فهرست
«بارساگیت» و تاثیر آن روی آینده بارسلونا
«بارساگیت» و تاثیر آن روی آینده بارسلونا

«بارساگیت» و تاثیر آن روی آینده بارسلونا

آی اسپورت – دوشنبه هفته گذشته تمام رسانه‌های خبری در شوکی بزرگ فرو رفتند؛ ماجرا به حدی غافلگیرکننده بود که تا چند ساعت بعد از انتشار هم عموم مردم نمی‌دانستند چه اتفاقی رخ داده. تنها چیزی که همگان از آن خبر داشتند این بود که «جوزپ ماریا بارتومئو» رییس سابق بارسلونا و سه عضو ارشد سابق و فعلی آبی‌واناری‌ها توسط پلیس کاتالونیا دستگیر شده‌اند! آن هم در یک عملیات هماهنگ؛ یک گروه به دفتر باشگاه یورش بردند و گروهی دیگر عملیات میدانی دستگیری متهمان را به مرحله اجرا گذاشتند. عملیاتی که در نتیجه تحقیقات قضایی سال گذشته در ماجرای رسوایی «بارساگیت» طی چند ساعت اجرا شد. در جریان این عملیات بر اساس گزارش رسانه‌های کاتالانی نام چهره‌هایی همچون «اسکار گرائو» مدیر اجرایی فعلی بارسا، «رومن گومز پونتی» مدیر حقوقی باشگاه و همچنین رئیس دفتر سابق بارتومئو «خائومه ماسفرر» که سال گذشته باشگاه را ترک کرد، در میان افراد بازداشتی، دیده می‌شود. پلیس کاتالونیا با حکمی از طرف «اَلِخاندرا خیل» قاضی ویژه این پرونده، حوالی سال 9 صبح به دفتر باشگاه یورش برد تا اسناد و مدارک مربوط به اختلاس احتمالی از بودجه باشگاه را جمع‌آوری کند. در همین حین خبر رسید که چند افسر ارشد از بخش جرائم مالی پلیس، تا ساعت 17 در «نیوکمپ» ماندند تا اظهارات گرائو، پونتی و دیگر اعضای اجرایی باشگاه را رسماً ثبت کنند. رسانه‌های کاتالان هم‌چنین گزارش دادند پلیس خانه بارتومئو و ماسفرر را هم به همراه اسناد و قردادهای مربوط به باشگاه بارسلونا در شرکت «I3 ventures» مورد بررسی و جستجو قرار داده است. «I3 ventures» همان شرکتی‌ست که خدمات پشت‌پرده‌اش به آبی‌اناری‌ها و شخص بارتومئو، جرقه رسوایی «بارساگیت» را زده.

 

بارساگیت چیست؟

در نوامبر سال 2017 بود که هیئت مدیره وقتِ بارسلونا کمپانی‌های «I3 ventures» و «NS Group» را به منظور بهبود استفاده و شهرت خود در شبکه‌های اجتماعی به خدمت گرفت. حساب‌های مالی باشگاه نشان می‌دهد که سالیانه رقمی در حدود یک میلیون یورو به این دو شرکت از طرف آبی‌اناری‌ها جهت این خدمت و سرویس، پرداخته شده است. در این بین اما در 17 فوریه سال گذشته، رادیو «کادناسر» با انتشار یک گزارش شوکه‌کننده، زلزله‌ای بزرگ به پا کرد؛ در این گزارش ادعا شده بود که این دو شرکت از اکانت‌های «غیرواقعی» یا اصطلاحا «فِیک» در راستای تخریب چهره منتقدین بارتومئو و افراد نزدیک به او بهره برده‌اند! در میان این چهره‌ها نام اسطوره‌های بزرگی هحقتمچون «پپ گواردیولا»، «کارلس پویول»، «ژاوی هرناندز» و حتی بازیکنان فعلی بلوگرانا از جمله «جرارد پیکه» و «لیونل مسی» هم دیده می‌شد. ضمن اینکه نامزدهای احتمالی ریاست باشگاه یعنی «آگوستی بندیتو» و «ویکتور فونت» هم از گزند این حملاتِ سازمان‌دهی شده، در امان نماندند.

البته استفاده از چنین سیاستِ کثیفی در شبکه‌های اجتماعی و خدمات مرتبط با آن، مشخصاً و به خودی خود بر اساس قانون جرم محسوب نمی‌شود و شاید در فوتبال اسپانیا در سطح مدیریت کلان و حتی در سطحی گسترده‌تر، نمونه‌های مشابهی از آن را بتوان با کمی جستجوی دقیق‌تر پیدا کرد اما آنچه پای پلیس را به ماجرا باز کرده این است که هر دو شرکت چنین اقداماتی را تکذیب می‌کنند. در واقعا تلاش آشکار برای پنهان‌کاری پلیس را بر آن داشته تا حقیقت را افشا کند. امری که اکنون می‌تواند عواقب قانونی جدی و دردسرسازی را برای تمام دست‌اندرکاران ماجرا به همراه داشته باشد. برخی از مدیران سابق باشگاه در همین خصوص گفته‌اند که محتوای اصلی این قراردادها به صورت عامدانه از اعضا مخفی شده است. عجیب‌تر اینکه بارتومئو و دوستانش در حالی تمام اتهامات را رد کرده‌اند که چند روز پس از افشای گزارش توسط رادیو «کادناسر» شش عضو هیئت مدیره، استعفا دادند؛ آن هم بدون هیچ توضیحی! البته نیازی هم به توضیح نبود؛ در زمان افشا جرم، فقط مجرم است که از صحنه متواری می‌شود!

تحقیقات داخلی انجام شده توسط «PwC» در ماه جولای نشان داد که بارسلونا بیش از 3 میلیون یورو در سه سال گذشته به «NS Group» پرداخت کرده و «قوانین اعتبارسنجی داخلی» توسط باشگاه به ویژه در چند قرارداد کوچک که ارزش آنها کمتر از 200 هزار یورو بود، نادیده گرفته شده است. قراردادهایی که همگی زیر سایه پرداخت‌های بزرگ‌تر قرار گرفته و توجهات را به خود جلب نکرده‌اند. البته در همین گزارش آمده که مدیران باشگاه هیچ اشتباه جدی و فاحشی را مرتکب نشده‌اند چرا که در آن مقطع هیئت مدیره بارتومئو تفاهم‌نامه‌اش با این شرکت را فسخ کرده بود!

با تمام این اوصاف اما حتی فسخ قرارداد هم قاضی «خیل» را از ادامه تحقیقات منصرف نکرد. در همین راستا ماموران ویژه تخلفات مالی پلیس کاتالونیا در اوایل ماه می، از نیوکمپ بازدید کردند و سپس یک بار دیگر در ماه جولای به منظور جمع‌آوری اسناد و مدارک مهم‌تر و بیشتر، در باشگاه حاضر شدند تا تحقیقات خود در خصوص جرم‌های بالقوه سواستفاده از بودجه باشگاه را تکمیل کنند. گزارشات تاییدنشده‌ای هم وجود دارد که نشان می‌دهد بخشی از پول‌های پرداختی به این دو شرکت، بعد از گردش در چند حساب، به جیب مدیران سابق باشگاه واریز شده است!

«کارلوس ایبانز» موسس و بنیان‌گذار «I3 ventures» اما در فوریه 2020 به «رادیو کاتالونیا» گفت که شرکت او سالیانه 198 هزار یورو از بارسلونا دریافت کرده و از اینکه آبی‌اناری‌ها از سرویس‌های یک شرکت دیجیتال دیگر هم بهره‌مند شده‌اند، بی‌اطلاع است. ایبانز تاکید کرد که شرکت او هیچ نقشی در ساخت و یا استفاده از اکانت‌های تقلبی جهت تخریب منتقدان بارتومئو و هیئت مدیره او، نداشته است.

 

به جز باتومئو چه کسانی درگیر ماجرا هستند؟

گرائو قهرمان سابق جام باشگاه‌های اروپا با تیم هندبال المپیک بارسلونا است؛ او به قدری موفق و محبوب بود که در زمان خداحافظی از میادین، همه هواداران بارسا پیشنهاد بایگانی شدن پیراهنش را ارائه کردن. پیشنهادی که مورد موافقت قرار گرفت و برای نمایش عموم در قابی مجلل به ورزشگاه «پائولا بلوگرانا» فرستاده شد. گرائو پیش از آنکه با پیشنهاد بارتومئو در سپتامبر 2015 جهت قبول مسئولیت در روند اجرایی باشگاه مواجه شود، ناظر بخش «FCB Scola» - که اردوهای تابستانی فوتبال و مدارس را در سراسر جهان سازماندهی می‌کرد – بود. چهره‌ای که در جذب بازیکنانی همچون «عثمان دمبله»، «فیلیپه کوتینیو» و «فرنکی دی‌یونگ» نقشی بسیار کلیدی ایفا نمود.

نام دیگر موجود در این لیست «ماسفرر» است. او اولین بار زمانی وارد باشگاه شد که آژانس روابط عمومی‌اش به نام «Confidence & Communication»  به «خوان لاپورتا» کمک کرد تا در انتخابات سال 2003 پیروز شود! ماسفرر پس از آن مدیر انتخاباتی «ساندرو راسل» در سال 2010 و «بارتومئو» در سال 2015 بود که هر دو کاندید زیر نظرش، به پیروزی و ریاست باشگاه رسیدند. در سپتامبر 2018 ماسفرر رسماً به عنوان رئیس دفتر بارتومئو مشغول به کار شد و تحقیقات پلیس نشان می‌دهد که در رسوایی «بارساگیت» بیشتر از سایر مدیران باشگاه، اختیار و قدرت عمل و تصمیم‌گیری داشته!

در آخر نیز نام «پوتنی» دیده می‌شود؛ کسی که سال گذشته و در اوج شیوع کرونا در اسپانیا، به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و قرنطیه جهت جمع‌آوری امضا به سود بارتومئو، مورد انتقاد شدید مقامات ایالتی قرار گرفت.

 

تاثیر این رسوای روی آینده بارسلونا چیست؟

دستگیری رئیس سابق باشگاه و مدیران اجرایی ارشد باشگاه، قطعاً چیزی نیست که بتوان از آن چشم‌پوشی کرد و به همین دلیل هر شخصی از میان سه کاندید ریاست آبی‌اناری‌ها، در بامداد دوشنبه به صندلی مدیریت باشگاه برسد، قطعا در اولین گام بین خود و این رسوایی فاصله خواهد انداخت. بهترین راه برای دستیابی به این هدف نیز، همانطور که هر 3 نفر به صورت شفاف اعلام کرده‌اند؛ همکاری تمام قد با پلیس و پایان دادن به این شرایط و حواشی فساد پیرامون باشگاه است. بله؛ بارتومئو پیش از این هم با فاصله به عنوان بدترین رئیس تاریخ باشگاه شناخته می‌شد و حالا برای همیشه در تاریخ بارسا دفن خواهد شد. ضمن این‌که با فسخ قرارداد ماسفرر، رسماً نزدیک‌ترین متحد بارتومئو نیز دیگر جا و نقشی در این باشگاه نخواهد داشت. البته هنوز در خصوص گرائو و پونتی تصمیمی گرفته نشده اما حتی در صورت تبرئه در دادگاه، بعید است هیچ یک با انتخاب رئیس جدید باشگاه بتوانند موقعیت خود به عنوان مدیران اجرایی بارسا را حفظ کنند.

بله؛ با ادامه تحقیقات قضایی، تحولات بعدی بسیار محتمل به نظر می‌رسد اما این نباید مانع آغاز اصلاحات عمیق مورد نیاز در نیوکمپ توسط رئیس و مدیرعامل جدید باشگاه شود. آینده شخصیت‌های کلیدی تیم چون «رونالد کومان» و «لیونل مسی» هم احتمالاً توسط عوامل دیگری همچون نتایج و وضعیت تیم در ادامه فصل تعیین خواهد شد. در پایان باید گفت که روز یکم مارچ 2021 به عنوان یکی از دراماتیک‌ترین روزهای تاریخ بلوگرانا در تاریخ برای همیشه به ثبت رسیده و تاسف واقعی برای خانواده بارسلونا این است که اتفاقات غیرعادی در سال‌های اخیر آنقدر زیاد بوده که کسی نمی‌تواند تضمین دهد مشابه این اتفاقات در روزها و ماه‌های آینده دیگر رخ نخواهد داد.

 

سازندگی 

ترجمه: نوید صراف 

۲    
آی اسپورت
2021-03-08 09:30:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر