیلی‌ها اعتقاد دارند به زودی کنارش بازی خواهد کرد.

در حال حاضر اما به نظر می‌رسد ناپولی بیش از سایر تیم‌ها به جلب نظر بارلا نزدیک شده باشد. مارکو روگ و آمادو دیاوارا برای اینکه بیشتر بهشان بازی برسد قصد ترک ناپولی را دارند. مارک همسیک پا به سن گذاشته و دیگر انرژی سابق را ندارد و الن هم به شدت مورد نظر پاریس سن ژرمن قرار گرفته است.

خارج از ایتالیا اما چلسی بیشترین علاقه را به بارلا نشان داده، علاقه‌ای که البته مثل گونزالو هیگوایین، بیشتر از سوی کادر مربیان تیم، به خصوص جانفرانکو زولا، دستیار مائوریتزیو ساری، است تا باشگاه. نکته‌ای که بیش از همه توجه و تحسین این تیم‌ها را برانگیخته، جدا از کیفیت فنی بارلا در زمین، شخصیت او در زندگی حرفه‌ای و خصوصی‌اش است. بارلا جوان‌ترین کاپیتان تاریخ کالیاری به حساب می‌آید، بازیکنی که پنالتی‌های تیمش را می‌زند و انگار هیچ عاملی نمی‌تواند تمرکزش را به هم بزند. همین خصوصیات است که از همین حالا از او بازیکنی ساخته به نظر متعلق به بالاترین سطح فوتبال اروپا می‌رسد.

بارلا در تیم ملی هم خیلی زود جایی برای خودش دست و پا کرد و در پایان بازی‌های لیگ ملت‌های اروپا کنار جورجینیو و مارکو وراتی بدل به هافبک سابق آتزوری شد. روبرتو مانچینی اعتقاد دارد بارلا نسبت به سنش بی‌نظیر است. شخصیت بارلا واقعا خیلی بالغ‌تر از سنش هم می‌زند. او ازدواج کرده و بچه‌دار شده و در کالیاری بیشتر با بازیکنان باتجربه تیم معاشرت می‌کند، چون اعتقاد دارد ارزش‌های خانوادگی مشترکی با هم دارند. بارلا حتی مثل یک بانکدار تازه بازنشسته شده از همین حالا شروع به جمع کردن کلکسیونی از شراب‌های مختلف کرده. تمام این رفتاره نشان می‌دهد کاراکتر او پشتوانه بسیار مناسبی برای پیشرفت فوتبالش است، نکته‌ای که خیلی از استعدادهای جوان ندارند: «من هرجا که بازی کنم همین آدم هستم. من برای خرید فراری فوتبال بازی نمی‌کنم. اگر روزی به اندازه کافی درآمد داشتم شاید یک فراری بخرم، ولی هدف من از فوتبال بازی کردن این نیست».

بارلا به عنوان پسری از ساردنیا خیلی برایش مهم است که باعث افتخار و غرور جزیره‌اش شود، مثل زولا، فابیو آرو، قهرمان دوچرخه‌سواری و جی‌جی داتومه که برای بوستون سلتیکس بازی کرد. بارلا، این جواهر ساردنیا، خیلی از کلیشه‌هایی که نسبت به این مردمان نسبت می‌دهند خوشش نمی‌آید: «از اینکه به ما چوپان می‌گویند ناراحت می‌شوم. ولی وقت خوب بهش فکر می‌کنم می‌بینم شرافت زیادی در شش صبح بیدار شدن و دوشیدن شیر گاو‌ها وجود دارد».

بارلا برای اینکه آخرهفته‌ها باعث خوشحالی و لذت مردم شود فوتبال بازی می‌کند. اما دیگر دوران ریوا گذشته، ستاره‌ای که برای خدمت به کالیاری پیشنهاد یوونتوس را رد کرد. مالک و مسئولین باشگاه هم کاملا به این آینده بسیار محتمل آگاهند. خرید والتر بیرسا و تلاش برای به خدمت گرفتن نیتان ناندز از بوکا جونیورز نشان می‌دهد اولا پروژه کیوو-سازی کالیاری تحت رهبری رولاندو ماران همچنان ادامه دارد و ثانیا باشگاه از همین حالا خودش را برای پر کردن جای خالی بارلا آماده کرده، ترنسفری که البته احتمال رخ دادنش در تابستان بسیار بیشتر از این زمستان است.

۲    
آی اسپورت
2019-01-12 11:12:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر