فهرست
نادری در راه کنعانی‌زادگان، منشا و محمد قاضی
نادری در راه کنعانی‌زادگان، منشا و محمد قاضی

نادری در راه کنعانی‌زادگان، منشا و محمد قاضی

آی اسپورت - محمد نادری دفاع چپ فصل گذشته پرسپولیس با قراردادی یک ساله به استقلال پیوست تا «یاغی» شماره ۴۳ باشد و به لیست بازیکنانی چون گادوین منشا، مهدی هاشمی‌نسب، علیرضا نیکبخت واحدی و مهرداد اولادی بپیوندد. در مجموع تاکنون ۴۳ بازیکن سابقه پوشیدن پیراهن هر دو تیم پرسپولیس و استقلال را در کارنامه دارند. محمد نادری نهمین چهره ای است که به صورت مستقیم پیراهن قرمز را در می آورد و پیراهن آبی به تن می کند.

نادری که در برخی مصاحبه هایش تاکید می کرد در ایران فقط برای پرسپولیس بازی می کند، در نهایت با استفاده از ضعف مدیریت پرسپولیس و اختلاف زیاد بین کادر فنی و مدیریت باشگاه، تصمیم گرفت مسیر دیگری را برای ادامه فوتبالش انتخاب کرده و از پرسپولیس راهی استقلال شود. جالب اين جاست آخرين بازی نادری برای پرسپوليس، دربی مقابل استقلال بود كه در آن بازی مصدوم شد و خيلي زود از زمين بيرون رفت. حال این بازیکن با حضور در استقلال، تجربه بازی در سه تيم مطرح ايران را در كارنامه خود ثبت می كند. او در تراكتور شاگرد یحیی بود و بعد پرسپوليسی شد و حالا به استقلال پیوسته تا احتمالا جانشین میلیچ شود.

نادری متولد 14 مهر 75 در تبريز است که فوتبالش را در تيم های پايه سايپا و مقاومت آغاز كرد و سپس به شهر خود برگشت و در تراكتوری بازی کرد که محروم شده بود. محرومیت تراکتور باعث شد تا به او بازی برسد. یک فصل در تراکتور بازی کرد تا راهی بلژیک شده و عضو تیم کورتریک شد. در کورتریک فرصت بازی پیدا نکرد تا به برانکو معرفی شده و به صورت قرضی به پرسپولیس بپیوندد.

نادری با پرسپولیس پوست انداخت و دیده شد. او با پيراهن پرسپوليس به چند قهرمانی ليگ و حذفی رسيد و به فینال لیگ قهرمانان آسیا صعود کرد. او مسیرش را به خوبی ادامه داد تا توسط ويلموتس بازی با پیراهن تيم ملی را نیز تجربه کند.

با حضور یحیی گل محمدی دچار افت شد اما رفته رفته جای خودش را پیدا کرد. هرچند این اواخر هرگز نتوانست بدرخشد و فرصت بازی پیدا نکرد. هنوز هم معلوم نیست به خاطر سلایق یحیی بیرون نشست یا قراردادی که با کورتریک داشت یا مصدومیت. اما هرچه هست در نهایت پس از چند نوبت مذاکره با باشگاه از استقلال سر درآورد تا همگان منتظر باشند و ببینند او در این تیم چه خواهد کرد. هنوز مشخص نیست نادری در استقلال خواهد درخشید یا مثل 5 انتقال آخری که از پرسپولیس به استقلال انجام شده هرگز نخواهد توانست روزهای خوبش را تکرار کند.

پیش از او بازیکنانی چون گادوین منشا، محمدحسین کنعانی‌زادگان، محمد قاضی، هوار ملامحمد و علی انصاریان هرگز نتوانستند آن طور که انتظار می رفت برای آبی‌های پایتخت بدرخشند. گادوین منشا آخرین بازیکنی بود که پرسپولیس را ترک کرد و به استقلال پیوست. مهاجم این فصل گل‌گهر، دو فصل پیش و پس از این که سرخ‌ها تمایلی به حفظ او نداشتند آبی‌پوش شد اما نتوانست عملکرد خوبی در این تیم داشته باشد. منشا خیلی زود از استقلال جدا شد تا راهی سیرجان شود.

قبل از منشا، این محمدحسین کنعانی ‌زادگان بود که از پرسپولیس به استقلال پیوست اما فشارهای روانی وحشتناکی که روی او بود باعث شد تا این مدافع آبادانی هرگز نتواند شایستگی ‌هایش را در استقلال نشان دهد. کنعانی زادگان هم بعد از یک فصل از جمع آبی‌ ها جدا شد و جالب این که دو فصل بعد دوباره به پرسپولیس پیوست.

در این میان محمد قاضی بی تردید موفق ترین انتقال از پرسپولیس به استقلال بود. مهاجمی که آمارش در استقلال به مراتب بهتر از زمانی بود که در پرسپولیس بازی می کرد. قاضی با استقلال موفق شد نیمه ‌نهایی آسیا را برای بار دوم تجربه کند و عملکرد نسبتا خوبی داشت. هرچند قاضی هم‌ زیاد دوام نیاورد و خیلی زود صف مهاجمان زیاد استقلال را ترک کرد. تنها یاغی عراقی بین دو باشگاه هم کسی نبود جز هوار ملامحمد که عملکرد درخشانی در پرسپولیس داشت و خاطرات خوبی برای هواداران این تیم رقم زد اما در انتقالی ناگهانی پیراهن استقلال را به تن کرد و هرگز نتوانست موفقیت‌هایش در پرسپولیس را در استقلال تکرار کند. هوار به اندازه ای در استقلال افت کرد که در نهایت نتوانست جایگاه سابقش را در فوتبال ایران پس بگیرد و زودتر از آن چه تصور می شد فوتبال ایران را ترک کرد.

در نهایت نیز می رسیم به پرسر و صداترین قهرهای تاریخ پرسپولیس که به حضور در استقلال منجر شد. انصاریان که کاپیتان سرخ ها هم بود پس از مشکلاتی که با محمدحسن انصاری فرد پیدا کرد، راهی استقلال شد و پس از آن هرگز نتوانست به جایگاه محبوب سابقش برگردد. هرچند بارها و بارها از این حرکت ابراز پشیمانی کرد.

حال با مرور آخرین 5 بازیکنی که از پرسپولیس راهی استقلال شدند باید دید محمد نادری جوان که عملکرد موفقی در سمت چپ خط دفاعی و حتی میانی پرسپولیس داشت، می تواند روزهای خوبش را با محمود فکری و پیراهن استقلال از سر بگیرد یا زیر فشار روانی این انتقال خم شده و هرگز نخواهد توانست به روزهای اوج برگردد.

طرفداری

۱    
آی اسپورت
2020-10-24 20:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر