فهرست
آیین‌نامه جادویی و سیال
آیین‌نامه جادویی و سیال

آیین‌نامه جادویی و سیال

آی اسپورت - علاقمندان به فوتبال نخستین بار نام سعید فتاحی را در بین داوران مسابقات لیگ شنیدند، اما داور ملی سابق فوتبال ایران با قبول مسئولیت برگزاری مسابقات لیگ، این روزها بیشتر به عنوان یک مدیر شناخته می‌شود. او به تصمیمات جنجالی و توجیهات عجیب غریب مشهور است.

سعید فتاحی و روش مدیریتی او را باید یکی از استثناهای مدیریت در ایران دانست. او با مدیریت سیال خود قوانین را خلق‌الساعه تغییر می دهد. او همیشه در بازی‌هایی که جنجالی می‌شود حضور دارد، تصمیمات جنجالی می‌گیرد و در نهایت پاسخگوی اصحاب رسانه است، پاسخگویی که البته هیچ کس را قانع نمی‌کند و فقط آسمان ریسمان بافتن است. چند نمونه از جنجال سازی های سعید فتاحی را مرور می کنیم.

یک- برق ورزشگاه غدیر اهواز پیش از برگزاری مسابقه فولاد – پرسپولیس قطع می شود، نخستین تصاویری که در صفحات مجازی و وبسایت‌ها دست به دست می‌گردد، جلوگیری فتاحی از پیاده شدن بازیکنان پرسپولیس از اتوبوس تیم است. بعد از قطع برق و نبود روشنایی در رختکن ورزشگاه غدیر، به مدیران پرسپولیس پیشنهاد داد با تعویض لباس خود روی نیمکت ذخیره آماده حضور در زمین مسابقه شوند. پیشنهادی که پرسپولیسی‌ها زیر بار آن نرفتند، تصاویر اعتراضات علیرضا بیرانوند نیز در شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌ها ترند شد. اما با اصرار فتاحی بر شروع سر وقت مسابقه، در رختکن تاریک اقدام به تعویض لباس و مهیای حضور در مسابقه شدند. مسابقه‌ای که تنها باخت پرسپولیس را رقم زد.

دو- دیدار برگشت لیگ برتر بین پرسپولیس و سپاهان. ابتدا گفته شد اگر پرسپولیسی‌ها نتوانند ۹۰% سهمیه خود را پر کنند، سهمیه آنها به سپاهانی‌ها داده خواهد شد. اظهار نظری که مشخص نیست بر اساس کدام آیین‌نامه انجام شد. از حواشی و جنجال‌های به وجود آمده به خاطر سو مدیریت مسئولین برگزاری به وجود آمد هم نمی‌نویسیم که فقط سیاه کردن سطور است و نیاز به واکاوی دقیق ماجرا و مواخذه مقصرین دارد. مقصرینی که یکی از آنها می‌تواند سازمان لیگ باشد.

سه- بارها به فشردگی مسابقات توسط مدیران و مربیان اعتراض شد، اعتراضی که سعید فتاحی او را بی‌مورد اعلام کرد چرا که قبل از شروع لیگ با مدیران و مربیان این برنامه را هماهنگ کرده. فشردگی در نیم‌فصل اول به لحاظ در پیش بودن جام ملت‌های آسیا و برنامه‌های کارلوس کی‌روش قابل درک بود، اما در نیم‌فصل دوم این فشردگی توجیه منطقی نداشت. زمانی که برنامه تدوین می‌شد، هیچ کدام از تیم‌ها در این جلسه حاضر نبودند و باز هم به گفته خود سعید فتاحی برنامه برای تیمها ارسال شده اما آنها اعتراضی نکرده‌اند. سوالی که پیش می‌آید این است آیا اگر اعتراضی می‌شد برنامه لیگ تغییر می‌کرد؟ این فشردگی در نیم‌فصل دوم باعث حذف پرسپولیس و استقلال در آسیا شد. لازم به یادآوری است که این برنامه جایی برای به تعویق افتادن بازیها نداشت، اما به خاطر تغییر شروع ماه رمضان مسابقه نیمه نهایی پنج روز به تعویق افتاد. این هم از آن دست اتفاقاتی است که توجیه آن فقط از سعید فتاحی بر می‌آید.

چهار- پرسپولیس در سه فصل اخیر سه بار جام قهرمانی را بالای سر برده. بار نخست قهرمانی در هفته بیست و هفتم در تبریز مسجل شد در هفته بیست و هشتم در مقابل پدیده جام قهرمانی اهدا شد. بار دوم پرسپولیس هفته بیست و هفتم قهرمانی خود را مسجل کرد، اما برای جشن قهرمانی تا هفته سی‌ام صبر کرد. این فصل نیز در شرایطی که ممکن بود پرسپولیس در هفته بیست و نهم قهرمانی خود را قطعی کند، اما آقای فتاحی اصرار داشت که هفته آخر این جام اهدا خواهد شد. دلیل هم آیین‌نامه مسابقات بود. اتفاقات جدول شرایطی را فراهم آورد که هفته آخر قهرمان مشخص می‎شد، اما نباید از ارجاع فتاحی به آیین نامه جادویی غافل شد.

پنج-تازه‌ترین شاهکار سعید فتاحی نیز برای دیدار نیمه نهایی جام حذفی در حال انجام است. او اعلام کرده سهمیه هواداران «طبق آیین‌نامه» ۵۰-۵۰ خواهد بود. آیین‌نامه‌ای که خلق‌الساعه است و سال‌های پیش این اتفاق نمی‌افتاد، سال قبل در آبادان ۹۰% سهمیه به هواداران میزبان داده شد و برای استقلال تهران فقط ۱۰% در نظر گرفته شد. اتفاقی که فصل قبل‌‎تر در دیدار ذوب‌آهن- تراکتورسازی در فولاد شهر رخ نداد. جنجال‌ها و تهدید به کناره‌گیری سپاهان نیز از همین واضح نبودن آیین‌نامه مسابقات نشات می‌گیرد.

اما مشکل کجاست؟ به سایت سازمان لیگ که سر بزنیم، متوجه می‌شویم آیین‌نامه مسابقات لیگ برتر و جام حذفی در اختیار عموم قرار داده نشده است، حال آن که آیین‌نامه همه مسابقات از جام جهانی و قاره‌ای گرفته تا باشگاهی در اختیار دوستداران قرار می‌گیرد تا بتوانند خود پیگیر اتفاقات مربوط به شرایط برگزاری باشند.

اگر بخواهیم بدبین باشیم، باید ادعا کنیم آیین‌نامه به صورت عمدی در سایت قرار داده نشده تا به وسیله آن آقایان فتاحی و بهاروند بتوانند قوانین را خلق‌الساعه تغییر دهند.  هرگاه هم از آنها در مورد چرایی این تصمیمات سوال می‌شود، ایشان آیین‌نامه را دلیل این تصمیمات عنوان می‌کنند. آیین‌نامه‌ای که ظاهراً سیال است و بنا به فراخور زمان قابل تغییر.

در این موارد است که جای خالی برنامه ۹۰ به عنوان دادستان فوتبال ایران به شدت احساس می‌شود. به نظر می‌رسد سعید فتاحی با این مدیریت سیال و لحظه‌ای چشم به سطوح بالاتر مدیریتی دوخته، اتفاقی که در فوتبال ایران با این حال و اوضاع اتفاق بعیدی نیست.

۲۰ ۴  
آی اسپورت
2019-05-21 14:41:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
کنت دراکولا
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۵:۴۱
کیسه کش مثلا ایین نامه رو بزارن تو متوجه میشی!!راجع به پاتوسی نص صریح ایین نامه میگفت که نمیتونه بازی بکنه مثل سال گذشته ی کیروش استنلی(حالا چه درست و غلط ایین نامه بود و لازم الاجرا) ولی دو نفر ایین نامه رو پیچوندن یکی امیرمافیا و دیگری باشگاه کیسه!!نشون میده کیسه جماعت مثل راحت الحلقومی ایین نامه رو دور میزنن و اب از اب تکون نمیخوره و تو هم اونموقع کر و لال تشریف داشتی!!اما اینمورد یادت میاد فینال حذفی که رحیمی مدیرعامل شله زرد گفت ما نهایت بتونیم پانزده تا بیست درصد استادیوم رو پر کنیم اونهم استادیوم ازادی در تهران!!یعنی اگه میتونستن پنجاه پنجاه میشد ولی نتونستن پس همچین ایین نامه ای بوده!!فقط خریت شما کیسه جماعت از ازل تا ابد میمونه و پایانی نداره همینطور وقاحت و سوزش که ان شا ا... سوزشتون مستدام باشه.راستی کیسه کاسه ی داغتر از اش هست!!!؟؟؟ اخه به تو ربط داره ؟؟چرا موقع بازی با فولاد لال بودی و چیزی نگفتی؟؟لابد اونموقع خفه خون شدن بهتر بود چون تیم رقیبت باخته بود و فکر قهرمانی میکردین و مشقشو مینوشتین!!الان طوری مطلب نوشتی یکی به نعل یکی به میخ زدی تا پرسپولیسیها چیزی نگن !!و من پرسپولیسیم ولی ها بیان بگن به به چه چه!!فقط برو تو غار تنهاییت و کمتر گ و ه پرسپولیس رو بخور.
مهدی
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۶:۲۰
واقعا از این سایت در عجبم که چطور کامنتهای پر از ادبیات سخیف و پر از فحاشی لنگی جماعت رو می ذاره . خطاب به کنت دراکولا هم فقط ی چیزی میگم از کوزه همان تراود که در اوست . بی شخصیت . یادت نره اینم گهی پشت به زین و گهی زین به پشت . اونم تو این مملکتی که هر روز زور تو دست یکیه . چه زود ۴ سال پیشتون یادتون رفت . بی جنبه های فحاش
۷
.
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۶:۳۰
.
۱
نیما
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۰:۴۳
قاضی شارع می گفت که داد آن است که خان بگوید. فتاحی از درج آئین نامه مربوط در سایت خودداری می کند .تاج وساکت بازنشسته قانون را به سخره می گیرند وادعای مدیریت جهانی را هم داریم .
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر