فهرست
توپ‌جمع‌کنی که ناجی مورینیو و تاتنهام شد!
توپ‌جمع‌کنی که ناجی مورینیو و تاتنهام شد!

توپ‌جمع‌کنی که ناجی مورینیو و تاتنهام شد!

آی اسپورت - تاتنهام در اولین تجربه ژوزه مورینیو روی نیمکت این تیم در لیگ قهرمانان مقابل المپیاکوس به میدان رفت و بر خلاف انتظار در خانه خود و در همان نیمه اول دو بار دروازه خود را باز شده دید. اما دله آلی، ستاره تازه اوج گرفته تاتنهام موفق به گلزنی شده و اختلاف را به حداقل رساند. اما در اوایل نیمه دوم بود که هری کین روی اتفاقی عجیب موفق شد گل دوم تاتنهام را وارد دروازه المپیاکوس کند. توپ در سمت راست زمین به بیرون رفت و با توپ رساندن سریع توپ جمع کن به بازیکنان تاتنهام، این تیم خیلی سریع موفق به طرح ریزی حمله خود شد و در نهایت ارسال عرضی لوکاس مورا با ضربه تمام کننده هری کین همراه شد و اسپرز موفق شد در دقیقه ۵۰ به گل تساوی دست یابد. اهمیت کار توپ‌جمع‌کن در به ثمر رسیدن گل به حدی بود که ژوزه مورینیو بعد از گل او را بوسید.

اما مشابه این اتفاق فصل قبل و در دیدار نیمه نهایی لیگ قهرمانان بین لیورپول و بارسلونا در استادیوم آنفلید رخ داد. جایی که توپ‌جمع‌کن خیلی سریع توپ را به الکساندر آرنولد رساند و او نیز با ارسال کرنر خود دیوک اوریگی را تبدیل به گل کرد و مرسی‌سایدی‌ها جواز صعود به فینال را دریافت کردند. همچنین مدتی قبل و در جریان پیروزی ۰-۵ سیتی مقابل پالاس، تصاویری از پپ گواردیولا در حال توصیه به توپ‌جمع‌کن استادیوم اتحاد به ثبت رسید و سرمربی اسپانیایی بعدها مدعی شد از توپ‌جمع‌کن خواسته توپ را سریع‌تر به بازیکنان برساند تا حملات زودتر استارت بخورد.

استفاده از پرتاب‌های اوت و به جریان انداختن سریع بازی‌ها در فصول اخیر برای تیم‌های انگلیسی اهمیت زیادی پیدا کرده و حتی لیورپولی‌ها یک مربی ویژه پرتاب اوت هم استخدام کردند؛ و به همین دلیل، توپ‌جمع‌کن‌ها نیز نیاز به آموزش‌های ویژه و هماهنگی با بازیکنان تیم دارند تا در چنین موقعیت‌هایی به کمک تیم‌شان بیایند؛ توپ‌جمع‌کن‌هایی که بعید نیست خیلی زود خود به ستاره‌های تیم محبوب‌شان تبدیل شوند.

مورینیو پس از سوت پایان بازی از پسر توپ جمع کن کنار زمین، تشکر کرد. او در گفتگو با بی‌تی اسپرت گفت: «من عاشق پسرهای توپ‌جمع‌کن باهوش هستم همانطور که خودم نیز همینطور بودم و این بچه امروز عالی بود. او بازی را می‌خواند و درک می‌کرد و یک پاس بسیار خوب نیز داشت که لحظه مهمی برای او بود و هرگز فراموشش نخواهد کرد. گلی که پیش از نیمه اول به ثمر رساندیم بسیار مهم بود. من آن را ندیدم و دیرتر روی نمایشگر دیدم.»

اما میسون ماونت ستاره جوان این روزهای چلسی که از کودکی در آکادمی این باشگاه پرورش یافته می‌گوید زمانی که در حال آموزش در آکادمی در برخی بازی‌های چلسی به عنوان توپ‌جمع‌کن به کار گرفته می‌شده خیلی خوب به خاطر می‌آورد که مورینیو، سرمربی وقت چلسی به او و دیگر توپ‌جمع‌کن‌ها توصیه‌هایی داشته و تکنیک‌هایی به آنها می‌آموخته که بتوانند به بهترین شکل ممکن توپ را برای شروع سریع و گاهی با تاخیر بازی در اختیار بازیکنان قرار دهند. میسون ماونت در این باره می‌گوید: «وقتی در کودکی در بعضی بازی‌های بزرگ چلسی توپ‌جمع‌کن بودم آنقدر از این تجربه لذت می‌بردم که الان آن روزها را خیلی خوب یادم هست. یکی از خاطراتی که هیچوقت فراموش نمی‌کنم این است که مثلا اگر در لیگ قهرمانان، تیم در حال بردن بازی بود مورینیو به ما می‌گفت توپ را نگه داریم و سریع به بازی برنگردانیم!»

۲    
آی اسپورت
2019-11-27 18:56:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر