فهرست
این جهان بیکرانه را «عدد» بده
این جهان بیکرانه را «عدد» بده

این جهان بیکرانه را «عدد» بده

آی اسپورت - فرق ما با جوامع پیشرو شاید در همین کلمه سه حرفی باشد : «عدد». شاید آنها فهمیده‌اند که برای حل پیچیده‌ترین مسایل ممکن، اول باید آنها را «مدل‌سازی» کرد، بعد در قالب منطق خشک ریاضیات گنجاند و در نهایت با حل مساله، به یک عدد رسید. عددی که می‌شود هدف نهایی و مقصود پروژه. از این مدل‌سازی‌ها و اعداد است که علمی به نام «آمار» به وجود می‌آید. علمی وسیع و عمیق که می‌تواند ستون یافتن هر راه حلی باشد.

ما هم البته می‌دانیم که اینها مهم‌اند و می‌دانیم که چقدر در تحلیل‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و هدف‌گذاری‌ها کاربرد دارد، اما به آنها بها نمی‌دهیم. آمار، باید پایه اظهار نظر باشد، اما چند درصد آمارهای ارائه شده درستند؟ و مهم‌تر از آن، این آمارها را چه کسانی ارائه می‌کنند؟ یک نمونه بارز ارائه آمارهای فله‌ای، بی‌پشتوانه و بی‌مطالعه، در همین فوتبال ایران قابل مشاهده است. عدد، در فوتبال ایرانی، از سالها پیش، چندان ارزشمند نبوده و ظاهرا بناست، تا همچنان نباشد. روزی که علی پروین جمع درصد آمادگی تیمش را از ۱۰۰ بالاتر برد، بجای نقد اتفاق رخ‌داده، صرفا به ماجرا خندیدیم و از آن ضرب‌المثل ساختیم. اما این بیماری در میان اهل فوتبال همه‌گیر شد. مثالی نمی‌زنم که سوء‌تفاهم بشود. اما نمونه بارز آن در همه این سال‌ها، میزان اقبال هواداران به تیم‌ها و همچنین اعلام تعداد تماشاگران حاضر در ورزشگاه‌هاست. نشمرده خریدیم و خودمان هم باورمان شد که حرف‌مان درست است. هیچکس نپرسید اساسا جامعه آماری فوتبالدوستان ایران طبق یک مطالعه علمی و درست، واقعا چقدر است که از این جمع، ۴۰میلیون قرمز و ۳۰میلیون آبی هستند؟ گفتند و نوشتند و تبلیغ کردند تا باورمان شد که لابد راست است. در چنین فضایی از بی‌اهمیتی نسبت به اعداد و ارقام که می‌تواند و باید پایه و مایه رشد و توسعه فنی و مدیریتی فوتبال باشد، اظهارنظر محمدرضا زنوزی مبنی بر ۳۰میلیون طرفدار تراکتور، ابدا عجیب نیست. نه کسی از او سند و مدرک خواهد خواست و نه او مستند ادعایش را ارائه خواهد کرد. هرکس هم جز این بگوید، با هجوم زامبی‌های مجازی، دیر یا زود مجبور به بی‌خیالی خواهد شد. تا اینکه چندی بعد، همین ادعایی که اینک خنده‌دار به نظر می‌رسد، به عنوان یک واقعیت ثابت شده، از بلندگوی رسانه‌ها فریاد خواهد شد. حالا شاید جناب زنوزی، آمار آذری‌های محترم ایران را کلا به نفع تیمش مصادره کرده باشد. بازهم جای شکرش باقی است که به ۳۰میلیون نفر رضایت داد. اگر ۸۰میلیون نفر هم می‌گفت، نه جای تعجب داشت و نه کسی از او پرسشی می‌کرد.

اعداد همینقدر مهم‌اند که توجه یا بی‌توجهی به آنها، تفاوت‌ها را رقم میزند. در فوتبال سوبسیدی ایران اما، اعداد صرفا کاربرد تبلیغی برای مخاطبان عموماً مجازی این روزها دارد.

۲۱ ۳  
آی اسپورت
2019-09-07 01:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
Ali
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۰۲:۲۸
چطور 40 میلیون طرفدار با عقل کوچک شما نویسنده تا دیروز جور درمیومد امروز که مالک محترم تراکتور حرف از 30 میلیون طرفدار میکنه شما نویسنده های سرخ و آبی بهتون برمیخوره تراکتور فراتر از مرزها طرفدار داره اینو همین آقا بهتون ثابت خواهد کرد
علی تراکتوری
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۱۲:۵۴
وقتی مدیران سرخ ابی میگن سه چهل میلیون هوادار داریم کسی اعتراض نمیکنه که چطور در کشوری که حدود ۸۵ میلیون هست مثلا ۴۰ میلیون پرسپولیس هست یعنی همه فوتبالی هستن !! یا اینکه اصلا با چه روشی به این آمار رسیدن !!
تمام اعدادی که برای تعداد هواداری تیم ها مطرح میشه چیز احتمالی و دور از واقعیت هست
۵
مهدی
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۱۵:۳۱
امار هواداری که حاج زنوزی ملک ترکتور اذربایجان مطرح می کنه . در رسانه های ترکیه و جمهوری اذربایجان زیاد مطرح میشه . یعنی رسانه های ترکیه و جمهوری اذربایجان متقد هستن که ترکتور نه تنها پر هودارترین تیم ایران هستش بلکه حتی این موضوع مطرح می کند که باشگاه ترکتور پر هوادارین باشگاه جهان هستش . موضوع ترکتور وقتی مطرح شد که در ترکیه بحث بر این بود که کدام تیم لیگ ترکیه پرهوادار هستن . که مجری برنامه رسانه ترکیه نام ترکتور رو به انواع پر هودارترین باشگاه ترک جهان مطرح کرد . و گفت باشگاه ترکتور جز پرهودارتین باشگاه های جهان هستش . و باشگاه های مطرح ترکیه پشت سر ترکتور اذربایجان هستن . این موضوع در رسانه های ترکیه و جمهوری اذربایجان زیاد مطرح میشه . پس میشه گفت باشگاه ترکتور اذربایجان نه تنها در ایران در کشورهای خارجی هم طرفدران زیادی داره . پس میشه نتیجه گرفت که ترکتور پر هوادارن باشگاه ایران هستش . باشگاه هی که که محبوبیتش از مرزهای ایران فرار رفته
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر