فهرست
زنانی که می‌خواهند به ورزشگاه بیایند؛ درها باز شده
زنانی که می‌خواهند به ورزشگاه بیایند؛ درها باز شده

زنانی که می‌خواهند به ورزشگاه بیایند؛ درها باز شده

آی اسپورت - در روزگار مهاجرت‌ ایرانی‌ها به کشورهای دیگر، اینکه تأثیرگذارترین مربی زن جهان از دید سایت فوتبال زنان امریکا، بعد از سال‌ها زندگی در این کشور به ایران آمده و چهره متفاوتی به تیم ملی فوتبال دختران ایران داده، امیدوارکننده است. کتایون خسرویار ۹۰ دقیقه تمام کنار خط می‌ایستد، فریاد می‌زند و تک تک رفتار بازیکنانش را زیر نظر می‌گیرد اما وقتی برمی‌گردد و به پشت سر نگاه می‌کند و سکوهای خالی را می‌بیند، دلش می گیرد. این را در مصاحبه بعد از بازی تیمش می‌گفت و از زنان گله داشت. انگار می‌خواهد نه تنها از تیم خودش که از فوتبال زنان در ایران چهره دیگری بسازد. چهره‌ای که بتواند برخلاف رویه همیشگی، زنان را برای تماشای بازی تیم‌های بانوان به ورزشگاه‌ها بکشاند.

کسانی که از فوتبال چهره‌ای مردانه سراغ دارند، باید در ورزشگاه آرارات بودند و حال و هوای متفاوتی را تجربه می‌کردند. دخترانی با انگیزه که چهره‌های‌شان با آن سربندهای خاص، برای اهالی فوتبال آشناست. مدتی است زیر نظر کتایون خسرویار تمرین می‌کنند و از همان زمان آنچنان آب‌دیده شده‌اند که می‌دانند فوتبال، شوخی بردار نیست. دختران‌مان این روزها برای بازی‌های مقدماتی قهرمانی آسیا آماده می‌شوند و قرار است آبان‌ماه در میانمار با تیم دختران میانمار، فلسطین و لائوس بازی کنند. حالا هم جهت آمادگی برای همین بازی‌ها در مسابقه‌ای تدارکاتی با دختران اردن بازی کرده‌اند و 3 بر یک آن‌ها را بردند.

1
1

در سکوت ورزشگاه و سکوهای خالی از تماشاگر که حسابی کتایون خسرویار را بابت حمایت زنان و دختران از تیم ملی ایران مأیوس می‌کرد. این سکوهای خالی در طول بازی‌های متعدد اینقدر توی ذوق سرمربی تیم ملی دختران خورده که در مصاحبه‌ای که بعد از بازی انجام می‌دهد می‌گوید: «زنان فقط حرف می‌زنند. مگر نمی‌خواهند که درهای ورزشگاه به روی‌شان باز شود؟ پس چرا حالا که برای بازی تیم ملی دختران، ورود تماشاگران آزاد شده، هیچکس نیامده؟»

کتایون گله مند است و می‌گوید: «در طول مدتی که در ایران هستم، تماشاگران نتوانسته‌اند انتظارات من را برآورده کنند و این دختران واقعاً به حمایت و انرژی بانوان ایرانی روی سکوی ورزشگاه‌ها نیاز دارند.»

در واقع خسرویار معتقد است که زنانی که خواستار حضور در ورزشگاه‌ها هستند، برای برداشتن موانع از پیش روی خود، ابتدا باید با حضور در بازی‌های تیم ملی دختران، اشتیاق خود را برای این حضور نشان دهند و رفته رفته فضای لازم را فراهم کنند برای حضور در ورزشگاه‌های بزرگ‌تری چون آزادی و بازی‌های مهم‌تر و حساس‌تر. شاید هم در دوردست اهداف دیگری در سر دارد و روزی را می‌بیند که اینقدر چهره فوتبال زنان را در ایران تغییر بدهد که بتواند زنان را برای تماشای بازی هم‌جنسان خود به ورزشگاه بکشاند.

البته که این بازی با برگزاری در ساعت 11 صبح دوشنبه، عملاً حضور تماشاگران بیشتر را سخت می‌کرد و از طرفی، تبلیغات محدود و اطلاع‌رسانی ضعیف درباره زمان برگزاری این بازی، باعث می شد که خیلی‌ها از آن خبر نداشته باشند اما نکته مهم‌تری که درباره حضور تماشاگران در بازی زنان باید مورد توجه قرار بگیرد این است که فوتبال زنان به طور کلی در کشورهای دیگری جز ایران هم تماشاگران زیادی را به ورزشگاه‌ها نمی‌کشاند. حتی تیم‌های پایه مردان هم در بازی‌های رسمی و تدارکاتی خود تماشاگران زیادی ندارد و اینکه بازی تدارکاتی دختران، نتوانسته تماشاگران زیادی را به ورزشگاه بکشاند، نباید باعث ناامیدی و دلسردی تیم ملی دختران ما شود.

2
2

درست است که زنان می‌توانند مسیر راهیابی به ورزشگاه‌ها را از تماشای فوتبال بانوان آغاز کنند اما واقعیت این است که هواداری و عشق تماشای یک بازی فوتبال در ورزشگاه، چیزی نیست که بتوان آن را به هوادار دیکته کرد. این حساسیت یک بازی فوتبال است که صدها هزار نفر را از خانه‌های‌شان به ورزشگاه می‌کشاند و قطعاً تا این شور و هیجان در دل آن هوادار ایجاد نشود، هرگز نمی‌توان به زور او را به ورزشگاه کشاند. شور و هیجانی که فوتبال زنان حتی در فوتبالی‌ترین کشورهای دنیا هم هنوز نتوانسته به پای فوتبال مردان برسد.

باز شدن درهای ورزشگاه آرارات به روی زنان، اتفاق تازه‌ای نبوده و پیش از این هم مسابقات زیادی با حضور تماشاگران زن در این ورزشگاه برگزار شده، به همین خاطر نمی‌توان این دو مقوله را با هم مقایسه کرد. این، خواسته اصلی زنان برای ورود به ورزشگاه‌ها نیست. زنان، حضور خانوادگی در ورزشگاه‌های بزرگ کشور برای تماشای آزادانه همه مسابقات را می‌خواهند. درهای ورزشگاه در بازی تدارکاتی دختران ایران مقابل اردن به روی زنان باز شد اما نه آن‌طور که زنان می‌خواستند.

همه این‌ها اما باعث نمی‌شود حمایت دختران فوتبالیست کشورمان را فراموش کنیم. حتی اگر این همه خواسته‌ زنان‌ از بازشدن درهای ورزشگاه‌ها نیست اما می‌تواند انگیزه خوبی باشد برای آیندگان فوتبال بانوان. دومین بازی‌شان با اردن ساعت 11 صبح چهارشنبه 4 مهرماه برگزار می‌شود و پیش از سفر به میانمار به حمایتی که از هم‌جنس‌های‌شان دریافت می‌کنند نیاز دارند.

ایران ورزشی

۲ ۲  
آی اسپورت
2018-09-24 20:13:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
عمر خری بین هستم
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷، ۲۰:۴۰
همه بیان زنان کثیف لنگی نیان!
۳ ۱
مارال
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷، ۰۰:۰۳
تو چه به نظر دادن وطن فروش بیسواد
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر