فهرست
لطف برادرانه؛ زلاتکو گران‌تر از قلعه‌نویی، دایی!
لطف برادرانه؛ زلاتکو گران‌تر از قلعه‌نویی، دایی!

لطف برادرانه؛ زلاتکو گران‌تر از قلعه‌نویی، دایی!

آی‌اسپورت- در روزهایی که مدیران پرسپولیس در تکاپو هستند تا پولی جور کنند و دل برانکو را برای ماندن در ایران به دست بیاورند، خبری منتشر شده که پرسپولیسی‌ها مطابق ‌بندی که در قرارداد برانکو وجود دارد، علاوه بر او باید با دستیارانش هم تسویه حساب کنند. گفته می‌شود زلاتکو ایوانکوویچ ۱۰۳ هزار یورو، مربی دروازه‌بان‌ها، ایگور پانادیچ ۷۸ هزار یورو و مربی بدنساز، مارکو استیلینوویچ ۲۵ هزار یورو طلبکار هستند. این خبر کوتاه از چند منظر قابل بررسی است. 

اول: برانکو در نخستین سالی که به پرسپولیس آمد، «آندری پانادیچ» را به‌عنوان دستیار اول به همراه خودش به ایران آورد. پانادیچ همبازی سابق مهدوی‌کیا در هامبورگ و بازیکن اسبق تیم ملی کرواسی بود که پیش از ورود به ایران سابقه سرمربیگری در لیگ اتریش و کرواسی را هم داشت و در ۴۶ سالگی یکی از اعضای کادرفنی پرسپولیس شد. بعد از اینکه پانادیچ سرخ‌ها را ترک کرد، «سرتن چوک» جانشین او شد؛ مربی ۵۰ ساله‌ای که در سه تیم دسته اولی کرواسی سابقه سرمربیگری داشت و حتی مدت کوتاهی مربی موقت مهم‌ترین باشگاه کرواسی یعنی دینامو زاگرب بود اما بعد از چوک، برانکو از استخدام دستیاران باسابقه و دارای کارنامه روشن صرفنظر کرد و وقتی متوجه شد ایرانی‌ها مردمانی منعطف هستند، ترجیح داد برادرش زلاتکو را به ایران بیاورد. درباره زلاتکو، همین کافی است که بدانیم به جز دوره کوتاهی که در برق شیراز مشغول به کار بوده (و در آن مقطع هم دقیقاً مشخص نیست بر اساس کدام کارنامه به ایران آمده بوده)، مهم‌ترین تجربه مربیگری‌اش به دسته سوم کرواسی مربوط می‌شود و بقیه عمرش، در مدرسه فوتبال و تیم‌های رده پایه مشغول به کار بوده. مهم‌ترین افتخاری که در کارنامه مربیگری زلاتکو ایوانکوویچ دیده می‌شود به سال ۲۰۰۹ برمی‌گردد؛ صعود با تیم اسلوبودا از دسته چهارم کرواسی به دسته سوم! اینکه چطور می‌شود برانکو از پانادیچ و چوک به برادرش زلاتکو می‌رسد و ترجیح می‌دهد روابط خانوادگی را جایگزین تخصص کند، پرسشی است که زیر سایه موفقیت‌های برانکو در پرسپولیس مخفی مانده است.

دوم: در گزارشی که روز ششم دی ماه ۹۶، سایت اختصاصی باشگاه پرسپولیس به مناسبت ورود زلاتکو به پرسپولیس منتشر کرده، قید شده زلاتکو به زبان انگلیسی «اشراف نسبی» دارد اما حالا بعد از ۱۸ ماه با صراحت می‌توان گفت زلاتکو با زبان انگلیسی حتی «آشنایی مختصر» هم ندارد و برخلاف برانکو، ایگور و مارکو، به جز زبان مادری، با هیچ زبانی قادر به ارتباط برقرار کردن با دیگر اعضای باشگاه نیست. یعنی در جلسات تمرینی یا اردویی و هنگام مسابقه، هر جا اصغر نیک‌سیرت نباشد، زلاتکو به جز برادر کوچکترش، با هیچ بازیکن ایرانی نمی‌تواند جمله‌ای رد و بدل کند. خبرنگارانی که حوزه پرسپولیس را پوشش می‌دهند، می‌توانند تایید کنند که در طول جلسات تمرینی هم زلاتکو در قواره‌هایی کوچکتر از «دستیار اول» سرمربی است و وظایفی که به عهده او گذاشته می‌شود قابل قیاس با آندری پانادیچ و سرتن چوک نیست.

سوم: در فوتبالی که اطلاعات مالی و مبلغ قرارداد هیچ کس شفاف نیست، طبعاً کسی نمی‌داند مبلغ قرارداد زلاتکو با پرسپولیس چقدر است ولی اگر همین طلب ۱۰۳ هزار یورویی را معیار قرار دهیم و با در نظر گرفتن این فرض که زلاتکو همچون برادرش، تا پایان فصل حداقل ۵۰ درصد از قراردادش را دریافت کرده، به حدود رقم ۲۰۰ هزار یورو برای یک سال می‌رسیم، یعنی با این حساب، زلاتکو بابت دستیاری در پرسپولیس ۳ میلیارد تومان دریافت کرده و تا همین جا از گران‌ترین مربی‌های ایرانی مثل امیر قلعه‌نویی و علی دایی هم گرانقیمت‌تر است. حتی اگر فرض کنیم زلاتکو ملاحظه پرسپولیس را کرده و در این فصل هیچ پولی نگرفته، باز هم مبلغ قراردادش، او را از مربیانی مثل مجید جلالی، علیرضا منصوریان و جواد نکونام گرانقیمت‌تر می‌کند!‌ این را هم در نظر بگیرید که در فوتبال داخلی کرواسی، به جز دو سه تیم مثل دینامو زاگرب و هایدوک اشپیلت، حتی دستمزد سالیانه سرمربیان تیم‌های لیگ یک این کشور، سالی ۲۰۰ هزار یورو نیست و معمولاً اعدادی که رد و بدل می‌شود به مراتب کمتر است اما زلاتکو با تجربه سرمربیگری در دسته سه کرواسی، با قراردادی رویایی به ایران می‌آید و با دستمزدی شگفت‌انگیز، آینده مالی دو فرزندش را تامین می‌کند. با نوع رابطه‌ای که بین برانکو و باشگاه پرسپولیس وجود دارد و دست بالای برانکو در مذاکره به خاطر سه بار قهرمانی در لیگ، اگر پروفسور پرسپولیسی‌ها سال آینده هم در ایران باقی بماند، احتمالاً زلاتکو هم در کادرفنی قرمزها خواهد ماند و این خوشبختی، ادامه‌دار خواهد بود.

چهارم: در روزهایی که ما به انتظار نشسته بودیم که زلاتکو بالاخره روی نیمکت پرسپولیس واکنشی، لبخندی، اخمی، خوشحالی یا ناراحتی بروز دهد، او مشغول حساب و کتاب پاداشی بود که بابت فینالیست شدن در لیگ قهرمانان آسیا به کادرفنی تعلق می‌گیرد. او به همای سعادتی فکر می‌کرد که روی شانه‌هایش نشسته؛ به دستمزدی بسیار بیشتر از کار در مدرسه‌های فوتبال کرواسی و طلبی چند ده هزار یورویی از پرسپولیس که بالاخره روزی وصول می‌شود؛ چه مسالمت‌آمیز و چه از طریق شکایت به فیفا!

۱۸ ۱۴  
آی اسپورت
2019-06-16 11:49:00
نظر دهید

۱۴ نظر
احمدرضا
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۱۲:۰۰
سوزش كيسه كشا مخصوصاً خبردلاراشون وايه ما لذت بخشه،زلاتكو بايدم بيشتر از قلعه نوعي و ... پول بگيره بالاخره يه فرقي بين مربي تيم قهرمان و تيماي معمولي بايد باشه.
راستي لطفاً يه گزارش مفصل در مورد دستاوردها و قهرمانيهاي استراماچوني ١/٦ ميليون يورويي بنويسين و تكليف بدهي ١/٢ ميليون دلاري شفر و ساشا جانش رو هم از قلم نندازين.
بهزاد
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۱۲:۴۶
کم کم داره دست این دلال کروات برانگوه اعظم برای هوادارایی که چشم و گوششونو بر روی حقایق بستن هم رو میشه. جالبه کلا هوادارای پرسپولیسو جادو کرده. تاکتیک که بزن زیرش. داداشش که با پول کلان رو نیمکته. دو تا از فامیلای بی خاصیتشم بعد از اکراینی ها به پرسپولیس آوورد و حق دلالی رو به جیب زد. بودیمیر که داره بابت راه رفتن تو زمین از پرسپولیس شکایت میکنه. خودشم که قهر چسیده رفته کرواسی میگه تا پول نگیرم نمیام. آخرم هم پول میگیره هم قراردادا نمیبنده و سر از لیگ عربستان در میاره. خداوکیلی این مرتیکه ازگل اینجوری که پرسپولیس و وزارت ورزشو دوشید دامدارا گاو رو نمیدوشن. دیگه به چیش مینازن این طرفدارای ساده سرخ؟
کاج
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۱۳:۰۳
اولا که گه باباته دوما اسگول از چشم بستن روی حقایق میگی درحالیکه شفر پسر بی سوادش رو با 300 هزاردلار بهتون قالب کرد؟؟؟ شما کیسه کشا چه جور جونورای نفهمی هستین؟؟؟؟؟ باز زلاتکو مدرک داره شوفرزاده که بدون مدرک خرتون کرده بود
۵
...
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۱۳:۰۶
برانکو یه فصل دیگه بمونه همه تاسی رو میفرسته تیمارستان. بودیمیر تو زمین راه رفت؟ حداقل دوتا گل زد . گرو ونیومایرو منشا و بویان چیکار کردن؟ از سادگی حرف میزنه درحالیکه کیسه کشا به استاد سواری دادن معروف شدن خخخخ
۵
شعور و شخصیت دو حلقه مفقوده ششتقلالیا
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۱۵:۰۹
شما تو این سایت ۵ استقلالی مودب و با شخصیت نمی بینی!
ما هم می توانیم به مانند شما توهین کنیم و هر چه لایق شعور و شخصیت نداشته شماست بگیم اما ما روی سفره پدر و مادر خودمان بزرگ شدیم، نون حلال خوردیم و پدر و مادر ما به تربیت یاد داده است..
با ده تا اسم فرهاد و بهزاد و سعید از خوزستان و ژان والژان هرچیزی دوست داری بگو اما تهش چیزی که عیان است عقده حقارت است که در کلام تو موج می زند.. این حرص و جوش و حسادتی که در کلام تو موج می زند بیشتر مایه ترحم و دلسوزی است...
برایت آرامش آرزو می کنم
۵
شعور و شخصیت دو حلقه مفقوده ششتقلالیا
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۱۵:۱۰
شما تو این سایت ۵ استقلالی مودب و با شخصیت نمی بینی!
ما هم می توانیم به مانند شما توهین کنیم و هر چه لایق شعور و شخصیت نداشته شماست بگیم اما ما روی سفره پدر و مادر خودمان بزرگ شدیم، نون حلال خوردیم و پدر و مادر ما به تربیت یاد داده است..
با ده تا اسم فرهاد و بهزاد و سعید از خوزستان و ژان والژان هرچیزی دوست داری بگو اما تهش چیزی که عیان است عقده حقارت است که در کلام تو موج می زند.. این حرص و جوش و حسادتی که در کلام تو موج می زند بیشتر مایه ترحم و دلسوزی است...
برایت آرامش آرزو می کنم
۳
فرهاد
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۱۲:۵۳
به خودت بگو که برای قرارداد 3 میلیاردی قلعه نوعی چه حاشیه هایی ساختی چرا این را می گویی قرارداد رادشویج بنجل هم از قلعه نوعی بالاتر است
فرهاد شله زرد
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۱۵:۱۰
شل کن و لذت ببر عین این ۴ سال!
۳
فرهاد
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۱۹:۰۵
10 سال زیر بودی عقده ای شدی جام جام می کنی
محمدرستگاربان
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۱۲:۵۷
حقیقتا همه چیمون به هم میاد کجای دنیا میشینن حساب کتاب دستمزد کمک مربی تیمی رو که هتریک و دبل قهرمانی کرده رو با چرتکه میندازه که زیاد گرفته یا کم برانکو با همین کادر فنی بهترین نتایج رو گرفته که اگه هرجایی دیگه به غیر از ایران بود چندین برابر دستمزدش عایدی باشگاه میشد اون وقت خندداره یه مشت دلارنگار واسه ماست مالی قرارداد فوق نجومی استراماچونی همیشه اخراجی دارن به قرارداد زلاتکو گیرمیدن
کاج
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۱۳:۰۶
از شدن سوزش به هذیون گویی افتادن.
تو همین لیگ ایران پسر شفر بدون مدرک 300 هزاردلار قرارداد داشت و گرو نیومایر بدون ضربه در چارچوب میلیاردی گرفتن و رفتن
۲ ۱
فرهاد
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۱۹:۰۶
توجیهو منطق لنگی چون پسر شفر دزدید پس داداش برانکو هم بدزدد
۳
کاج عاصیا
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۱۵:۲۹
این خبردلاران دوزاری از کجا میان؟!
مغانی کیه؟!
حاصل جهد و تلاش شبانه زلاتکوست؟؟
۱
تراکتورچی
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۲۲:۲۷
خاک بر سر هر دوتیم وزارت ورزش که این پولهای یا مفت رو از محل بیت المال به بستگان سرمربی میدهند فرق تیم حکومتی با باشگاه خصوصی اینجا معلوم میشه که زنوزی حاضر نمیشه با تونی اولیویرای محبوب توافق کنه چرا که راضی به تحمیل پسرش بعنوان دستیار نبوده و براش تخصص ارجح به خویشاوندسالاری هست.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر