فهرست
زیدان برف مادرید را در این فصل می‌بیند؟
زیدان برف مادرید را در این فصل می‌بیند؟

زیدان برف مادرید را در این فصل می‌بیند؟

آی اسپورت – آخرین دیدار رئال مادرید در پیش فصل با نتیجه تساوی 2 بر 2 و شکست در ضربات پنالتی برابر رم همراه شد تا در آستانه شروع فصل جدید لالیگا نگرانی‌ها درباره قهرمان سی‌وسه دوره این رقابت‌ها بیش از پیش افزایش یابد. شاگردان «زین‌الدین زیدان» در طول تابستان هفت دیدار تدارکاتی را برگزار کردند؛ شکست 3 بر یک برابر بایرن مونیخ، تساوی 2 بر 2 در مصاف با آرسنال، شکست 7 بر 3 مقابل اتلتیکومادرید، شکست یک بر صفر به تاتنهام، پیروزی 5 بر 3 برابر فنرباغچه، برد یک بر صفر در جدال با سالزبورگ و البته تساوی 2 بر 2 در تقابل با گرگ‌های رم.

در طول تمام این بازی‌ها ضعف خط دفاعی رئال مادرید کاملاً مشهود بوده و همین نقص به یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های زیزو تبدیل شده است: کهکشانی‌ها در طی این 7 مسابقه در مجموع 18 گل دریافت کردند و در همین آخرین دیدار نیز حریفشان علاوه بر اینکه 2 بار تور دروازه رئال را به لرزه درآورد، موقعیت‌های بسیاری نیز خلق کرد که تیرک دروازه و البته واکنش‌های «تیبو کورتوا» در چند نوبت مانع از فروپاشی دروازه سفیدپوشان بیش از 2 مرتبه شد.

سرمربی نامدار و فرانسوی مادریدی‌ها در دیدار برابر سالزبورگ با سه دفاع تیمش را راهی میدان کرد، یعنی درست همان کاری که در جدال مقابل رم نیز انجام داد! اما آنچه مشخص است این‌ست که قوهای سپید اسپانیا با چنین سیستمی به شدت مشکل دارند و تنها با گذر زمانی طولانی شاید بتوانند خود را با این سیستم هماهنگ کنند. از طرفی با توجه به انتقال قرضی «خسوس وایخو» به ولورهمپتون، مادریدی‌ها تنها چهار مدافع وسط در اختیار دارند که برای پیاده کردن این سیستم در طول فصل به هیچ عنوان کافی نیست.

در دیدار برابر رم، «ناچو فرناندز» جانشین «سرخیو راموس» در ترکیب اصلی بود و عملکرد بسیار بدی از خود به جای گذاشت. او تابستان خوبی را سپری نکرد و می‌توان اکنون به صراحت گفت که او با شرایط فعلی‌اش در حد و قواره‌های حضور در ترکیب اصلی تیمی مانند رئال مادرید نیست! «رافائل واران» هم گاهاً اشتباهات مرگباری را مرتکب شد و «ادر میلیتائو» نیز تازه به تیم پیوسته و نمی‌توان انتظار زیادی در همین ابتدای کار از او داشت.

علیرغم ثبت کلین‌شیت در دیدار برابر سالزبورگ باید گفت که به کار گرفتن سیستمی جدید در خط دفاع در حال حاضر ریسکی بی‌مورد است چرا که هیچکدام از بازیکنان ذهنیت درست و مثبتی نسبت به آن ندارند. در واقع استفاده از این سیستم نه تنها خط دفاعی بلکه کل شاکله تیم را بهم ریخته است؛ به عنوان مثال سفیدپوشان مادرید در دیدار برابر گرگ‌های رم از «فدریکو والورده» و «کاسمیرو» دو هافبک تدافعی با تجربه در مرکز زمین بهره بردند اما عدم اطمینان از استحکام خط دفاعی عملکرد این دو را نیز تحت تاثیر قرار داد و به این ترتیب دروازه رئال بارها و بارها مورد تهدید قرار گرفت.

در این بین اما «مارسلو» شاید تنها بازیکنی باشد که از این سیستم جدید بهره می‌برد؛ در این سیستم از وظایف دفاعی او کاسته می‌شود و فرصت بیشتری برای حمله به سمت دروازه حریف در اختیارش قرار می‌گیرد. به لطف همین ماجرا بود که در جدال برابر رم، مدافع برزیلی کهکشانی‌ها گل نخست بازی را به ثمر رساند و گل دوم را هم برای هم‌تیمی‌هایش ساخت؛ جایی که روی ارسال خوب او، کاسمیرو با یک ضربه سر دقیق دروازه حریف را گشود. البته رمی‌ها که دقیقه 34 توسط «دیگو پروتی» گل نخست خود را به ثمر رساندند، یک دقیقه پس از گل کاسمیرو یعنی در دقیقه 40 و به فاصله شش دقیقه از گل اولشان، توسط «ادین ژکو» بازی را به تساوی کشاندند و در نهایت در ضربات پنالتی نیز با نتیجه 5 بر 4 به برتری رسیدند.

زیدان پس از شکست برابر رم در ضربات پنالتی گفت: «آنچه تاکنون انجام دادیم اهمیت دارد. پیش فصل تمام شد و حالا ما خواهان شروع لالیگا هستیم، جایی که بازی‌های مهمی را پیش رو خواهیم داشت. در نیمه نخست با پنج مدافع بازی نکردیم بلکه با سه مدافع و دو پیستون به میدان رفتیم. ما تنها یک سیستم بازی نداریم و کارهای زیادی می‌توانیم انجام دهیم. هر اتفاقی ممکن است رخ دهد. اما در حقیقت این تیمی‌ست که در اختیار داریم و تا حد مرگ هم با این بازیکنان خواهم بود.»

پیشتر گفتیم که نگرانی‌ها درباره خط دفاعی، «یکی» از اصلی‌ترین دغدغه‌های زیزو است؛ نگرانی دیگر سرمربی فرانسوی به خط میانی تیمش برمی‌گردد، جایی که موفق نشدند «پل پوگبا» - گزینه مد نظر زیدان - را به آن اضافه کنند و حالا مجبور هستند با مثلثی قدیمی و تقریباً ناکارآمد فصل جدید را کلید بزنند. ناکارآمد از این جهت که بازی‌ها و تفکرات این مثلث متشکل از «کاسمیرو»، «لوکا مودریچ» و «تونی کروس»، برای تمام حریفان تکراری شده و طبیعتاً مهارشان نیز کار چندان سختی نخواهد بود. این مثلث فصل گذشته نیز نتوانست کاری از پیش ببرد و طبیعتاً در این فصل نیز نمی‌تواند دست به خلق یک معجزه بزند.

فراموش نکنید که سرمربی فرانسوی رئال‌مادرید در جدال مقابل رم از دو سیستم متفاوت استفاده کرد که نشان می‌دهد هنوز نتوانسته تیم خود را به درستی بشناسد و در خصوص سیستم کارآمد به نتیجه جامع برسد؛ در نیمه اول رئالی‌ها بیشتر سعی در دفاع داشتند و خبری از هجوم مطلق نبود اما در نیمه دوم همه‌چیز تغییر کرد و با حضور «ادن آزار»، «کریم بنزما» «وینیسیوس جونیور» و «لوکا یوویچ» رئال سراپا هجومی شد، سیستمی که البته ضعف خط دفاعی‌شان مخصوصاً با سیستم جدید زیاد را بیشتر به تصویر کشید.

اکنون می‌توان با قاطعیت گفت که زیزو در یک بن‌بست تاکتیکی گرفتار شده است و در آستانه شروع لالیگا مشخص نیست تیم تحت رهبری‌اش با چه سیستم و برنامه‌ای پای به میادین خواهد گذاشت. در دیدار برابر رم، شاهد استفاده از سیستم 2-5-3 بودیم که در این سیستم «کریم بنزما» در پست مهاجم هدف ایفای نقش کرد و نتوانست تاثیری در روند بازی ایجاد کند. جالب اینکه «وینیسیوس جونیور» و «گرت بیل» که در ادامه بازی به عنوان بازیکن جانشین به زمین رفتند، عملکرد بسیار بهتری از خود به جای گذاشتند. گرچه سرمربی رئال بارها اعلام کرده که تمایلی به حضور شاهزاده ولزی در تیمش ندارد اما باید اکنون اعتراف کند که وینگر شماره 11 تیمش در جدال برابر رم، موثرترین بازیکن جانشینش بود و نشان داد با بازی در سمت چپ در سیستم 2-4-4 – سیستم مورد استفاده در نیمه دوم – حرف‌های برای گفتن دارد. اکنون شاید برخی بهتر درک کنند که چرا «فلورنتینو پرس» تمایلی به فروش «گرت بیل» ندارد و بر خلاف علاقه سرمربی تیمش برای جذب «نیمار جونیور» به آب و آتش می‌زند.

بیایید از هم‌اکنون با حقیقت روبه‌رو شویم؛ رئال با شرایط فعلی قطعاً امتیازات زیادی را در هفته‌های نخست لالیگا از دست خواهد داد و در صورت وقوع چنین اتفاقی، آنها هیچ شانسی برای کسب جام در این فصل نیز نخواهند داشت. شاید حتی زیزو برف مادرید را نیز در این فصل نبیند!

 

سازندگی

 

۲    
آی اسپورت
2019-08-17 16:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر